Trzynastkę i czternastkę można podwyższyć. Wystarczy złożyć ten wniosek

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
eśli emeryt lub rencista złoży wniosek EPD-21 w ZUS, to z jego emerytury, renty, a także dodatkowych rocznych świadczeń: „trzynastki” i „czternastki”, nie będą potrącane zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, rzecznik ZUS województwa pomorskiego.
eśli emeryt lub rencista złoży wniosek EPD-21 w ZUS, to z jego emerytury, renty, a także dodatkowych rocznych świadczeń: „trzynastki” i „czternastki”, nie będą potrącane zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, rzecznik ZUS województwa pomorskiego. 123 rf
ZUS przesłał emerytom i rencistom specjalny wniosek. Jeśli go złożą do ZUS, ich dodatkowe świadczenia roczne, czyli tzw. trzynastka i czternastka będą nieco wyższe. Stanie się tak dlatego, że nie zostanie pobrana zaliczka na podatek. To rozwiązanie jest korzystne, jeśli roczne dochody emeryta nie przekraczają 30 tys. złotych.

Spis treści

Ponad 460 tysięcy emerytów i rencistów razem z PIT za 2024 r. dostało z ZUS specjalny wniosek. Jeśli go złożą, ich dodatkowe świadczenia roczne, czyli tzw. trzynastka i czternastka będą wyższe.

Wniosek EPD-21 złożony w ZUS spowoduje, że ze świadczeń nie będą potrącane zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

Dokument EPD-21 to wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek od dochodu do 30 tys. złotych.

"Jeśli emeryt lub rencista złoży wniosek EPD-21 w ZUS, to z jego emerytury, renty, a także dodatkowych rocznych świadczeń: „trzynastki” i „czternastki”, nie będą potrącane zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Będzie tak do momentu, gdy suma dochodów ze świadczeń w danym roku wyniesie 30 tys. zł. Po jej przekroczeniu ZUS zacznie potrącać ze świadczenia zaliczkę na podatek, która wynosi 12 proc., bez stosowania kwoty zmniejszenia" - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Dzięki dokumentowi niektórzy emeryci otrzymają wyższe świadczenia i nie będą musieli czekać na zwrot nadpłaty po dokonaniu rocznego rozliczenia

Krzysztof Cieszyński radzi, aby złożenie wniosku rozważyły osoby, które pobierają niskie świadczenie i nie mają innych dochodów. W ich przypadku zaliczkę na podatek dochodowy potrąca się tylko z dodatkowych rocznych świadczeń, czyli tzw. trzynastki i czternastki. Skutek jest taki, że są one niższe do wypłaty „na rękę”, a w urzędzie skarbowym po zakończeniu roku powstaje nadpłata. Nadpłata będzie zwrócona, ale dopiero po rocznym rozliczeniu.

- Jeśli jednak emeryt lub rencista złoży wniosek EPD-21, to ZUS nie będzie potrącał zaliczki również z „trzynastki” i „czternastki”. Wypłata dodatkowych świadczeń będzie wyższa, a po zakończeniu roku podatkowego najprawdopodobniej nie powstanie nadpłata w urzędzie skarbowym - mówi Krzysztof Cieszyński z ZUS.

Złożenie wniosku ma sens tylko w przypadku, gdy roczne dochody nie przekraczają 30 tys. złotych

Nie dla każdego wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek będzie korzystny. Nie opłaci się osobom, których łączne dochody ze wszystkich źródeł przekraczają w roku 30 tys. złotych. Wśród osób z niskimi świadczeniami w ZUS są takie, które np. pobierają drugie świadczenie z innej instytucji lub wynagrodzenie za pracę. W ich przypadku łączne dochody mogą przekraczać kwotę wolną od podatku.

- Jeżeli taki emeryt lub rencista złoży w ZUS wniosek o niepobieranie zaliczek ze świadczeń, to po zakończeniu roku w rozliczeniu z urzędem skarbowym może powstać niedopłata podatku. Raz złożony wniosek EPD-21 będzie obowiązywał także w kolejnych latach, aż do czasu, gdy świadczeniobiorca go nie wycofa lub złoży inny wniosek podatkowy. Klient zawsze sam podejmuje decyzję co do wniosku, ale w tej sytuacji warto, by rozważył pozostanie przy pobieraniu zaliczek podatkowych przez ZUS - tłumaczy Krzysztof Cieszyński.

źródło: ZUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu