Aktywny Rodzic zamiast RKO. Trzy nowe świadczenia dla rodziców

Oliwia Marciszewska
Dotychczasowy „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy” został zastąpiony przez program „Aktywny Rodzic”
Dotychczasowy „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy” został zastąpiony przez program „Aktywny Rodzic” Fot. KAROLINA MISZTAL
„Rodzinny Kapitał Opiekuńczy” został zastąpiony programem „Aktywny Rodzic”, oferującym trzy nowe świadczenia: „Aktywnie w żłobku”, „Aktywni rodzice w pracy” oraz „Aktywnie w domu”. Łącznie z powyższą zmianą ZUS wprowadził rozliczenie, co oznacza, iż nie można pobrać dwóch świadczeń w tym samym miesiącu, a nadpłacone RKO należy zwrócić.

Spis treści

Dotychczasowy „Rodzinny Kapitał Opiekuńczy” został zastąpiony przez program „Aktywny Rodzic”. W jego ramach, jeśli rodzice pobrali już pełne 12 tys. zł z RKO, mogą starać się o jedno z dwóch nowych świadczeń: „Aktywnie w żłobku” (jeśli dziecko tam uczęszcza) lub „Aktywni rodzice w pracy” (gdy oboje pracują zawodowo, a dziecko nie chodzi do żłobka). Jeśli natomiast rodzice nie wykorzystali pełnej kwoty RKO, mają do wyboru jeszcze jeden wariant - „Aktywnie w domu”. Łączna kwota RKO i „Aktywnie w domu” nie może jednak przekraczać 12 tys. zł.

Nowe przepisy wprowadzają rozliczenie świadczeń, co oznacza, że nie da się pobierać dwóch za ten sam miesiąc. Jeśli ojciec lub matka otrzyma wsparcie finansowe z programu „Aktywny Rodzic”, będzie musiał/a rozliczyć otrzymane wcześniej, nadpłacone RKO i zwrócić nadwyżkę pieniędzy.

Obowiązek zwrotu nadpłaty

W przypadku, gdy ZUS przyzna nowe świadczenie, rodzice otrzymają informację o konieczności rozliczenia nadpłaconego RKO. Kwotę tę można zwrócić jednorazowo przelewem na konto lub w ratach. ZUS może także potrącać nadpłaconą sumę ze świadczeń bieżących, takich jak 800 plus lub inne, udzielane w ramach programu „Aktywny Rodzic”. Wysokość miesięcznych rat potrąceń można indywidualnie ustalić z ZUS.

Jak uniknąć nadpłaty?

Jeśli rodzic chce uniknąć zwrotu RKO, może zrezygnować z pobierania tego świadczenia przed złożeniem wniosku o „Aktywnego Rodzica". Rezygnację należy zgłosić na 7 dni przed terminem jego otrzymywania. W przypadku, gdy w kwestii nowego świadczenia zapadnie decyzja odmowna, powrót do RKO nie będzie możliwy, lecz będzie można starać się o inne wsparcie finansowe z puli oferowanej przez świeżo wprowadzony program.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu