Piątka Kaczyńskiego. Rząd sonduje komu zabrać, żeby komuś dać. Pojawiają się pomysły nowych podatków

Redakcja
Niepewność dotycząca tego, kogo obciążą podatki potrzebne na sfinansowanie tych obietnic uderzy w inwestycje- uważa ekspert FOR.
Niepewność dotycząca tego, kogo obciążą podatki potrzebne na sfinansowanie tych obietnic uderzy w inwestycje- uważa ekspert FOR. Marek Szawdyn
„Piątka Kaczyńskiego” to dla polskich finansów publicznych roczny koszt rzędu 40 mld zł. - W tej chwili jeszcze nie wiemy skąd rząd weźmie pieniądze na „Piątkę Kaczyńskiego”, ale widać, że już zaczął sondowanie, gdzie można znaleźć pieniądze - tłumaczy ekspert.

- Jeżeli spojrzymy na dotychczasowo politykę rządu, np. skąd wziął pieniądze na realizację Programu 500 plus, to widać, że byłą toi suma różnych działań- tłumaczy w rozmowie z AIP dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. - Z jednej strony wprowadzono nowe podatki, np. podatek od kredytu, który płacą osoby posiadające kredyty w bankach, zamrożono progi PIT co oznacza, że coraz więcej osób płaci PIT 32 proc. Ponadto wolno rosły płace w sektorze publicznym, zwłaszcza w edukacji oraz cały czas się zadłużaliśmy. To była suma różnych działań i tak samo będzie teraz- dodaje.

Jak podaje FOR, przy realizacji ”Piątki Kaczyńskiego”, ze względu na wolniejszy wzrost gospodarczy oraz wyczerpanie się szeregu rezerw rząd ma mniejsze pole manewru niż 4 lata temu. Obecnie obserwujemy pierwsze próby sondowania, kogo obciążyć kosztami nowych obietnic.

Przeczytaj także:

Po stronie wydatkowej rząd wyczerpał już możliwość ich dalszego ograniczania bez gruntownych reform. Protesty nauczycieli pokazują, że dalsze próby ograniczenia płac w budżetówce są coraz mniej realne. Wzrost wydatków na służbę zdrowia w relacji do PKB był opóźniony przez sztuczkę księgową –do wyliczeń użyto PKB sprzed dwóch lat, w efekcie czego faktyczne wydatki na zdrowie w relacji do PKB niemal nie uległy zmianom między 2015 a 2019 rokiem.

W kolejnych latach, przy wolniejszym wzroście gospodarczym i rosnącej zgodnie z ustawą proporcji, już nie uda się dokonać podobnego zabiegu. Obecnie wszystkie ministerstwa szukają oszczędności oraz potencjalnych kruczków prawnych – np. 13-sta emerytura dla żołnierzy ma być sfinansowana w ramach budżetu MON, co oznacza że będzie wliczona do ustawowych 2,1 proc. PKB przeznaczanych na armię.

- W tej chwili rząd sonduje, jeżeli chodzi o płace w budżetówce, to jak pokazują protesty nauczycieli, jesteśmy blisko ściany i tam dalej trudno szukać oszczędności. Pojawiają się pomysły nowych podatków, np. test przedsiębiorcy, który oznaczałby zwiększenie opodatkowania osób samozatrudnionych. Taka giełda się kręci, zobaczymy gdzie opór będzie największy. Rząd musi szukać teraz dodatkowych pieniędzy na finansowanie nowych obietnic- tłumaczy ekspert.

Pojawia się pytanie komu dają, a komu zabierają. Podatek od kredytów płaca przede wszystkim osoby, które posiadają kredyty w bankach albo depozyty, których oprocentowanie spadło. Osoby nie korzystające z usług banku takim podatkiem nie są dotknięte. Zamrożenie progów PIT dotknęło przede wszystkim osoby blisko drugiego progu podatkowego albo w drugim progu podatkowym, które właśnie w ten próg wkroczyły. Innych podatników to nie dotknęło, więc każda z tych zmian ma swojego adresata- podsumowuje dr Łaszek.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział już, że realizacja obietnic z ”Piątki Kaczyńskiego” spowoduje wzrost deficytu i zadłużenia budżetu państwa.

W perspektywie 2-3 lat wprowadzenie ”Piątki Kaczyńskiego” będzie oznaczało wzrost deficytu zadłużenia państwa, o ile rząd nie zdecyduje się na splądrowanie środków z OFE czy FRD. W perspektywie kilku lat, aby nie doprowadzić do eksplozji długu publicznego, realizacja ”Piątki Kaczyńskiego” będzie wymagała wzrostu podatków oraz relatywnego ograniczenia wydatków na inne cele.

Niepewność dotycząca tego, kogo obciążą podatki potrzebne na sfinansowanie tych obietnic uderzy w inwestycje, pogłębiając długookresowe problemy polskiej gospodarki związane z niską stopą inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu