− Otrzymaliśmy aż 299 wniosków, a kwota oczekiwanych dotacji wynosiła ponad 31 milionów złotych. To pokazuje skalę potrzeb. Cieszę się, że dzięki naszym dotacjom ratujemy prawdziwe perły wśród zabytków, a są to perły nie tylko na skalę Dolnego Śląska, ale całej Polski, a nawet tej części Europy - mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.
Ostatecznie wymogi formalne spełniły 263 wnioski. Opiniowanie merytoryczne zadań przeprowadziła komisja powołana przez zarząd województwa.
Najwyższą ocenę otrzymały zadania uwzględniające prace przy obiektach najcenniejszych pod względem artystycznym i naukowym, uznane za Pomniki Historii oraz wpisane na Listę UNESCO, obiekty znajdujące się w Parkach Kulturowych oraz zabytki, które znajdują się w udokumentowanym złym stanie technicznym i wymagające złożonych technologicznie zabiegów.
Przy rekomendowaniu dotacji uwzględniono stopień przygotowania zabytku do przeprowadzenia zakładanych prac, rzetelność kosztorysu inwestycji, a także efekt końcowy wpływający na funkcję zabytku w przestrzeni publicznej. Nie bez znaczenia były również możliwość udostępnienia zabytku dla społeczności lokalnej, jak również wzrost atrakcyjności turystycznej regionu.
- Ostatecznie w budżecie województwa na ochronę zabytków w tym roku zarezerwowana została kwota 5 mln złotych. Ta kwota pozwoli na przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych w 165 dolnośląskich zabytkach - mówi członek zarządu Tadeusz Samborski.
Na liście znalazły się m.in.:
Muzea:
w Szklarskiej Porębie, Chojnowie, Sobótce
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Twierdza Srebrnogórska
Średniowieczny kamienny most w Henrykowie
Budowla militarna - fort piechoty we Wrocławiu
Zamki:
Grodziec, Lenno, Chojnik
Dom przysłupowy w Działoszynie
Wieża widokowa w Grodziszczu
Baszta Prochowa w Strzelinie
Pałace:
w Bukowcu, Warmątowicach, Goszczu, Ciechanowicach, Brenniku (obecnie dom pomocy społecznej)
Aula Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego
Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
Kościół Łaski w Kamiennej Górze Sanktuaria i miejsca kultu pielgrzymkowego w Bardzie, Wambierzycach, Legnickim Polu, Krzeszowie
Domy uzdrowiskowe w Szczawnie-Zdroju i Lądku-Zdroju.
PRZECZYTAJ, BO WARTO:
Kupujemy coraz bardziej zaawansowane i coraz bardziej specjalistyczne rowery. Cena zeszła na dalszy plan
Pracować w nadgodzinach będziesz musiał, ale nie za pieniądze – trafią one na specjalne konto
Koniec z urlopem na żądanie. Każdą zarobioną złotówką będziesz musiał podzielić się z ZUS.