Pięć tysięcy na rękę poproszę! Tak, to będzie moja pierwsza praca...

Zbigniew Biskupski AIP
Maciej Jeziorek
W obszarach związanych z technologią zarobki osób w wieku 24-26 lat mogą wynieść nawet około 5000-7000 złotych brutto. Dobry programista w międzynarodowej firmie jeszcze przed ukończeniem studiów może zarabiać w granicach 7 000-10 000 złotych brutto.

Standardowo początek kariery zawodowej to czas zdobywania doświadczenia, uczenia się i poszukiwania własnej drogi, nie jest to raczej okres, kiedy można liczyć na wysokie zarobki. Jednak, jak wynika z danych pozyskanych przez HRK, istnieją zawody czy specjalizacje, w których nawet osoba z niewielkim doświadczeniem może liczyć na dobre wynagrodzenie – są to zajęcia związane między innymi z branżą IT, SSC/BPO czy finansami.

Na wysokość wynagrodzenia wpływa wiele czynników. Pierwsza grupa to aspekty związane z samą firmą – branża, w której działa, jej wielkość, pochodzenie kapitału czy nawet jej lokalizacja. Druga grupa czynników to te związane bezpośrednio z pracownikiem – kierunek studiów, znajomość języków, umiejętności i odbyte szkolenia. Niezaprzeczalnie ogromny wpływ na wynagrodzenie ma także doświadczenie zawodowe – ono niezależnie od wszystkich pozostałych czynników zawsze przekłada się na proponowaną pracownikowi pensję.
Istnieją jednak branże, w których młodzi pracownicy zaraz po ukończeniu studiów mogą liczyć na dobre wynagrodzenie. Należą do nich: IT, FMCG, finanse, sektor SSC/BPO czy obszar związany z nowoczesnymi technologiami.

Nowe technologie w cenie

Duży wpływ na oferowane wynagrodzenie ma fakt, że obecnie możemy mówić o rynku pracownika. W wielu branżach brakuje pracowników o odpowiednich kompetencjach, dlatego to pracodawca musi wyróżnić się na rynku, by zainteresować kandydata ofertą pracy.
Takie zjawisko możemy zaobserwować w inżynierii produkcji, w której najpopularniejsze specjalizacje to np. robotyka, automatyka oraz nowe technologie. Wiele firm produkcyjnych i technicznych poszukuje osób, które sprawnie zarządzają projektami oraz procesami. W Polsce powstaje coraz więcej centrów R&D, w których specjaliści wykazujący się kreatywnością i pomysłowością mogą liczyć na stabilność zatrudnienia oraz kontakt z najnowocześniejszymi technologiami. W tych specjalizacjach młodym pracownikom proponuje się wysokie zarobki już na starcie kariery.
Na polskim rynku pracy mamy braki kadry inżynierskiej, co ma przełożenie na podejście pracodawców do tych specjalistów, w tym na oferowane im pensje. W obszarach związanych z technologią zarobki osób w wieku 24-26 lat mogą wynieść nawet około 5000-7000 złotych brutto. Związane jest to z faktem, że firmy produkcyjne inwestują w nowe technologie i udoskonalają parki maszynowe, poszukują coraz więcej osób do obsługi maszyn, robotów i urządzeń. Pojawia się wielu nowych inwestorów z zagranicy, którzy oferują ciekawe możliwości rozwoju, jak na przykład wiodący producenci z rynku motoryzacyjnego. – wyjaśnia Marcin Iwaniec, Recruitment Team Leader Engineering & Technology w firmie HRK.

Siódemka jeszcze w czasie studiów

Branża IT jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów gospodarki na świecie i w Polsce, a wynagrodzenia zatrudnionych w niej pracowników systematycznie rosną. Niedobór specjalistów IT sprawia, że pracodawcy zatrudniają na bardzo dobrych warunkach finansowych już studentów III-IV roku, zwłaszcza na potrzeby rozwoju oprogramowania.
W branży IT poziom wynagrodzenia zależy od specjalizacji. Dobry programista w międzynarodowej firmie jeszcze przed ukończeniem studiów może zarabiać w granicach 7 000-10 000 złotych brutto, a nawet więcej. Duży popyt na informatyków sprawia, że część z nich świadomie rezygnuje z umowy o pracę i wybiera kontrakt, który gwarantuje im jeszcze wyższe płace. W innych obszarach takie wynagrodzenia trafiają się rzadziej.

Języki: angielski plus...

Warto, by osoby, które rozpoczynają dopiero karierę zawodową i nie mają jeszcze szansy na pochwalenie się dużym doświadczeniem w CV, stawiały na dodatkowe umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, kursy i szkolenia – zarówno z obszaru specjalizacji, jak i spoza niego. Pracodawcy kładą duży nacisk na znajomość języków obcych. Angielski jest obecnie językiem podstawowym, każdy kolejny zwiększa szansę na zatrudnienie, szczególnie w takich branżach jak FMCG czy SSC/BPO.

W sektorze SSC/BPO największym zainteresowaniem wśród pracodawców cieszą się kandydaci, którzy znają więcej niż jeden język obcy. Szczególnie znajomość języków skandynawskich czy orientalnych ma znaczący wpływ na  wysokość wynagrodzenia, a w przypadku początkujących pracowników jest to najbardziej zauważalne. Czasami znaczenie mogą mieć dodatkowe aktywności, jakie podejmowaliśmy w tracie nauki. Wskazać tu można wolontariaty lub pracę w samorządzie studenckim, dzięki którym zdobywamy umiejętności unikalne w kontekście rynku i jednocześnie bardzo doceniane przez pracodawców. – mówi Marta Garus, Branch Manager SSC/BPO w firmie HRK.

Dodatkowym atutem przy negocjacji pensji mogą być zdobyte certyfikaty czy ukończone kursy. W branży finansowej ma to szczególne znaczenie. Osoba, która zdała CIMA, ACCA, Prince2, może zwiększyć swoje oczekiwania finansowe.

Dobrze jest mieć plan B

Wynagrodzenia na polskim rynku nieustannie rosną. Przede wszystkim jest to związane ze zjawiskiem rynku pracownika, które zauważalne jest już w wielu branżach. Skutkuje to coraz większymi potrzebami pracodawców i coraz mniejszą liczbą kandydatów dostępnych do podjęcia pracy. Porównując obecną sytuację z tą sprzed 10-15 lat, można zaobserwować, że osoby przed 30. rokiem życia, które mają odpowiednie doświadczenie, predyspozycje i wykształcenie, szybko awansują, a tym samym otrzymują wyższe wynagrodzenia.
Pensje młodych pracowników z 2-, 3-letnim doświadczeniem mogą zaczynać się od ponad 4 000 złotych brutto, jak to ma miejsce w sektorze SSC/BPO i FMCG, i sięgać około 10 000 złotych brutto w branży IT. Na wysokie wynagrodzenie mogą liczyć również młodzi pracownicy instytucji finansowych – od 7 000 do 12 000 złotych brutto.
Rynek pracy sprzyja obecnie także pracownikom bez doświadczenia – w wielu obszarach to pracodawcy zabiegają o pracowników i kuszą ich większymi pensjami oraz dodatkowymi benefitami. Jednak warto pamiętać, że rynek pracy się zmienia, tak jak zmienia się gospodarka, i warto budować swoją karierę nie tylko dziś, ale z myślą o tym, gdzie się widzimy za kolejnych 5, 10 czy 15 lat.

Obejrzyj:
https://strefabiznesu.pl/startuje-pierwsza-ogolnopolska-siec-szybkiego-ladowania-pojazdow-elektrycznych/ar/11546184

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu