Pieniądze z ZUS czekają na spadkobierców. Jak odebrać środki po śmierci ubezpieczonego, komu przysługują?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Środki zgromadzone na subkoncie ZUS podlegają dziedziczeniu
Środki zgromadzone na subkoncie ZUS podlegają dziedziczeniu Krzysztof Kapica / Polska Press
Środki zgromadzone na subkoncie ZUS lub rachunku OFE podlegają dziedziczeniu. Składając odpowiedni wniosek, można wskazać, kto będzie uprawniony do odebrania tych pieniędzy. W każdej chwili można również zmienić wcześniejszą dyspozycję. Warto jednak sprawdzić, jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać ten spadek.

Spis treści

Subkonto ZUS to jeden ze sposobów oszczędzania pieniędzy, funkcjonujący od 2011 roku. Trafia tam 7,3 proc. składki emerytalnej (jeśli dana osoba nie ma konta w OFE) lub 4,38 proc. (przy posiadaniu konta OFE). Na tym specjalnym koncie gromadzone są informacje o m.in. zwaloryzowanej kwocie przekazanych składek czy wysokości środków dostarczonych przez OFE.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych założył subkonto wszystkim osobom urodzonym po 1968 roku oraz urodzonym przed 1969 rokiem, o ile należą do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Zgodnie z prawem środki tam zgromadzone podlegają dziedziczeniu, choć wielu spadkobierców nawet o tym nie wie.

Przeczytaj też:Nie dostarczyłeś tego wniosku? ZUS wstrzyma wypłatę tego świadczenia.

Środki na subkoncie ZUS są dziedziczone

Środki, które są gromadzone na koncie ZUS podlegają dziedziczeniu. Właściciele subkont mogą zatem wskazać spadkobierców, którzy przejmą te środki po ich śmierci. W dowolnym momencie można również zmienić wcześniejszą decyzję.

Osoby posiadające subkonto mają też obowiązek dostarczenia do ZUS oświadczenia pisemnego o stosunkach majątkowych między ubezpieczonym a współmałżonkiem. Po śmierci ubezpieczonego połowa środków trafia bowiem do współmałżonka, a pozostałe 50 proc. do osoby wskazanej wcześniej przez zmarłego. Jak podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, bez wyznaczenia spadkobiercy pieniądze te wchodzą do masy spadkowej.

- Osoba, która nie przystąpiła do OFE, gdy podejmowała pierwszą pracę, z której wynikał obowiązek ubezpieczeń społecznych, dostała od nas wezwanie. Informowaliśmy w nim, że zgodnie z ustawą ma obowiązek złożyć pisemne oświadczenie o stosunkach majątkowych istniejących między nią a jej współmałżonkiem. Zaznaczyliśmy też, że może wskazać osoby uprawnione do otrzymania środków z subkonta po jej śmierci - wyjaśnia ZUS.

Subkonto ZUS - jak odebrać pieniądze po śmierci?

Procedura wypłaty świadczeń zgromadzonych na subkoncie ZUS jest podobna do tej, stosowanej w przypadku OFE.

- W przypadku śmierci osoby, która nie była członkiem OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkont, na podstawie złożonego zeznania, ZUS informuje osoby uprawnione do otrzymania środków zgromadzonych na subkoncie osoby zmarłej o możliwości złożenia wniosku o wypłatę, pomimo faktu, iż przepisy ustawy nie nakładają na ZUS takiego obowiązku - przekazała Ewa Kosowska, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń i Składek ZUS.

W celu wypłacenia środków po osobie ubezpieczonej nie trzeba korzystać z usług pośredników. Wystarczy zgłosić się do placówki ZUS, by ustalić, czy zmarły był właścicielem subkonta. Jeśli tak należy przedstawić urzędnikom odpis aktu zgonu, dowód tożsamości, a następnie wypełnić specjalny formularz (USS).

ZUS ma obowiązek wypłacenia spadkobiercom pieniędzy w terminie do 3 miesięcy od chwili złożenia tego wniosku. Co ważne, polskie przepisy nie przewidują terminu, po którym prawo do odebrania należnych środków ulega przedawnieniu.

ZUS potrąci podatek ze spadku

Wypłata środków znajdujących się na subkoncie ZUS wiąże się z koniecznością odprowadzenia podatku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest do pobrania 19 proc. podatku dochodowego. Na konto uposażonego trafiają środki pomniejszone o tę wartość.

Warto pamiętać, że odłożone środki nie mogą być dziedziczone, gdy posiadacz subkonta pobierał świadczenie emerytalne przez co najmniej 3 lata. Wówczas osoba ta traci prawo do przejęcia środków zapisanych na koncie.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy z...

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu