Pierwsza praca w Polsce. Gdzie rozpoczynamy karierę zawodową?

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Młodzi Polacy najczęściej rozpoczynają karierę zawodową od pracy w biurze
Młodzi Polacy najczęściej rozpoczynają karierę zawodową od pracy w biurze Joanna Urbaniec / Polska Press
Większość z nas dochodzi w życiu do momentu, gdy musi rozpocząć poszukiwania pierwszej pracy. Wybór jest trudny, a często też nie taki, jak wcześniej tego oczekiwaliśmy. Agencja pracy natychmiastowej Tikrow opublikowała zestawienie branż i zawodów, w których zwykle rozpoczynamy naszą karierę. Co znajduje się na czele zestawienia?

Spis treści

Polscy studenci coraz chętniej pracują

Agencja pracy natychmiastowej Tikrow w rankingu „Pierwsza praca Polaka - TOP 10” opisała, jak wygląda stawianie pierwszych kroków na rynku pracy w 2022 roku. Okazuje się, że osoby młode coraz lepiej zdają sobie sprawę, że to doświadczenie jest dla pracodawcy kluczowe w trakcie rekrutacji. Potwierdza to rosnąca liczba osób, które decydują się na połączenie szkoły lub studiów z pracą.

- Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, najwięcej pracujących uczniów i studentów w grupie wiekowej 15-29 lat jest w Holandii, prawie 70%. Na drugim miejscu uplasowała się Dania z 49%, a podium zamykają Niemcy z 42%. Polska, z 12%, znalazła się w połowie zastawienia - przekazał Krzysztof Trębski, członek zarządu agencji Tikrow.

W najbliższych miesiącach grupa młodych ludzi łączących naukę z karierą będzie rosła ze względu na wysoką inflację, a także rosnące koszty życia i najmu mieszkań. Do wcześniejszego rozpoczęcia pracy zachęcają też oferowane w Polsce ulgi dla młodych, takie jak chociażby zerowy PIT.

Pierwsza praca - gdzie rozpoczynamy karierę?

Ranking sporządzony przez analityków Tikrow otwiera praca biurowa, którą na początek kariery wybrało 15 proc. Polaków. Dużo częściej zatrudnienie znajdują tam kobiety (23 proc.) niż mężczyźni (5 proc.). Praca w biurze w dużej mierze zależy od wykształcenia, gdyż wybiera ją 17 proc. osób z wykształceniem wyższym, natomiast osoby z wykształceniem podstawowym nigdy nie decydują się na tę ścieżkę kariery.

Na drugim miejscu uplasowała się praca w handlu, którą wybrało 14 proc. Polaków na początku kariery zawodowej. Najczęściej w branży tej pracujemy jako kasjerzy, sprzedawcy lub pracownicy obsługi klienta. Od handlu zaczynają głównie Polacy w wieku od 18 do 24 lat (15 proc.), a także osoby z wykształceniem podstawowym (19 proc.). Zawód ten, tak samo, jak praca biurwa, przyciąga głównie przedstawicielki płci żeńskiej.

Najniższe miejsce na podium zajęło budownictwo. 8 proc. młodych Polaków zaczyna karierę zawodową w tej branży. W tym sektorze przewaga panów jest dużo wyższa (18 proc.) w porównaniu do kobiet (2 proc.). Na budowie pracę zaczyna co piąta osoba z wykształceniem podstawowym.

Czwarte miejsce zajęło rolnictwo, czyli praca przy zbiorze plonów lub obsługa gospodarstwa rolnego. Branża ta przyciąga 7 proc. Polaków rozpoczynających karierę zawodową. Głównym atutem rolnictwa jest sezonowość, która wiąże się z możliwością dorabiania podczas letniej przerwy w nauce.

Na liście TOP5 znalazła się jeszcze gastronomia (6 proc.). Polacy chętnie zaczynają tam pracę na początku kariery zawodowej ze względu na elastyczne godziny pracy i możliwość pracy w weekendy. Zawody kelnera/kelnerki, pomocy kuchennej czy kucharza/kucharki częściej przyciągają kobiety niż mężczyzn (9 proc. vs 4 proc.). W grupie wiekowej od 18 do 24 roku życia pracę znalazło tu 15 proc. osób.

Kolejne pozycje w rankingu zajęły:

  • spedycja i logistyka (5 proc.) - pracę na stanowisku kuriera, magazyniera czy listonosza wybiera 9 proc. mężczyzn i 1 proc. kobiet,
  • treningi, udzielanie korepetycji (4 proc.) - siódma pozycja rankingu Tikrow udowadnia, że połączenie nauki z pracą jest jak najbardziej możliwe. Ten rodzaj pracy uzależniony jest od wykształcenia i najczęściej wybierany przez osoby z wykształceniem wyższym,
  • ogrodnictwo (4 proc.) - niemałym zaskoczeniem w rankingu jest ogrodnictwo. Koszenie trawników, strzyżenie żywopłotów lub sadzenie kwiatów to praca chętniej wybierana przez mężczyzn niż kobiety (6 proc. vs 2 proc.),
  • zawody wymagające wysokich kwalifikacji (4 proc.) - rozpoczęcie pierwszej pracy w wymarzonym zawodzie nie jest łatwe, choć możliwe. Ankietowani, którzy wybrali tę odpowiedź, rozpoczęli karierę jako specjalista IT, prawnik, lekarz lub architekt,
  • reklama (3 proc.) - ostatnie miejsce w rankingu zajmuje praca na stanowisku ulotkarza, telemarketera czy hostessy.

- Badanie pokazało nam, że Polacy potrafią się odnaleźć niemal w każdej branży niezależnie od takich kryteriów jak płeć, wykształcenie czy wiek. Rynek pracy jest bardzo różnorodny, podobnie jak oczekiwania i potrzeby finansowe oraz zawodowe Polaków - przekazał Krzysztof Trębski z agencji Tikrow.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu