Pierwsze wyjście inwestycyjne PGE Ventures. Spółka osiągnęła kilkukrotny zwrot środków

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Phantom Energy nabył pakiet akcji od PGE Ventures za około 6,9 mln euro
Phantom Energy nabył pakiet akcji od PGE Ventures za około 6,9 mln euro AhmdatArdity / PixaBay
PGE Ventures, wchodząca w skład Grupy PGE podjęła decyzję o sprzedaży pakietu akcji firmy Lerta S.A. Spółka dzięki pierwszej dezinwestycji odnotowała kilkukrotny zwrot zainwestowanych środków.

PGE Ventures przeprowadziła pierwsze wyjście dezinwestycyjne, sprzedając akcje firmy Lerta S.A. Proces ten wpisuje się w strategię spółki i spełnia przyjęte przez nią kryteria dotyczące wyjść inwestycyjnych. Akcje zostały przejęte przez Phantom Energy N.V., który uzyskał dzięki temu 56,75 proc. udziałów w kapitale zakładowym Lerty.

PGE Ventures sprzedała akcje Lerty

PGE Ventures zainwestowała w Lertę w 2018 roku, a następnie zwiększała swoje finansowe zaangażowanie poprzez udział w kolejnych rundach inwestycyjnych w latach 2020-2021 dostrzegając potencjał do dalszego wzrostu, skalowania przychodów i ekspansji na zagranicznych rynkach - czytamy w komunikacie prasowym PGE.

Spółka podkreśla, że przeprowadzone działania mają duże znaczenie w wymiarze finansowym, gdyż przychód z tej inwestycji jest kilkukrotnie wyższy niż koszt nabycia akcji. Jak podkreśla PGE, "wewnętrzna stopa zwrotu (IRR) na poziomie ok. 50 proc. jest wynikiem znacząco przewyższającym średnią stopę zwrotu osiąganą przez fundusze Venture Capital w Polsce".

Część naszych startupów skokowo podnosi swoją wartość, czego dowodem są ich wyższe rok do roku przychody oraz wyceny osiągane w ramach kolejnych rund finansowania. Cieszymy się, że w tym trudnym otoczeniu rynkowym udało się z sukcesem zakończyć nasz horyzont inwestycyjny w Lercie. Jesteśmy pierwszym w Polsce funduszem Corporate Venture Capital utworzonym w strukturach firmy z sektora energetycznego, który może pochwalić się podobnym sukcesem - przekazał prezes zarządu PGE Ventures Tomasz Jakubiak.

Dzisiejsza transakcja wieńczy prawie 5-letnią współpracę z funduszem PGE Ventures, który jako jeden z pierwszych inwestorów instytucjonalnych uwierzył w potencjał Lerty. Bardzo dziękujemy całemu zespołowi PGE Ventures i wszystkim przedstawicielom Grupy PGE, z którymi mieliśmy okazję współpracować w tym okresie. Dołączenie do Photon Energy Group to dla nas niezwykle ważny kamień milowy, który rozpoczyna nowy rozdział w historii spółek. Wierzymy, że zmiany zachodzące na światowych rynkach energii są doskonałą okazją do dynamicznego rozwoju zintegrowanych firm - poinformował Borys Tomala, współzałożyciel Lerty.

Lerta zajmuje się rozwojem nowoczesnych usług energetycznych, które oparte są na tzw. Wirtualnej Elektrowni. Za pomocą autorskiej technologii oraz automatyzacji, spółka zapewnia monetyzację możliwości dostosowania urządzeń odbiorczych i pracy elektrowni do obowiązujących w danym momencie wymagań rynku. Działania te pozwalają zwiększać produkcję zielonej energii, a także minimalizować ślad węglowy. Spółka posiada uprawnienia do obrotu energią elektryczną w Serbii, Rumunii, Czechach, Słowacji, Polsce i na Węgrzech.

Nowym, większościowym udziałowcem spółki stała się grupa Phantom Energy, oferująca rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii i zapewnienia czystej wody na planecie. Od momentu powstania PEG uruchomił instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy 120 MWp. Obecnie firma rozwija projekty na Węgrzech, w Polsce, Australii i Rumunii oraz świadczy usługi utrzymania technicznego dla elektrowni o mocy około 380 MWp na całym świecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu