Zeroemisyjna fabryka stanęła w Polsce
– Polska zajmuje czwarte miejsce w UE pod względem udziału przemysłu w dochodzie narodowym. Brak dekarbonizacji może jednak zagrozić naszej konkurencyjności. Zeroemisyjność przynosi korzyści, takie jak niższe ryzyko regulacyjne, mniejsze koszty operacyjne oraz większą atrakcyjność dla inwestorów. Tymczasem dane Forum Energii pokazują, że polski przemysł generuje aż 25 proc. krajowych emisji gazów cieplarnianych. Aby to zmienić, kluczowe będą inwestycje w innowacje, takie jak technologie oparte na sztucznej inteligencji. Umożliwią one efektywne monitorowanie i optymalizowanie zużycia energii, analizę danych w czasie rzeczywistym oraz lepsze zarządzanie łańcuchami dostaw – mówi Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.
Firma Danfoss chce stworzyć pierwszą na świecie fabrykę neutralną klimatycznie. Placówka zlokalizowana jest w Grodzisku Mazowieckim, a jej zasilanie w 100 proc. pochodzi z energii odnawialnej lub posiadającej certyfikat zielonego pochodzenia. Duży nacisk położono także na darmowe źródło energii, jakim jest ciepło odpadowe pochodzące z procesów technologicznych. Jest ono odzyskiwane na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz służy jako ciepło technologiczne w systemach wentylacji.
– Po wdrożeniu energooszczędnych rozwiązań, równie ważna jest realizacja założeń dekarbonizacji i strategii ESG w codziennych operacjach zakładu. Dzięki projektom przeprowadzonym w starszych budynkach kampusu w Grodzisku Mazowieckim i takim usługom Facility Management, jak modernizacja systemów wentylacji, wymiana nieefektywnych agregatów chłodniczych czy wymiana oświetlenia, udało nam się zredukować ślad węglowy zakładu o ok. 1200 ton rocznie. Przekłada się to na ogromną oszczędność energii w wymiarze 1,6 GWh każdego roku, czyli tyle, ile w tym samym czasie generuje około 500 gospodarstw domowych – tłumaczy Piotr Zwoliński z Sodexo Polska.
Jak zapowiedziano, dekarbonizacja kampusu Danfoss w Grodzisku ma zakończyć się do końca 2026 roku.
