Pietraszkiewicz: Bez PIN-u do 100 zł najwcześniej zapłacimy za 8-9 miesięcy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zwiększenie kwoty do 100 zł wydaje się być całkowicie bezpieczne i uzasadnione. Część klientów wykonuje operacje rzędu 55- 60 zł.
Zwiększenie kwoty do 100 zł wydaje się być całkowicie bezpieczne i uzasadnione. Część klientów wykonuje operacje rzędu 55- 60 zł. 123RF
Praktycznie wszystkie terminale akceptują dzisiaj płatności zbliżeniowe. Banki i organizacje płatnicze postanowiły wyjść z inicjatywą podwyższenia tej kwoty z 50 zł limitu do 100 zł. - Należy się spodziewać, że zaakceptowanie i wdrożenie podniesienia limitu nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku, czyli za 8-9 miesięcy- tłumaczy w rozmowie z AIP Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP.

- Kierunkowo można powiedzieć, że ta decyzja została już podjęta, zostały przeprowadzone wstępne i zaawansowane analizy, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo takiego rozwiązania- mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.- Niemniej jednak muszą nastąpić dostosowania techniczne oraz technologiczne systemów w bankach i otoczeniach serwisowych- mówi.

Jak tłumaczy praktycznie nie spotyka się nadużyć, a zapowiedzi, mity czy obawy, że "będzie można kopiować te karty lub po prostu wykorzystywać w sposób niezgodny, okazały się płonne. Po tych doświadczeniach, analizach, możemy powiedzieć, że zwiększenie tej kwoty do 100 zł wydaje się być całkowicie bezpieczne i uzasadnione"- dodaje.

Ponadto część klientów wykonuje operacje rzędu 55- 60 zł, więc podwyższenie tego limitu jest uzasadnione i wydaje się być potrzebne.

Dlaczego płatności do 100 zł bez PIN-u zapłacimy w pierwszym kwartale 2020 roku? Pietraszkiewicz tłumaczy, że cały czas czekamy na pewne ogłoszenie regulacji związanych z dyrektywą PSD2 (2nd Payment Services Directive), która stanowi odpowiedź na unijną dyrektywę PSD, która została uchwalona ponad dekadę temu. Od tamtego czasu rynek finansowy przeszedł prawdziwą rewolucję, w związku z czym okazały się potrzebne nowe przepisy. 

- W związku z tym należy się spodziewać, że zaakceptowanie i wdrożenie podniesienia limitu nastąpi w pierwszym kwartale przyszłego roku, czyli za 8-9 miesięcy. Myślę, że jest to dobra wiadomość dla naszej wygody z korzystania usług płatniczych- podsumowuje Pietraszkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu