PIT 2012: Wspólne rozliczenie z małżonkiem. Jak to zrobić i kiedy warto

Redakcja
Wspólne rozliczenie podatku dochodowego to z jednej strony wygoda, bo wypełnia się przecież tylko jeden formularz. Z drugiej zaś możliwość realnych korzyści. Choć nie w każdym przypadku. Kto może się rozliczać wspólnie

Małżonkowie chcący opodatkować się wspólnie muszą spełnić kilka warunków. Po pierwsze: rozliczać się z fiskusem na zasadach ogólnych. Jeśli jedno z nich, jako przedsiębiorca wybrało podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową, nie może korzystać z innych przywilejów podatkowych, w tym wspólnego rozliczania się z małżonkiem. Jedynym wyjątkiem jest rozliczanie ryczałtem podatku za wynajem nieruchomości prywatnej (mieszkania, domu), rozliczane do końca stycznia na formularzu PIT-28.

Drugą sprawą jest czas trwania małżeństwa – musi on trwać przez cały rok podatkowy. Nie mają więc tej możliwości te pary, które związek małżeński zawarły w 2012 r. Chyba że miałoby to miejsce 1 stycznia. By skorzystać z tego ułatwienia, małżonkowie muszą pozostawać w ustawowej wspólnocie majątkowej. Co oczywiste, rozwód albo separacja prawna, oznaczające rozpad wspólnoty majątkowej, odbierają możliwość wspólnego rozliczenia. Na przeszkodzie stanie np. intercyza, zakładająca rozdzielność majątkową małżonków.

Łączne rozliczenie może jednak złożyć podatnik, którego współmałżonek zmarł w trakcie roku podatkowego lub po jego zakończeniu. Oczywiście pod warunkiem, że związek małżeński został zawarty przed rozpoczęciem roku podatkowego, którego dotyczy rozliczenie.

Ważne jest też miejsce zamieszkania. Ten sposób rozliczenia został przewidziany dla osób, których miejsce zamieszkania znajduje się Polsce, ale też w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii. Najważniejszym warunkiem jest to, by 75 proc. łącznych przychodów małżonkowie uzyskiwali w Polsce. Tacy podatnicy muszą przedstawić certyfikat rezydencji dokumentujący miejsce zamieszkania.

Jak oblicza się podatek?

Wspólne rozliczanie nie ogranicza możliwości korzystania przez małżonków z ulg i odliczeń, jak choćby na dzieci, czy Internet. Nie przeszkadza też w odliczeniu procenta podatku na OPP. Zasada jest prosta: należność wobec urzędu skarbowego wylicza się jako dwukrotną wysokość podatku, obliczonego od połowy łącznej kwoty dochodów małżonków. Jeśli więc podstawa opodatkowania jednego z nich wyniosłaby 20000 zł, a drugiego - 100000 zł, podstawą wspólnego opodatkowania będzie kwota 60000 zł. Podwojony osiemnastoprocentowy podatek od tej kwoty, przed ewentualnymi odliczeniami wyniósłby 20488 zł. Ile wyniosłaby kwota podatku, gdyby w tej sytuacji małżonkowie rozliczali się osobno? Dokładnie tyle samo. Wspólne rozliczenie w tym przypadku pozostaje neutralne dla portfela.

Kiedy więc wspólne opodatkowanie będzie naprawdę korzystne? Tak naprawdę tylko w przypadku, gdy jeden z małżonków zarabia na tyle dużo, że jego przychody spowodowałyby przejście do wyższego progu podatkowego (z 18 proc. na 32 proc.). Wspólne rozliczenie najbardziej opłacalne staje się wówczas, gdy jedno z dwojga nie zarabia ani złotówki, drugie zaś uzyskuje dochód w kwocie 171056 zł. W tym przypadku cały przychód roczny pozostanie bowiem opodatkowany według stawki 18 proc. Kwota podatku wyniosłaby 29678 zł. W przypadku gdyby małżonkowie rozliczali się osobno, niezarabiający nie uiściłby, oczywiście, żadnego podatku, ale ten drugi musiałby odprowadzić do urzędu skarbowego aż 42208 zł. Korzyść wyniesie 12530 zł.

Przy niższym przychodzie jednego z małżonków i zerowym drugiego, źródłem korzyści będzie kwota wolna od opodatkowania (3091 zł w 2012 r.), którą liczy się dla obojga małżonków, a której samodzielnie niezarabiający małżonek nie mógłby wykorzystać. Jeśli więc jedno ma podstawę opodatkowania 30000 zł, a drugie nie zarabia wcale, przy rozliczeniu osobnym zarabiający małżonek miałby do zapłaty 4844 zł. Przy rozliczeniu wspólnym i wykorzystaniu podwójnej ulgi (kwoty wolnej od opodatkowania), wysokość podatku wyniesie 4288 zł. W kieszeni pozostanie więc 556 zł.

Pamiętajmy, że zaliczki na podatek odprowadzane są na bieżąco w trakcie roku, a od kwoty rocznego podatku odliczamy składki zdrowotne i ewentualną ulgę z tytułu wychowywania dzieci.

Deklarację składamy na formularzu PIT-36 lub PIT-37.

Pamiętaj o terminach!

Deklaracje podatkowe składamy do 30 kwietnia. Deklaracja złożona po tym czasie nie zostanie uznana i każdy z małżonków będzie się musiał rozliczyć oddzielnie. Jeśli natomiast przed minięciem ustawowego terminu, mąż i żona rozliczą się osobno, do 30 kwietnia mogą jeszcze złożyć korektę i zmienić sposób rozliczenia na wspólny.

Wystarczy podpis jednego

Pod deklaracją nie muszą podpisywać się dwie osoby. Wystarczy, że uczyni to jedna. Pamiętajmy jednak, że taki podpis oznacza oświadczenie, że zostało się upoważnionym do złożenia deklaracji przez drugiego małżonka. Podpisujący formularz w takim przypadku ponosi odpowiedzialność karną za dane zawarte w deklaracji. Kiedy mogą pojawić się problemy? Wystarczy, że drugi z małżonków zakwestionuje złożony podpis i oświadczy, że nie upoważniał żony lub męża do złożenia wspólnej deklaracji. Wówczas ten, który podpisał deklarację, odpowiadać może przed sądem za fałszywe zeznania.

W takiej sytuacji małżonkowie zobowiązani będą do rozliczenia się osobno, a to może oznaczać, że u jednego z nich wystąpią odsetki za zwłokę w płatności podatku.

Autor: Joanna Turakiewicz
Współpraca: Marta Bojanowska, Biuro Petra
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
lola4
Warto też skorzystać z ulgi na dziecko. Jest to w dość opłacalne- www.ulganadziecko.waw.pl
D
Dankapisze
Według mnie opłaca się rozliczać z mężem. Dzięki prostemu i bezbłędnemu programowi komputerowemu znalezionemu przez zupełny przypadek na stronie Obywatelskiej Fundacji Pomocy Dzieciom OPP: pomocdzieciom.eu w 10 minut miałam wszystko gotowe. A chęć pomocy maluchom, a także fakt, że nie musiałam wydać ok.50zł na rozliczenie w biurze podatkowym skutecznie zachęcił mnie do tego, by oddać im tych kilka złotych z mojego 1%
Jeśli jak Ja chcecie pomóc KRS(OBYWATELSKIEJ FUNDACJI POMOCY DZIECIOM OPP): 0000140007
l
lola23
Warto wiedzieć, że można skorzystać z ulg przy rozliczaniu PIT-a. Zobaczcie: www.ulganadziecko.waw.pl
D
Danka45
Przy zasadach ogólnych, obowiązuje również kwota wolna od podatku 2013. Osiągając dochody do pewnej kwoty, podatnik jest zwolniony z płacenia podatku.
k
koenkola
Ogólnie zawsze lepiej rozliczyć się z małżonkiem.Można więcej zyskać.
a propo rozliczeń - to znalazłam dobry i sprawdzony program do PIT - pitax. auotomatycznie wszystko za mnie wyliczył
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu