PIT 2019. Należał Ci się zwrot podatku, ale fiskus rozliczył Cię automatycznie i przysłał mniej niż się należy? Zrób Korektę, Jak?

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Błędy koryguje się poprzez przesłanie deklaracji ze wskazaniem, że jest to korekta. Przesłać można ją tak samo jak zwykłą deklarację w formie elektronicznej, za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym.
Błędy koryguje się poprzez przesłanie deklaracji ze wskazaniem, że jest to korekta. Przesłać można ją tak samo jak zwykłą deklarację w formie elektronicznej, za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym. Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Nikt nie chce tracić należnych mu pieniędzy! Jeżeli więc zmarnowaliśmy pierwszą okazję i pozwoliliśmy, by fiskus rozliczył nas automatycznie bez uwzględnienia ulg i innych przywilejów, nie sprawdziliśmy przygotowane automatycznie rozliczenia, to warto w łatwy i szybki sposób złożyć korektę zeznania PIT za 2018 rok, korzystając przy tym z alternatywnych, a przy tym legalnych i bezpiecznych narzędzi.

Pani Katarzyna postanowiła w tym roku zdać się na automatyczne rozliczenie w usłudze Twój e-PIT. W wygenerowanym przez fiskusa wniosku nie wprowadziła żadnych zmian i okazało się, że musi dopłacić 1500 zł podatku. Za pomocą alternatywnego narzędzia do rozliczania PIT-ów złożyła więc korektę deklaracji, w wyniku której to ona otrzymała zwrot w wysokości 1000 zł. To aż 2500 zł różnicy w rozliczeniach! Jeżeli w tym roku fiskus rozliczył Cię sam, sprawdź koniecznie, czy to wygodne narzędzie nie pozbawiło Cię pieniędzy na wakacje.

Rozliczyłeś się automatycznie? Sprawdź czy nie musisz zrobić korekty zanim przyjdzie wezwanie do zapłaty podatku!

W ramach usługi Twój e-PIT automatycznemu rozliczeniu podatków za 2018 rok poddało się około 2,2 milionów Polaków. Czy jednak oznacza to dla nich wytchnienie i koniec zmartwień? Niekoniecznie. W maju tysiące osób mogą otrzymać wezwanie do zapłaty podatku, którego nie dostaliby, gdyby rozliczyli się samodzielne i np. uwzględnili należne ulgi. Co więcej, istnieje spora szansa, że zamiast dopłaty lub braku przychodu, otrzymaliby zwrot. Na szczęście sprawa nie jest stracona i jeszcze w maju możliwe jest złożenie korekty.

Korekta PIT-a – kto, kiedy i w jaki sposób?

Korekty zeznania podatkowego może dokonać każdy podatnik – zarówno taki, który zaakceptował wygenerowany przez fiskusa PIT, jak i ten, który tego nie uczynił i został automatycznie rozliczony 30 kwietnia 2019 roku. Można zrobić to od razu, kiedy zauważy się, że np. nie została uwzględniona odpowiednia ulga lub też już po otrzymaniu pisma z wezwaniem do zapłaty zawyżonego podatku. Jeżeli urząd skarbowy wykazał, że mamy do dopłaty określoną kwotę, to najpierw niestety należy ją zapłacić, a dopiero później składać korektę.
Błędy koryguje się poprzez przesłanie deklaracji ze wskazaniem, że jest to korekta. Przesłać można ją tak samo jak zwykłą deklarację w formie elektronicznej, za pośrednictwem poczty lub złożyć osobiście w urzędzie skarbowym. Korekta w formie elektronicznej to bez wątpienia najszybsza droga za pomocą której możemy otrzymać swoje pieniądze. Niestety korekty nie można złożyć ponownie wykorzystując Twój e-PIT.

Czy w tym roku rodzice znów dostaną 300 złotych na ucznia przed nowym rokiem szkolnym? Kliknij po prostu w ten tekst a dowiesz się wszystkiego!

- Twój e-PIT został stworzony do wysyłania deklaracji w terminie rozliczeń, czyli do 30 kwietnia 2019, nie zaś do korygowania ich później. Już samo podpisanie korekty jest niemożliwe, ponieważ prawo wymaga, aby podpis elektroniczny na niej składał się z pięciu danych autoryzujących. Są to: imię, nazwisko, PESEL/NIP, data urodzenia i kwota przychodu. System logowania się do aplikacji Twój e-PIT zakłada podanie jedynie trzech spośród tych danych, a więc uniemożliwia złożenie pełnego, akceptowanego przez prawo podpisu elektronicznego – przestrzega Artur Kaczmarek, ekspert z firmy e-file, dostawcy aplikacji e-pity do rozliczeń PIT-ów online.
Ponadto system nie uwzględnia automatycznie bardzo wielu ulg, które prowadzą do obniżenia podatku. Dlatego najlepszą opcją jest samodzielnie przygotowanie korekty w sprawdzonym programie do rozliczeń. Wykorzystując np. program e-pity można złożyć korektę w 4 prostych krokach. Wystarczy zalogować się na stronie –e-pity, pobrać dane z wysłanej deklaracji, wprowadzić poprawki i wysłać korektę prosto z programu – tłumaczy Kaczmarek.

Ulgi, których nie uwzględnia Twój e-PIT

Podatnik ma prawo zmienić ustalone pierwotnie ulgi i odliczenia lub też dodać kolejne, jeżeli o jakichś zapomniał. Warto pamiętać, że Twój e-PIT automatycznie wprowadza do rozliczenia takie ulgi, o których prawnie wiadomo, czyli jedynie składki ZUS i składki zdrowotne, a także ulgę prorodzinną do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Oznacza to, że pozostałe ulgi wymagały od nas modyfikacji deklaracji np. w przypadku ulgi: prorodzinnej, rehabilitacyjnej, abolicyjnej, internetowej, z tytułu opłacania składek na IKZE, budowlanej i innej, do której posiadamy prawo nabyte w latach wcześniejszych albo z tytułu darowizn na cele: krwiodawstwa, pożytku publicznego, kultu religijnego i charytatywno – opiekuńcze kościołów. Jeżeli nie dopisaliśmy tych ulg do naszego rozliczenia, możemy z powodzeniem zrobić to w korekcie, znacząco zmniejszając wartość podatku.

Rozliczenie ze współmałżonkiem
Aby móc rozliczyć PIT z małżonkiem konieczne było samodzielnie wybranie tej formy i zatwierdzenie jej kliknięciem. Jeżeli więc postanowiliśmy zdać się na automatyczne rozliczenie i fiskus domyślnie rozliczył nas indywidualnie, to w ramach korekty możemy zmienić tę formę. Oczywiście jest także możliwość by z formy wspólnej skorygować rozliczenie na formę indywidualną.
Warto pamiętać także, że prócz indywidualnego i wspólnego rozliczenia z małżonkiem istnieje także możliwość rozliczenia dla osób samotnie wychowujących dziecko.

1% podatku na wybrane OPP
Jeśli w poprzednim roku zdecydowaliśmy się na przekazanie 1% podatku na rzecz konkretnej organizacji pożytku publicznego (OPP), to w przypadku automatycznego rozliczenia za rok 2018 fiskus wpisał do deklaracji dokładnie tę samą OPP. Istnieje jednak możliwość, że ta konkretna organizacja już nie istnieje lub chcielibyśmy w tym roku wesprzeć inną. W takim wypadku możemy złożyć korektę PIT-a i wskazać nowy podmiot.

Wakacje i remont ze zwrotu podatku
Z badań przeprowadzonych przez e-file, dostawcę programu do rozliczeń online e-pity, wynika, że co piąty ankietowany chciałby zwrot podatku przeznaczyć właśnie na wakacje. Z drugiej strony, niewiele mniejszy odsetek respondentów (19%) wskazuje, że pieniądze posłużą na codzienne wydatki. 14% badanych chciałoby wpłacić pieniądze na konto oszczędnościowe, co dziesiąty zainwestować w samochód lub remont mieszkania.

Połowa ankietowanych przyznała jednak, że nie korzysta z żadnej ulgi lub nie wie, że ulgi w ogóle mu przysługują.

Zwrot to nawet 5 tysięcy złotych

W wielu wypadkach, jeśli na przykład podaliśmy błędną kwotę przychodu, korekta zeznania podatkowego jest konieczna. Jeśli jednak nie popełniliśmy w deklaracji błędu, ale przykładowo zapomnieliśmy o dopisaniu ulg albo podaniu innej informacji także możemy złożyć korektę. Dzięki niej ulg zostaną doliczone, a my nie zapłacimy zbyt wysokiej dopłaty lub też otrzymamy zwrot, tak jak na przykład Państwo Nowakowie.
Karolina i Jacek Nowakowie, którzy są od wielu lat szczęśliwym małżeństwem, są rodzicami trójki dzieci: Adama – 7 lat, Darii – 4 lata i Natalki – 2 lata. Mieli zatem prawo do ulgi prorodzinnej w łącznej kwocie 4224,12 zł (1112,04 na pierwsze dziecko, 1112,04 na drugie dziecko oraz 2000,04 zł na trzecie z nich). Pan Jacek jest osobą pracującą na podstawie umowy o pracę – w 2018 r. jego przychód brutto to 5000 zł miesięcznie (60000 zł rocznie). Pani Karolina nie pracuje. Od wynagrodzenia Pana Jacka pobrana zaliczka na podatek to 4 512,00, jednak w związku ze wspólnym rozliczeniem faktycznie rocznie ich podatek do zapłaty wyniósł 3955,98 zł.

Małżonkowie oczekiwali, że w rozliczeniu rocznym otrzymają całą tę kwotę oraz pozostałą wartość ulgi na dziecko. Tymczasem rozliczając się w Twój e-PIT i zaznaczając tam jako formę opodatkowania – wspólnie z małżonkiem – na ich rachunek bankowy w maju trafiło dokładnie 3956 zł. Ulga na dzieci nie została więc uwzględniona w całości. Okazało się, że nie wpisali samodzielnie sumy składek ZUS i zdrowotnych jakie podlegały zapłacie z wynagrodzenia Pana Jacka – kwota ta stanowi bowiem górny limit zwrotu nieodliczanej ulgi na dzieci. Aby uzyskać oczekiwany zwrot w wysokości 4780,14 zł małżonkowie muszą złożyć korektę i wpisać w niej odpowiednie informacje. Jeżeli to zrobią pieniądze, które do nich wrócą wystarczą na opłacenie rocznych zajęć z ulubionego hobby dla wszystkich dzieci lub pokryją koszty wspólnych rodzinnych wakacji.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu