PKN Orlen postawi pięć kolejnych stacji tankowania wodoru. "Wiemy, że to przyszłość motoryzacji"

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
PKN Orlen zamierza uruchomić 100 stacji wodorowych do 2030 roku
PKN Orlen zamierza uruchomić 100 stacji wodorowych do 2030 roku Adam Wojnar / Polska Press
PKN Orlen poinformował o planie wybudowania pięciu kolejnych stacji wodorowych w Polsce. Nowe obiekty mają stanąć w Warszawie, Krakowie, Pile, Gorzowie Wielkopolskim i Bielsku-Białej. Władze pozyskały na ten cel 60 milionów złotych unijnego dofinansowania w ramach programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility.

Pierwsza mobilna stacja tankowania wodoru została uruchomiona przez Orlen w czerwcu bieżącego roku. Znajduje się ona w zajezdni MPK Kraków, gdzie testowany jest zeroemisyjny autobus miejski. Wodór dostarcza tam "bateriowóz", czyli kontener, w którym mieści się do 400 kg wodoru. Taka ilość pozwala na zatankowanie autobusu około 11 razy. Zasięg pojazdu na pełnym baku szacowany jest na około 350 kilometrów.

Autobusy wodorowe napędzane są silnikami elektrycznymi, lecz wyróżnia je to, że energia do ich działania powstaje w ogniwach paliwowych podczas utleniania wodoru. Jedynym efektem ubocznym tego procesu jest para wodna, dlatego też pojazdy te nazywane są zeroemisyjnymi.

PKN Orlen buduje kolejne stacje wodorowe

W środę PKN Orlen poinformował o nowych planach inwestycyjnych dotyczących stacji wodorowych. W połowie 2025 roku nowe obiekty mają zostać uruchomione w Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Bielsku-Białej oraz Pile.

Budujemy nowoczesną gospodarkę wodorową w Europie. Nasz projekt znalazł się w prestiżowym gronie 24 europejskich przedsięwzięć objętych dofinansowaniem wspierającym rozwój infrastruktury paliw alternatywnych. To potwierdza, że ścieżka wyznaczona przez naszą strategię wodorową jest właściwym kierunkiem rozwoju zrównoważonego biznesu. Nie zwalniamy tempa, bo wiemy, że wodór to przyszłość motoryzacji. Intensyfikujemy prace związane z jego wdrażaniem w transporcie, wzmacniając w ten sposób naszą pozycję na europejskim rynku. Budujemy kolejne stacje tankowania wodoru, równolegle nawiązując współpracę z samorządami i miejskimi spółkami komunikacyjnymi, które będą potencjalnymi odbiorcami tego przyjaznego środowisku paliwa - przekazał Daniel Obajtek.

Strategia Grupy Orlen zakłada wybudowanie do 2030 roku ponad 100 stacji wodorowych w Europie Środkowej (ok. 57 w Polsce, 28 w Czechach i 26 na Słowacji). Plany zakładają również, że w przyszłym roku dwie takie stacje zostaną uruchomione w Poznaniu i Katowicach. Łącznie koncern zamierza zainwestować 7,4 mld złotych w wodór niskoemisyjny oraz zeroemisyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu