PKO BP: wzrost gospodarczy będzie systematycznie przyspieszał

Maciej Badowski
PAP
- Podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu PKB w całym 2024 na poziomie co najmniej 3,5 proc. wobec 0,2 proc. w 2023. Oczekujemy, że druga połowa roku będzie lepsza od pierwszej, a wzrost będzie wciąż systematycznie przyspieszał - twierdzą analitycy PKO BP.
- Podtrzymujemy naszą prognozę wzrostu PKB w całym 2024 na poziomie co najmniej 3,5 proc. wobec 0,2 proc. w 2023. Oczekujemy, że druga połowa roku będzie lepsza od pierwszej, a wzrost będzie wciąż systematycznie przyspieszał - twierdzą analitycy PKO BP. fot. East News
Ekonomiści z PKO BP prognozują, że wzrost gospodarczy w Polsce nabierze tempa, osiągając 3,5% w 2024 roku - wynika z ich analizy najnowszych danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił właśnie szczegółowe informacje dotyczące wzrostu PKB w II kwartale 2024 roku. Odnotowano wzrost na poziomie 3,2% w skali roku, co pokrywa się ze wstępnymi szacunkami wydanymi dwa tygodnie wcześniej. Zdaniem ekspertów z PKO BP, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wzrost PKB w II kwartale wyniósł 1,5% kwartał do kwartału, co stanowi znaczącą poprawę w porównaniu z 0,8% wzrostem odnotowanym w pierwszym kwartale tego roku.

Analiza PKO BP podkreśla, że struktura PKB odpowiadała oczekiwaniom, z konsumpcją prywatną (4,7% r/r) i publiczną (10,7% r/r) jako głównymi motorami ożywienia gospodarczego. Zwiększenie konsumpcji prywatnej było efektem wzrostu realnych dochodów, których dynamika w II kwartale 2024 roku osiągnęła poziom 12,2% rok do roku. Mimo odbudowy oszczędności i umiarkowanego popytu na towary, większa część dochodów była przeznaczana na usługi. Inwestycje rosły wolniej (2,7% r/r), jednak był to wynik lepszy, niż przewidywano, biorąc pod uwagę spadek inwestycji w średnich i dużych firmach, które w II kwartale zanotowały spadek o 8,8% rok do roku.

Eksperci PKO BP dodają, że wyższy niż oczekiwano wzrost PKB w 2024 roku, może wynikać ze zwiększenia wydatków publicznych, w tym na cele zbrojeniowe. Prognozują oni dalszy wzrost inwestycji w nadchodzących kwartałach, szczególnie pod koniec roku, co będzie wspierane napływem środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Zwiększony popyt krajowy, w tym na inwestycje, spowodował wzrost zapotrzebowania na import, co przełożyło się na pierwszy od pierwszego kwartału 2022 roku ujemny wkład eksportu netto do wzrostu gospodarczego (-0,8pp). Ponadto, w II kwartale 2024 roku zaobserwowano dalsze łagodzenie negatywnych tendencji związanych ze zmianą poziomu zapasów.

Ekonomiści PKO BP zauważyli, że choć poziom zapasów nadal spada, negatywny wpływ ich redukcji na wzrost gospodarczy w II kwartale zmniejszył się do -1,1 punktu procentowego, podczas gdy w poprzednim kwartale wpływ ten wyniósł -2,8 punktu procentowego.

Po analizie najnowszych danych GUS, eksperci z PKO BP utrzymują swoją prognozę wzrostu PKB na poziomie co najmniej 3,5% w całym 2024 roku, w porównaniu do 0,2% w 2023 roku. Spodziewają się, że druga połowa roku przyniesie jeszcze lepsze wyniki, z systematycznym przyspieszeniem wzrostu, do którego przyczynią się zarówno konsumpcja, jak i inwestycje. Podkreślają, że obecna słabość inwestycji jest mniejsza niż w poprzednich okresach i spodziewają się stopniowego uruchamiania środków z KPO, co będzie wspierać wzrost inwestycji, szczególnie w 2025 roku. Nie bez znaczenia pozostaje również zwiększona aktywność zakupowa rządu w zakresie uzbrojenia.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu