Płaca minimalna – jaka jest jej faktyczna wartość? W których krajach Europy wynosi najwięcej

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Najniższe wynagrodzenie w Polsce i innych krajach Europy. Jakie są różnice?
Najniższe wynagrodzenie w Polsce i innych krajach Europy. Jakie są różnice? 123rf.com
Płaca minimalna jako pierwsza została ustanowiona w Nowej Zelandii i Australii pod koniec XIX wieku, a następnie w Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory coraz więcej krajów decyduje się na takie rozwiązanie. Ile wynosi najniższe wynagrodzenie w krajach UE? Jak bardzo płaca minimalna w Polsce różni się od poziomu najniższego wynagrodzenia w innych krajach Europy?

Płaca minimalna w Polsce

W Polsce od 1 stycznia 2022 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 3010 zł brutto a godzinowa stawka to 19,70 zł brutto. W ciągu ostatnich sześciu lat płaca minimalna wzrosła o ponad 70 proc.

Od lat toczy się międzynarodowa debata na temat słuszności wynagrodzeń minimalnych. Eksperci zastanawiają się, czy idea, jaka stoi za płacą minimalną, czyli ochrona pracownika najniższego szczebla, jednocześnie nie ma wpływu na utrudnienia dla przedsiębiorców lub poziom bezrobocia.

Zadaniem ekonomisty i przedsiębiorcy, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego,
dr Dariusza Grabowskiego, duże tempo wzrostu płacy minimalnej jest nieadekwatne do poziomu i tempa rozwoju gospodarczego. A dalszy duży wzrost minimalnego wynagrodzenia doprowadzi do roszczeń płacowych pozostałych pracowników.

Natomiast ekonomista i wykładowca SGH w Warszawie w swojej publikacji na temat płacy minimalnej zauważa:

Dość powszechnie uważa się, że pomimo swych wad, istnienie płacy minimalnej ma sens przede wszystkim dlatego, że lepiej lub gorzej wspiera ona jednak najsłabszych. Trzeba ją racjonalnie zaprojektować i dostosować do konkretnej sytuacji w oparciu o wielostronną analizę merytoryczną, możliwie najbardziej oddaloną od kontekstu politycznego – prof. dr hab. Marek Góra, Płaca minimalna i jej wpływ na rynek pracy, Gazeta SGH Życie Uczelni.

Nowy laptop? Skorzystaj z okazji

Materiały promocyjne partnera

Płaca minimalna w Europie – obowiązuje w ponad 20 krajach UE

Płaca minimalna w Unii Europejskiej obowiązuje w 21 krajach, w 6 nie wprowadzono takiego rozwiązania. Są to: Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Szwecja i Włochy. W tych krajach wynagrodzenie jest regulowane wyłącznie umową pomiędzy pracodawcą a pracownikiem.

W pozostałych krajach Unii Europejskiej funkcjonuje płaca minimalna, która w 2022 roku, podobnie jak Polsce, została podniesiona.

Według danych Eurostatu, czyli Europejskiego Urzędu Statystycznego, kraje UE mają bardzo zróżnicowane wysokości pensji minimalnych. Najniższe mieszczą się w widełkach od 330 do 750 euro, a najwyższe przekraczają 1500 euro.

Stawki minimalnych wynagrodzeń w Europie – różnice między krajami to nawet 1900 euro

Jak czytamy w raporcie Eurostatu z 28 stycznia 2022 roku, wynagrodzenie minimalne w przeliczeniu na euro w Polsce wynosi 655 EUR. Nasz kraj znalazł się na 9 miejscu pod względem wysokości najniższej płacy.

Najniższa pensja minimalna w UE, obowiązuje w Bułgarii i wynosi 332 euro miesięcznie, a najwyższa, w Luksemburgu – 2257 euro.

Stawki wynagrodzeń minimalnych w wybranych krajach EU w 2022:

  • Polska 655 EUR
  • Chorwacja 500 EUR
  • Portugalia 705 EUR
  • Malta 791 EUR
  • Słowenia 1074 EUR
  • Hiszpania 1126 EUR
  • Niemcy 1600 EUR
  • Francja 1603 EUR
  • Irlandia 1724 EUR
  • Luksemburg 2640 EUR

W krajach zachodnich stawki są dużo wyższe, ale sama kwota nie świadczy o dużo większych możliwościach czy poziomie życia osoby zarabiającej najniższą krajową.

Analizując faktyczne wartości danej kwoty wynagrodzenia, należy wziąć pod uwagę koszty życia w danym miejscu np. wynajem mieszkania, ceny ubrań i żywności, prawo podatkowe.

Podkreślają to analitycy Eurostatu, pisząc, że różnice między państwami nie są tak szokujące, jeśli spojrzymy na stosunek zarobków do cen. Czyli, na ile przy danych zarobkach nas stać, biorąc pod uwagę ceny towarów obowiązujące w konkretnych krajach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu