Płace rosną, ale aktywność zawodowa jest najniższa od siedemnastu lat. Efekt 500+?

Jakub Gontarek/AIP
Mariusz Kapała
To kolejny miesiąc, w którym oczekiwaliśmy większego wzrostu płac, wynikającego z systematycznego spadku bezrobocia. Płace miały rosnąć nieco szybciej niż w poprzednich miesiącach, czyli w tempie 4,5 proc.

Przeciętne zatrudnienie w kwietniu br. wzrosło o 4,6 proc. rok do roku, zaś wynagrodzenie o 4,1 proc. w tym samy okresie. poinformował Główny Urząd Statystyczny,

To kolejny miesiąc, w którym oczekiwaliśmy większego wzrostu płac, wynikającego z systematycznego spadku bezrobocia. Płace miały rosnąć nieco szybciej niż w poprzednich miesiącach, czyli w tempie 4,5 proc.. Wolniejszy od oczekiwanego wzrost może dziwić, w kontekście systematycznie rosnącego zatrudnienia, które w kwietniu wyniosło 5991,1 tys. i było wyższe o 4,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.

Duże obawy pracodawców budzi poziom aktywności zawodowej, który jest najniższy od siedemnastu lat. Obecnie wynosi 56,3 proc., a to oznacza, że jest niższy niż w 2000 roku.

Dlatego kluczowe dla rozwoju gospodarki są działania zwiększające aktywność zawodową.

Obawy są uzasadnione szczególnie w kontekście założeń Wieloletniego Planu Finansowego na lata 2017–2020. O ile dane opublikowane we wtorek dotyczące PKB były nieznaczenie wyższe od oczekiwań rynku (4,0 proc. r/r wobec prognoz 3,9 proc. r/r), o tyle liczba pracujących w 2016 wzrosła tylko o 0,7 proc., tj. w tempie wolniejszym od relatywnie wysokiego 1,4 proc. zanotowanego rok wcześniej.

Czytaj też:
Niech cię nie skusi obietnica wysokiej prowizji. Weźmiesz kredyt dla kogoś, możesz nawet trafić za kratki

Niższy przyrost w głównej mierze wynikał ze spadku liczby pracodawców i pracujących na własny rachunek i znacznym spadku liczby pracujących w sektorze rolniczym. Pozytywną informacją jest przyrost liczby pracujących w sektorze przemysłowym i usług.

Jakub Gontarek, ekspert z departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan

Obejrzyj wideo:

60 sekund biznesu: Wysokość wynagrodzenia już nie jest tak ważna dla pracownika jak...

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu