Pierwszy krok w stronę transformacji energetycznej
Podpisanie umowy klastra w Kamiennej Górze stanowi pierwszy krok do rozpoczęcia jego praktycznej działalności. Wiceprezes Zarządu Tauron Ciepło, Ireneusz Perkowski, podkreśla, że celem jest współpraca z lokalnymi społecznościami w celu realizacji transformacji energetycznej w regionie. Planowane jest stworzenie pierwszego w Polsce klastra, który będzie oparty na produkcji, dostawach i bilansowaniu ciepła i chłodu, z dążeniem do tego, aby cała energia pochodziła ze źródeł odnawialnych.
Małgorzata Krzyszkowska, Starosta Powiatu Kamiennogórskiego, dodaje, że celem działań jest rozwój lokalnych, ekologicznych źródeł energii oraz poprawa bezpieczeństwa energetycznego regionu. Utworzenie społeczności energetycznej na terenie Ziemi Kamiennogórskiej przyczyni się do efektywniejszego wykorzystania odnawialnych zasobów i stworzy nowe impulsy do rozwoju gospodarczego regionu.
Plany na przyszłość i korzyści dla mieszkańców
W kolejnym etapie planowane jest wdrażanie założeń koncepcji, opracowywanie dokumentacji dla planowanych inwestycji oraz zacieśnienie współpracy uczestników klastra. Celem jest budowa zrównoważonego i efektywnego systemu energetycznego w regionie. Janusz Chodasewicz, Burmistrz Kamiennej Góry, wyraża zadowolenie z planów inwestycyjnych Tauron Ciepło w mieście. Podkreśla, że inicjatywa, która skupia samorządy i biznes, jest dobrym przykładem współpracy, której owocem będą korzyści dla mieszkańców Kamiennej Góry.
Zadaniem Klastra „Energia Ziemi Kamiennogórskiej” jest umożliwienie współpracy podmiotów publicznych i prywatnych w zakresie wytwarzania, magazynowania, równoważenia zapotrzebowania oraz dystrybucji energii elektrycznej lub paliw i ciepła. Docelowo działalność uczestników klastra ma zapewnić dostęp do samowystarczalności energetycznej Powiatu Kamiennogórskiego.
Bezpieczeństwo energetyczne i korzyści dla regionu
Najważniejszym zadaniem Klastra „Energia Ziemi Kamiennogórskiej” będzie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańcom i przedsiębiorcom oraz dostaw ciepła, chłodu i energii elektrycznej w cenach niższych niż taryfowe. Ireneusz Perkowski, wiceprezes TAURON Ciepło, dodaje, że dzięki temu możliwe będzie uzyskanie korzyści gospodarczych, społecznych oraz środowiskowych dla całego regionu Kamiennej Góry.
Lista partnerów – uczestników Klastra „Energia Ziemi Kamiennogórskiej”:
TAURON Ciepło sp. z o.o.
Powiat Kamiennogórski
Gmina Miejska Kamienna Góra
Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości S.A.
MPWiK Sp. z o.o.
Effect System S.A.
Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii Sp. z o.o.
Dofama Thies Sp. z o.o.
Powiatowe Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o.
Spółka Mieszkaniowa Sp. z o.o.
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Szarotka"
SOPP Polska Sp. z o.o.
SOPP Packaging Sp. z o.o.
Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Kopalnia „Ogorzelec” Sp. z o.o.
Sudecka Grupa Inwestycyjna CPL SP. z o.o.
O Tauron Ciepło
Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą: Elektrociepłownia Katowice, Elektrociepłownia Tychy, Elektrociepłownia Bielsko-Biała (EC1, EC2), Elektrociepłownia Cieszyn oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych.
Łączna moc cieplna zainstalowana zakładów wytwórczych wchodzących w skład Tauron Ciepło - pochodząca w większości z wysokosprawnych źródeł kogeneracyjnych - wynosi 1243 MW. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie TAURON Ciepło wynosi 1100 km. Poprzez ponad 5000 węzłów cieplnych, spółka dostarcza ciepło do 280 tys. gospodarstw domowych, czyli ponad 840 tys. mieszkańców. Tauron Ciepło obsługuje łącznie około 4000 klientów, ogrzewa ponad 10 000 budynków w aglomeracji.
