Spis treści
- Tegoroczne dodatki dla emerytów - to nie wystarczy?
- Podwójna emerytura dla pracujących za granicą
- Na jakich zasadach otrzymamy podwójną emeryturę za pracę za granicą?
- Podwójna emerytura dla mundurowych
- Ci mundurowi otrzymają dwa świadczenia
- Podwójna emerytura - KRUS
- Ponowne przeliczenie emerytury - jak się o to zgłosić?
- Będzie podwójna emerytura dla wdów?
Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

Tegoroczne dodatki dla emerytów - to nie wystarczy?
Dodatkowe pieniądze dla emerytów i rencistów w postaci 13. emerytury zostaną wypłacane w kwietniu 2023 roku. Z kolei wypłata czternastej emerytury miała miejsce w sierpniu ubiegłego roku. Te świadczenia, choć pomocne, są jednorazowe i stanowią wyłącznie doraźne rozwiązanie. Dla wielu emerytów rzeczywiście pomocnym działaniem byłoby podwojenie emerytury. Faktycznie obecnie to trzy grupy mogą liczyć na takie rozwiązanie, a i tak nie zawsze dzięki ZUS-owi.
Podwójna emerytura dla pracujących za granicą
Prawo do pobierania podwójnej emerytury dotyczy również osób pracujących poza granicami kraju. W ich przypadku, jeśli mają odpowiedni staż pracy, otrzymają oni emeryturę nie tylko w Polsce. Oznacza to jednak, że wypłacana będzie ona przez urząd z danego państwa, a ZUS zajmie się przyznawaniem emerytury krajowej.
Na jakich zasadach otrzymamy podwójną emeryturę za pracę za granicą?
Tu powinniśmy pamiętać o tym, że choć składać wnioski możemy w każdym kraju, w którym spełniamy warunki stażu pracy, nie oznacza to, że świadczenia zostaną nam przyznane w tym samym momencie. Dlaczego? W praktyce wynika to z faktu, że w każdym kraju wiek emerytalny może się różnić od obowiązującego w Polsce. Tym samym emeryturę możemy tam otrzymać później... ale i wcześniej niż w Polsce!
Podwójna emerytura dla mundurowych
Pierwszą grupą, która została w ten sposób doceniona, są mundurowi, którzy odsłużyli swój staż pracy. Emerytura mundurowa, nazywana również emeryturą policyjną jest przyznawana funkcjonariuszom, którzy mają za sobą co najmniej piętnaście lat służby. Jeszcze niedawno emerytowani mundurowi otrzymywali zarówno emeryturę bezpośrednio z ZUS, jak i z ZER MSWiA. W tym jednak momencie muszą decydować, od którego urzędu chcą otrzymywać to świadczenie.
Polecamy
Ci mundurowi otrzymają dwa świadczenia
Ograniczenie wyboru emerytury nie dotyczy wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych. Wyjątkiem są osoby podejmujące się służby już po 1999 roku. W ich przypadku możliwe jest złożenie wniosków w obu urzędach, czyli w ZUS oraz ZER MSWiA. Gwarantuje to otrzymanie dwóch świadczeń.
Podwójna emerytura - KRUS
Ostatnią grupą, która ma zagwarantowaną podwójną emeryturę, jest grupa osób opłacających składki w KRUS przez co najmniej 25 lat. Jeśli osoby te ukończyły wiek emerytalny, mogą złożyć wniosek o emeryturę zarówno z ZUS, jak i w KRUS.
Polecamy
- Masz w domu te rzeczy z PRL-u? Możesz być bogaty. Tyle były warte
- Te zabawki z PRL-u były hitem! Znamy ich aktualne ceny! Wciąż są na nie chętni
- Poszukiwane rzadkie monety PRL. Jakie są najrzadsze? Ile możemy za nie dostać?
- Te banknoty PRL-u są warte fortunę! Oto banknoty poszukiwane przez kolekcjonerów!
Ponowne przeliczenie emerytury - jak się o to zgłosić?
Każdy emeryt ma prawo wnioskować o ponowne przeliczenie wysokości otrzymywanych świadczeń emerytalnych. Co więcej, można robić to niezależnie od waloryzacji, która odbywa się w pierwszych miesiącach roku. Tu jednak powinniśmy pamiętać o tym, że proces ten może trwać dłuższy czas i wymagać będzie przygotowania odpowiedniej dokumentacji.
Będzie podwójna emerytura dla wdów?
Kwestia tzw. wdowiej emerytury jest sukcesywnie podnoszona do jakiś czas i wraca ona do dyskursu publicznego. Niektórzy podkreślają, że ma to na celu połączenie dwóch świadczeń, co może wesprzeć wdowę, która nagle znajdzie się w niezwykle niekorzystnej sytuacji.