Polacy kupują auta używane do 30 tys. złotych. Wielu decyduje się na kredyt

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Polacy najczęściej kupują samochody w przedziale cenowym od 10 od 30 tysięcy złotych.
Polacy najczęściej kupują samochody w przedziale cenowym od 10 od 30 tysięcy złotych. Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press
Rosnące ceny samochodów na rynku wtórnym sprawiły, że Polacy kupują coraz starsze auta. Największym powodzeniem cieszą się egzemplarze liczące 10-12 lat w cenie do 30 tys. złotych. Co ciekawe, co szósty kierowca i tak decyduje się na kredyt lub leasing.

Polacy od lat preferują zakup aut używanych, których na polskich drogach jest dwukrotnie więcej niż tych, kupowanych w salonie. W ostatnim czasie samochody nowe są jeszcze rzadziej wybierane ze względu na spadek podaży, za który odpowiadają niedobory półprzewodników, pandemia oraz wojna w Ukrainie.

Rosnąca inflacja, podnoszone stopy procentowe czy trudna sytuacja geopolityczna sprawiły, że Polacy na początku tego roku nie byli zainteresowani zakupem samochodu. Obecnie sytuacja znacznie się poprawiła, jednak ze względu na wyższe koszty utrzymania klienci poszukują coraz starszych aut.

Jakie samochody kupują Polacy?

Jak wynika z raportu "Polak kupuje auto", opublikowanego przez Santander Consumer Mulitrent, Polacy w tym roku najchętniej kupują samochody używane w przedziale od 10 do 30 tys. złotych (47 proc. badanych). Znacznie mniej osób decyduje się na zakup auta w cenie od 31 do 50 tys. złotych (20 proc.), natomiast najmniej klientów wybiera pojazdy w przedziałach do 10 tys. zł (17 proc.), a także od 51 do 100 tys. zł (17 proc.). Spośród badanych osób nikt nie zadeklarował zakupu powyżej 100 tys. złotych.

Analizując powyższe dane, łatwo dojść do wniosku, że kupujemy coraz starsze auta. Obecnie największym powodzeniem cieszą się te w wieku od 10 do 12 lat, natomiast najmłodsi kierowcy do 29. roku życia jeszcze częściej kupują samochody w wieku od 13 do 15 lat.

Według danych Santandera na decyzję zakupową największy wpływ mają: ogólny stan techniczny (51 proc.) marka i model (35 proc.), przebieg (34 proc.) oraz wiek (30 proc.). Najmniejszą rolę odgrywają czynniki takie jak dostępność, nieużytkowanie w celach służbowych czy import z zagranicy.

Jak Polacy kupują auto?

Znalezienie odpowiedniego auta wymagało kiedyś poświęcenia dużej ilości czasu i odwiedzenia wielu komisów. Obecnie wystarczy dostęp do Internetu, by bez konieczności wychodzenia z domu, znaleźć wszystko, co nas interesuje. Dlatego też portale ogłoszeniowe są najczęściej wybieraną opcją podczas poszukiwań samochodu (46 proc. badanych). Auta kupujemy też od znajomych (28 proc.), a także poprzez internetowe platformy zakupowe (23 proc.). Znacznie rzadziej wybieramy dealerów, komisy czy ogłoszenia z mediów społecznościowych.

Warto zaznaczyć, że kierowcy zwykle wybierają samochody od osoby prywatnej (55 proc.), znacznie rzadziej są to autokomisy (17 proc.) oraz dealerzy (12 proc.). Najmniejszym powodzeniem cieszą się platformy umożliwiające zdalne zakupy (2 proc.) oraz firmy sprzedające auta po leasingu lub wynajmie (2 proc.).

Zdecydowana większość, bo aż 84 proc. kierowców kupuje auta, płacąc gotówką, jednak co szósty ankietowany stwierdził, że korzystał ze środków zewnętrznych. Najczęściej był to kredyt gotówkowy (12 proc.), jednak zainteresowaniem cieszyły się także kredyty samochodowe (2 proc.) i leasing (2 proc.). Z pomocy instytucji finansowych korzystają głównie osoby młode do 29. roku życia. Przyczyną tego są zmniejszone zasoby finansowe Polaków, rozpoczynających dopiero swoją karierę zawodową.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu