Polacy nie boją się brexitu. Przedsiębiorcy mogą na tym zyskać

Redakcja
Dla naszej gospodarki i przedsiębiorców brexit ma o tyle duże znaczenie, że nasze powiązania handlowe z Wielką Brytanią są bardzo silne.
Dla naszej gospodarki i przedsiębiorców brexit ma o tyle duże znaczenie, że nasze powiązania handlowe z Wielką Brytanią są bardzo silne. 123RF
Cały czas żyjemy w niepewności, co do tego, na jakich zasadach Wielka Brytania opuści UE. Niestety w tej chwili najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz tzw. twardego brexitu. - Chcę podkreślić, że brexit może być dla nas szansą- mówi wiceminister Ociepa.

- Chcę podkreślić, że brexit może być dla nas szansą. To jest szansa na odświeżenie swojego biznesu. Szansa na pozyskanie nowych partnerów, szansa na ekspansję zagraniczną, szerzej niż tylko do Wielkiej Brytanii. Wreszcie jest top szansa na powrót naszych rodaków do Polski, na powrót przedsiębiorców do polski i żeby tutaj rejestrowali swoją działalność gospodarczą i do tego będziemy zachęcać- mówił wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

Przeczytaj także:

Dla naszej gospodarki i przedsiębiorców brexit ma o tyle duże znaczenie, że nasze powiązania handlowe z Wielką Brytanią są bardzo silne. Oznacza to, że wszelkie utrudnienia czy ograniczenia w dostępie do tego rynku będą dla nas niekorzystne.

W okresie styczeń-listopad 2018 wartość wymiany towarowej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią
wyniosła 75,3 mld zł, wykazując tendencję wzrostową w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Dla porównania, w 2017 roku wartość wymiany towarowej pomiędzy Polską i Wielką Brytanią wyniosła 76,1 mld zł. Była ona trzecim największym pod względem wielkości odbiorcą polskiego eksportu (nasz eksport tam osiągnął wartość 55,4 mld zł).

- Możemy nie odczuć brexitu w ramach PKB i tak się nastawiamy. Poprzez szereg narzędzi, poprzez gotowość do restrukturyzacji, polscy przedsiębiorcy mogą się przyczynić do tego, ż tak mocno tego nie odczujemy, ale pamiętajmy, ze jesteśmy częścią większego ekosystemu gospodarczego, chociażby europejskiego. Jeżeli np. brexit mocno odczują Niemcy, to będzie uderzało także w nas- dodaje wiceminister Ociepa.

Wielka Brytania jest drugim pod względem wielkości odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych.  Do brytyjskich sklepów trafia ponad 9 proc. polskiego eksportu z sektora rolno-spożywczego. Jeżeli chodzi o sektor usług, trzy pierwsze miejsca w eksporcie z Polski do Wielkiej Brytanii zajęły w 2016 roku usługi transportowe, usługi w zakresie zarządzania biznesem oraz informatyczne.

Aby możliwie najlepiej przygotować naszych przedsiębiorców do wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, MPiT, podjęło już szereg działań. Ostatnim z nich jest uruchomienie, na stronie biznes.gov.pl, interaktywnego poradnika nt. Brexitu. Generuje on, w ujęciu sektorowym, informacje o tym, jak najlepiej przygotować się do brexitu w poszczególnych wymiarach działalności gospodarczej. Zawarte w nim porady oparte są m.in. na stanowisku UE wyrażonym w licznych notach przygotowanych przez Komisję Europejską, jak również stanowisku prezentowanym przez Wielką Brytanię i publikowanym jeszcze w trakcie negocjacji warunków wystąpienia z UE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu