Polacy wybierają używane samochody. Elektryki dla seniorów

Piotr Szymański
Opracowanie:
Finanse odgrywają kluczową rolę w decyzjach zakupowych Polaków. Około 31% respondentów planuje przeznaczyć na samochód między 20 a 50 tys. złotych
Finanse odgrywają kluczową rolę w decyzjach zakupowych Polaków. Około 31% respondentów planuje przeznaczyć na samochód między 20 a 50 tys. złotych Adam Jastrzębowski
Ponad połowa Polaków planujących wymianę samochodu decyduje się na pojazd używany. Przyglądamy się, jakie czynniki wpływają na te decyzje oraz jakie preferencje mają różne grupy wiekowe i płciowe.

Spis treści

Używane samochody spalinowe na topie

Z raportu Santander Consumer Multirent wynika, że aż 55% Polaków planujących wymianę samochodu, wybiera używany pojazd z napędem konwencjonalnym. To zaskakująco wysoki odsetek, który pokazuje, jak silne jest przywiązanie Polaków do tradycyjnych samochodów spalinowych. Co ciekawe, kobiety częściej niż mężczyźni deklarują chęć zakupu używanego auta, co może wynikać z różnych priorytetów i potrzeb związanych z użytkowaniem samochodu.

Wśród kobiet aż 68% wybiera używane samochody spalinowe, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 46%. Mężczyźni częściej (27%) rozważają zakup nowego pojazdu spalinowego niż kobiety (8%). To pokazuje, że kobiety mogą być bardziej skłonne do oszczędzania lub mają inne kryteria wyboru pojazdu, które skłaniają je do wyboru używanych samochodów.

Elektryki i nowe technologie

Chociaż samochody elektryczne zyskują na popularności, tylko niewielki odsetek Polaków decyduje się na ich zakup. Zaledwie 7% ankietowanych planuje zakup nowego samochodu elektrycznego, a 6% rozważa używany elektryk.

– Polacy wciąż są mocno przywiązani do aut spalinowych, a ograniczenia budżetowe najczęściej skłaniają ich do inwestowania w pojazdy używane. Ta tendencja jest najbardziej widoczna w grupie najmłodszych uczestników badania (18-29 lat), spośród których 73 proc. zdecydowałoby się na używany samochód z napędem spalinowym. Auta elektryczne najmocniej przekonują do siebie najstarszą grupę respondentów w wieku 60+. 17 proc. spośród nich wybrałoby nowy pojazd elektryczny – zauważa ,Joanna Solecka z Santander Consumer Multirent.

To pokazuje, że starsze pokolenie jest bardziej otwarte na nowe technologie, co może wynikać z większej stabilności finansowej lub chęci inwestowania w przyszłość.

Jaki budżet na samochód?

Finanse odgrywają kluczową rolę w decyzjach zakupowych Polaków. Około 31% respondentów planuje przeznaczyć na samochód między 20 a 50 tys. złotych. Największy odsetek w tej grupie stanowią osoby młode, w wieku 18-29 lat. Z kolei 29% badanych wskazuje przedział 50-100 tys. złotych, co jest popularne wśród osób w wieku 50-59 lat.

Osoby po 60. roku życia są skłonne wydać więcej na wymianę auta, co może być związane z większymi oszczędnościami lub potrzebą większego komfortu. Budżet między 100 a 150 tys. złotych przeznaczyłoby 13% badanych, a odsetek ten wzrasta wraz z wiekiem respondentów.

Dofinansowanie a zakup elektryków

Dofinansowanie może być kluczowym czynnikiem zachęcającym Polaków do zakupu samochodów elektrycznych. Aż 47% ankietowanych rozważałoby zakup elektryka, gdyby mogli liczyć na wsparcie finansowe.

Najmłodsza grupa respondentów (18-29 lat) jest najbardziej zainteresowana dofinansowaniami do pojazdów elektrycznych. Niemal dwie trzecie z nich (65%) wyraziło chęć kupienia samochodu elektrycznego w przypadku otrzymania wsparcia w postaci dotacji. To pokazuje, że młodzi ludzie są bardziej otwarci na nowe technologie, ale potrzebują wsparcia finansowego, aby móc sobie na nie pozwolić.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wenom
Bardzo dobrze, dzięki temu mogą zaoszczędzić sporo pieniędzy a jeśli kupią do domu polską ładowarke do samochodów elektrycznych lenergizee to nie muszą się też martwić o ich serwis i częsci zamienne
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu