Polacy zaangażowani w pracę. Często jednak nie liczymy na docenienie starań

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Prawie 4 na 10 Polaków twierdzi bowiem, że w ich miejscu zatrudnienia ponadprzeciętne zaangażowanie w pracę opłaca się pracownikowi.
Prawie 4 na 10 Polaków twierdzi bowiem, że w ich miejscu zatrudnienia ponadprzeciętne zaangażowanie w pracę opłaca się pracownikowi. Joanna Urbaniec / Polska Press
Polacy są często zaangażowani w pracę, choć wielu z nas nie łudzi się, że dodatkowe obowiązki pociągną za sobą dodatkowe benefity – wynika z badania Pracuj.pl. Co trzeci pracownik skupia się jedynie na swoich podstawowych zadaniach. - Pracownik, który nie widzi własnej korzyści w angażowaniu się w codzienne obowiązki, jest zdecydowanie mocniej narażony na wypalenie, niechęć wobec pracy, a w dłuższej perspektywie na odejście z firmy – komentuje Agnieszka Bieniak, Dyrektorka HR w Grupie Pracuj.

Spis treści

W najnowszym badaniu Pracuj.pl zapytano Polaków do jakiego stopnia są zaangażowani w soje służbowe obowiązki.
Okazuje się, że blisko 8 na 10 respondentów posiadających zatrudnienie twierdzi, że przykłada się do swojej pracy.
W wykonywanie zadań angażują się nieco częściej kobiety (83 proc.) niż mężczyźni (76 proc.), różnica widoczna jest także między pracownikami biurowymi (82 proc.) oraz fizycznymi (75 proc.). Jednak w każdej z grup odsetek deklaracji jest wyższy, niż spodziewany wstępnie przez analityków.

Co trzeci pracownik unika dodatkowych zadań

Co trzeci respondent (37 proc.) przyznaje jednak, że w pracy skupia się wyłącznie na formalnych obowiązkach, starając się unikać dodatkowych zadań. Ten wynik wskazuje, że przynajmniej część respondentów chce wykonywać swoje podstawowe zadania z zaangażowaniem, ale nie chce podchodzić do zadań z elastycznością i gotowością na zmiany.

Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Grupie Pracuj tłumaczy, że wysoki odsetek osób deklarujących zaangażowanie w pracy wskazuje, że postrzegamy siebie zazwyczaj siebie rzetelnych specjalistów. Jednocześnie jednak dla części z nas nie łączy się to z gotowością na realizację dodatkowych zadań, wykraczanie poza sztywne ramy codziennego, znanego sobie grafiku.

To kolejna odsłona zmian w podejściu do pracy, zgodnie z którymi pracownicy coraz częściej chcą wykonywać dobrze swoje obowiązki, ale nie zapominając o balansie między życiem zawodowym, a osobistym – komentuje Zyzik.

Należy zauważyć, że niechęć do wykonywania zadań poza ustaloną listą częściej wykazują pracownicy fizyczni (48 proc.) niż biurowi (34 proc.). Może to wynikać ze specyfiki pracy obu grup, zwłaszcza stereotypowych doświadczeń tzw. blue collars i postrzegania tej grupy jako nieco bardziej narażonej na nieuczciwe zachowania niektórych pracodawców.

Zaangażowanie jest nieopłacalne?

Jednak badanie pokazuje, że nie zawsze czujemy się doceniani za nasze zaangażowanie. Prawie 4 na 10 Polaków (37 proc.) badanych przez Pracuj.pl twierdzi bowiem, że w ich miejscu zatrudnienia ponadprzeciętne zaangażowanie w pracę opłaca się pracownikowi.

Zdaniem ekspertów taki wynik może w dłuższej perspektywie wpływać negatywnie na zadowolenie z pracy, a nawet motywować do zmiany miejsca zatrudnienia.

Agnieszka Bieniak, Dyrektorka HR w Grupie Pracuj wskazuje, że wyniki badania stanowią przestrogę dla wielu pracodawców.
Przyjmując pewne uproszczenie badanie może wskazywać, że w ich firmach 4 na 10 osób nie widzi głębszej korzyści z dawania z siebie zawodowo jak najwięcej.

Innymi słowy to grupa osób, których potrzeby nie zostały prawdopodobnie odpowiednio zaadresowane przez firmowe strategie rozwoju karier, szkolenia, premiowania czy wynagradzania. Pracownik, który nie widzi własnej korzyści w angażowaniu się w codzienne obowiązki, jest zdecydowanie mocniej narażony na wypalenie, niechęć wobec pracy, a w dłuższej perspektywie – na odejście z firmy. Zwłaszcza dziś, w dobie rosnących na rynku pracy napięć wywoływanych przez sytuację gospodarczą, takie osoby trzeba traktować ze szczególną troską. Ich odpowiedzi są wskazówką, że programy rozwojowe i motywacyjne w wielu miejscach wciąż funkcjonują niedostatecznie skutecznie – komentuje Bieniak.

Ośmiogodzinny etat najbardziej popularny

W dalszym ciągu model klasycznego „pełnego etatu” pozostaje najbardziej popularnym wymiarem realizacji obowiązków zawodowych. Średnio 8 godzin dziennie pracuje 54 proc. badanych Polaków posiadających zatrudnienie. Wśród grup wiekowych na tle innych wyróżniają się najmłodsi respondenci, którzy najrzadziej poświęcają czas na zadania w tym wymiarze (44 proc.), w pozostałych grupach wyniki różniły się nieznacznie.

Badanie wskazuje, że krócej, niż wspomniane 8 godzin pracuje nieco mniej, niż co czwarty respondent (23 proc.). Identyczny wynik dotyczył osób wykonujących ją dziennie 9 godzin lub dłużej (23 proc.). W tej drugiej grupie widoczna jest nieco większa reprezentacja osób w wieku 35-54 lat (25proc.), a mniejsza – z najmłodszych i najwyższych grup wiekowych. Warto zauważyć, że narażenie przepracowaniem ze względu na wymiar pracy wyraźnie częściej dostrzegalne jest wśród mężczyzn. Poświęcanie ponad ośmiu godzin na pracę dziennie deklaruje 29 proc. badanych panów i 19 proc. pań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu