Polacy zaciągają coraz mniej kredytów mieszkaniowych. Za to rośnie udział pożyczek pozabankowych. Co czeka rynek?

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Po zeszłorocznym boomie na kredyty hipoteczne praktycznie nie ma już śladu, wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych zmalała o 1/4. – Ten trend rzeczywiście się pogłębia i szacujemy, ze w całym 2022 roku ta sprzedaż będzie mniejsza o 40 proc. r/r. – mówi nam dr Mariusz Cholewa, prezes BIK. Z drugiej strony ekspert wskazuje na duży udział pożyczek pozabankowych, gdzie zanotowano wzrost blisko o połowę. – Jest to rekordowe półrocze – dodaje.

Łączne zadłużenie, czyli portfel kredytowy na koniec czerwca 2022 r. wynosił 737 mld zł i skurczył się o 2 mld zł w porównaniu do grudnia 2021 r. Sprzedaż w pierwszych 6-ciu miesiącach br. z tytułu wszystkich kredytów i pożyczek wyniosła łącznie 79,8 mld zł, czyli spadła o 8,7 mld zł w stosunku analogicznego okresu 2021 r. – podało Biuro Informacji Kredytowej.

Z danych BIK wynika, że w I półroczu 2022 r. banki i SKOK-i udzieliły łącznie 1 523,7 tys. kredytów gotówkowych (+3,8 proc.) na kwotę 32,46 mld zł (+1,2 proc.) oraz 2 230,1 tys. kredytów ratalnych (+26,1 proc.) na kwotę 8,35 mld zł (+3,3 proc.). Zaciągnięto 90,8 tys. (-32,3 proc.) kredytów mieszkaniowych na kwotę 31,59 mld zł (-25,1 proc.).

O 25 proc. mniej kredytów hipotecznych

Niska sprzedaż na rynku kredytów hipotecznych wynika przede wszystkim z mniejszej liczby udzielonych kredytów, czyli bardzo dużego spadku popytu na ten rodzaj kredytu. Jedną z kluczowych przyczyn takiego stanu rzeczy jest sukcesywnie malejąca zdolność kredytowa klientów, na co m.in. miały wpływ podwyżki stóp procentowych.

– Polacy w pierwszym półroczu 2022 roku zaciągnęli 31,6 mld zł kredytów mieszkaniowych, o 25 proc. mniej niż w roku ubiegłym – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu dr Mariusz Cholewa, Prezes Zarządu Biura informacji Kredytowej. – Ten trend rzeczywiście się pogłębia i szacujemy, ze w całym 2022 roku ta sprzedaż będzie mniejsza o 40 proc. r/r. – dodaje.

Ekspert szacuje, że w drugim półroczu będzie to niewiele ponad 21 mld zł nowych kredytów. Jednak patrząc po jakości tych kredytów, które są obecnie udzielane, to są to „kredyty dobrej jakości”.

„Wakacje kredytowe” zahibernują jakość

– Nie widać negatywnych trendów – mówi i dodaje, że w ostatnich tygodniach pojawiają się wczesne przeterminowania kredytów. – Natomiast wakacje kredytowe ewidentnie wpłyną na swego rodzaju zahibernowanie tej jakości, ponieważ część wnioskujących o to rozwiązanie nie będzie generowała dalszych opóźnień, a część osób będzie mogła przeznaczyć te środki na spłatę tych lub innych zobowiązań – tłumaczy.

Cholewa wyjaśnia, że osoby, które potencjalnie mogą skorzystać z tych wakacji kredytowych, posiadają także inne produkty kredytowe, które przekraczają1 mld zł. – Prawdopodobnie część z tych środków zostanie przeznaczona na spłatę różnych zobowiązań finansowych – mówi.

Rośnie udział pożyczek pozabankowych

– Widzimy, że w pierwszym półroczu 2022 roku Polacy zaciągnęli 4,5 mld zł pożyczek pozabankowych – mówi prezes BIK. – To o 47 proc., więcej niż w ubiegłym roku i można powiedzieć, że jest to rekordowe półrocze – dodaje.

Z danych BIK wynika, że nawet przed pandemią Polacy zaciągali mniej tego typu pożyczek. – Połowa tych osób, które zaciągają pożyczki, w momencie ich zaciągnięcia już posiadały jakąś relację z daną firmą pożyczkową – wskazuje. – Albo miały aktywny produkt pożyczkowy albo w niedawnym okresie zamknęły jakąś pożyczkę– dodaje.

Ekspert podkreśla, że tworzy się swojego rodzaju model w którym ktoś wchodzi w relacje z firmą pożyczkową i z tą relacją wiąże się na długo. – Przy tych kosztach to może być niebezpieczne z punktu widzenia potencjalnego wpadnięcia w pętlę zadłużenia dla tych osób – ostrzega.

Polacy będą zaciągali mniej kredytów mieszkaniowych

Spodziewamy się, że kredytów mieszkaniowych Polacy będą zaciągali jeszcze mniej, niż w pierwszym półroczy tego roku – prognozuje Cholewa. – Widzimy po wnioskach kredytowych, że jest ich znacząco mniej – dodaje. – Zakładamy, że w skali całego roku ta sprzedaż będzie niższa o 40 proc r/r – prognozuje.

Z kolei w przypadku kredytów gotówkowych, jak mówi ekspert, popyt również będzie mniejszy. Częściowo będzie to spowodowane, że Polacy zaoszczędzą część pieniędzy z tytułu :Wakacji Kredytowych” i będą mogli spłacić część zobowiązań gotówkowych lub nie będą mieli potrzeby zaciągania nowych produktów gotówkowych.

– Szacujemy, że ta sprzedaż będzie nieco niższa ale jednocześnie uważamy, że trend dwucyfrowego wzrostu przy pożyczkach pozabankowych będzie utrzymany – przyznaje. – Z powodu stresu finansowego, dużej niepewności oraz turbulencji związanych z płynnością Polacy nadal będą sięgali po tego typu produkty.

– Z kolei kredyty ratalne są produktem obarczonym niskim ryzykiem, jest związany z finansowaniem zakupu konkretnego przedmiotu, który kupujemy i tutaj to ryzyko jest najniższe i ten popyt najprawdopodobniej będzie bardziej stabilny – mówi. – Zakładamy, że kredyty ratalne wzrosną o 1 proc. w całym 2022 roku – dodaje.

Polacy żyją z oszczędności

BIK podaje, że niemal co czwarty Polak (24 proc.) deklaruje, że w obecnej sytuacji finansowej, żyje ze zgromadzonych oszczędności. 47 proc. osób już ogranicza zbędne wydatki, a 39 proc. wprowadziło nawet ograniczanie podstawowych wydatków.

O wpływie na wielkość akcji kredytów gotówkowych w kolejnych miesiącach zaważy ograniczenie konsumpcji widoczne już w publikowanym przez GUS czerwcowym odczycie sprzedaży detalicznej, który w ujęciu realnym r/r odnotował wzrost o 3,2 proc., podczas gdy w maju wzrost ten wynosił 8,2 proc. r/r, a w kwietniu 19,0 proc. r/r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu