Kryzys na rynku energii elektrycznej wywołany m.in. kosztami zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wysokością cen surowców, ale również agresją Rosji na Ukrainę, jest coraz bardziej odczuwalny przez gospodarstwa domowe w całej Europie.
OKO.press dotarło do pisma prezesa URE do członków rządu, w którym prezes ostrzega przed drastycznymi podwyżkami cen energii dla gospodarstw domowych w 2023 roku. Z pisma ma wynikać, że mogą one sięgnąć nawet 180 proc.
Jak donosi portal, wśród tez listu jest też postulat ochrony obywateli przed "nieakceptowalnym" poziomem cen wynikającym z "nieracjonalnych" marż producentów energii. W takiej sytuacji, jak wskazano, rozwiązaniem może być opodatkowanie rosnących zysków z produkcji prądu i przekierowanie tych pieniędzy na działania osłonowe.
Zwiększa się świadomość racjonalnego korzystania z energii elektrycznej
Wspomniane na początku czynniki, powodują, że w społeczeństwie zwiększa się świadomość racjonalnego korzystania z prądu oraz potrzeba redukcji jego zużycia.
– 42 proc. ankietowanych „zdecydowanie”, a 49 proc. „raczej” uważa się za osoby oszczędzające energię elektryczną. Przeciwnego zdania było jedynie 7 proc. respondentów. Grupą wiekową wykazującą najmniejszą kontrolę nad zużyciem energii elektrycznej stanowią osoby w wieku 18-29 lat, co piąta z nich nie przykłada wagi do ilości pobranego prądu – wynika z badań IBRiS zrealizowanych na zlecenie PKEE.
Koszt energii i troska o środowisko
86 proc. badanych do oszczędzania motywuje wysokość rachunków za energię elektryczną. 11 proc. ankietowanych nie ma na ten temat zdania, a dla 3 proc. koszt prądu nie stanowi motywacji.
Z drugiej strony 72 proc. respondentów deklaruje, że racjonalnie podchodzi do użytkowania energii ze względu na troskę o środowisko naturalne. Natomiast dla 1/10 Polaków bycie eko nie jest wystarczającym argumentem do wyłączenia światła.
– W tym trudnym dla wszystkich czasie, w miarę możliwości powinniśmy uwzględniać nowe realia w swoich codziennych wyborach. Powszechną postawą powinno stać się racjonalne korzystanie z energii elektrycznej. Jak wynika z najnowszych badań – świadomość w tym zakresie jest już wysoka wśród 91 proc. społeczeństwa, natomiast zawsze możemy zrobić więcej – mówi Magda Smokowska, Doradca w Polskim Komitecie Energii Elektrycznej.
Wojna na Ukrainie a koszty surowców
W kontekście ostatnich wydarzeń, ponad połowa badanych (53 proc.) zapytana o uniezależnienie od rosyjskich surowców, stara się zużywać mniej energii elektrycznej z tego powodu, dla 21 proc. nie jest to czynnik motywujący. Natomiast co czwarty ankietowany nie ma zdania w tym temacie.
Badanie ogólnopolskie na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej zrealizował Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 22-25 czerwca 2022 r. na próbie 1000 respondentów.
