Spis treści
Jak podaje spółka w komunikacie przesłanym portalowi strefabiznesu.pl, zainteresowanie ofertą Polenergii przewyższyło oczekiwania spółki. Kwota popytu ze strony inwestorów przekroczyła 1 miliard złotych i w odpowiedzi na nadsubskrypcję spółka zdecydowała o zwiększeniu kwoty emisji z 500 do 750 milionów złotych. Większość środków pozyskanych z zielonych obligacji zostanie przeznaczona na finansowanie budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku. To największa prywatna inwestycja energetyczna w Polsce.
– Postępująca rezygnacja z energetyki konwencjonalnej tworzy znakomite warunki dla inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii. W Polenergii wiemy, jak je wykorzystać, mając także na uwadze, w jak szybkim tempie rosną potrzeby mieszkanek i mieszkańców Polski związane z niezależnością energetyczną – powiedziała Dominika Kulczyk, przewodnicząca rady nadzorczej Polenergia.
Zielona energia dla 2 mln gospodarstw domowych
Większość środków z emisji zostanie przeznaczonych na budowę morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3, które zasilą czystą energią ponad dwa miliony gospodarstw domowych. To ważna inwestycja w przyszłość polskiej energetyki.
Morskie farmy wiatrowe Bałtyk 2 i Bałtyk 3, na których budowę przeznaczona będzie większość środków z obligacji, uzyskały niedawno komplet pozwoleń na budowę. Ostateczna decyzja inwestycyjna (FID) dla obu projektów powinna nastąpić w pierwszym kwartale 2025 roku. Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3, o łącznej mocy 1440 MW, są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z obu projektów ma popłynąć do sieci już w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania zaplanowano od 2028 roku.

Pozostałe cele, na które mogą zostać przeznaczone środki z zielonych obligacji to rozwój projektów wiatrowych i fotowoltaicznych na lądzie, budowa projektu H2HUB Nowa Sarzyna czy dalszy rozwój projektu H2Silesia. Celem Grupy jest także dalszy rozwój projektu morskiej farmy wiatrowej Bałtyk 1, o planowanej mocy do 1560 MW, w celu przygotowania go do aukcji, która jest zaplanowana na 2025 rok
Szczegóły emisji
Zielone obligacje Polenergii zostały wyemitowane na podstawie Green Bond Framework, zaopiniowanego pozytywnie przez Sustainalytics. Bezprospektowa oferta publiczna na rynku krajowym była skierowana wyłącznie do inwestorów kwalifikowanych.
Rolę organizatorów programu emisji i dealerów obligacji serii A pełnią Bank Pekao, mBank, Santander Bank Polska, a agentem emisji jest Santander Bank Polska - Biuro Maklerskie. Obligacje będą notowane w Alternatywnym Systemie Obrotu na rynku Catalyst GPW.
To nie koniec emisji obligacji
Polenergia szacuje, że łączne zapotrzebowanie na środki z zielonych obligacji, wynikające z obecnie realizowanych projektów, wyniesie ok. 1 mld zł w ciągu 12 miesięcy.
Polenergia to największa polska prywatna grupa energetyczna. Składa się z pionowo zintegrowanych spółek działających w obszarze wytwarzania energii z odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł oraz sprzedaży energii elektrycznej dla klientów biznesowych i detalicznych. Strategicznym projektem realizowanym przez Grupę przy współpracy z Equinor jest budowa farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy do 3000 MW. Spółka notowana jest w indeksie sWIG80.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
