Politechnika Białostocka wykształciła szefów wielkich polskich spółek

Konrad Karkowski [email protected]
Jan Mikołuszko ukończył studia na kierunku budownictwo lądowe właśnie w Białymstoku. Na uczelni poznał swoją przyszłą żonę, z którą założył Unibep. Dziś firma zatrudnia prawie 1200 osób.
Jan Mikołuszko ukończył studia na kierunku budownictwo lądowe właśnie w Białymstoku. Na uczelni poznał swoją przyszłą żonę, z którą założył Unibep. Dziś firma zatrudnia prawie 1200 osób. Wojciech Wojtkielewicz
Absolwenci białostockiej uczelni technicznej odnoszą sukcesy w świecie wielkiego biznesu. Pokazuje to ranking uczelni, w którym sprawdzono wykształcenie szefów polskich spółek

Uczyłem się jeszcze w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Białymstoku. Studia dały mi mocną bazę pod sukces w budownictwie - twierdzi Jan Mikołuszko, założyciel firmy Unibep i przewodniczący rady nadzorczej. Studia ukończył w 1973 roku. W zarządzie tej firmy jest zresztą więcej absolwentów Politechniki Białostockiej. To Leszek Marek Gołąbiecki (prezes) oraz Marcin Drobek i Jan Piotrowski (członkowie zarządu). Oni także skończyli Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

To m.in. takim osobom przyjrzał się miesięcznik „Home & Market”, który przygotował ranking Najskuteczniejszych Wyższych Uczelni. Aby mógł powstać, przeanalizowano wykształcenie członków zarządów tysiąca największych firm w Polsce. Punkty przyznawano za wykształconego na danej uczelni prezesa, wiceprezesa i członków zarządów.

Politechnika Białostocka została sklasyfikowana na 22. pozycji, m.in. przed Politechniką Rzeszowską i Politechniką Gdańską.

- To pokazuje, że można zrobić karierę po tej uczelni - ocenia Urszula Wnuszyńska, która zajmuje wysokie stanowisko w białostockim odddziale firmy Transition Technologies, i również ukończyła białostocką uczelnię - Nie tylko mi się powiodło. Z osobami, które ukończyły studia razem ze mną, utrzymuję biznesowe kontakty. Wielu z nich ma swoje firmy.

Agnieszka Kudraszow działalność zakładała jeszcze pod koniec studiów architektonicznych. - I dobrze mnie one przygotowały zarówno do zawodu jak i działań biznesowych - mówi założycielka i była akcjonariuszka Infinity Group.

Obie panie dalej z Politechniką Białostocką mają dobre relacje. Często też współpracują. Podobnie jest też z innymi absolwentami, którzy odnieśli sukcesy.

Wiktor Marek Siergiej, dyrektor generalny w firmie Promotech i Andrzej Arefiew, prezes Arefiew Konsorcjum, to absolwenci Wydziały Mechanicznego PB. Dziś aktywnie wspierają przedsięwzięcia studenckie, choćby budowę bolida Cerber Motorsport. Zatrudniają też w swoich firmach kolejnych absolwentów, którzy mają szansę ich kiedyś zastąpić.


Rekrutacja na PB

Dzisiaj rozpoczyna się dodatkowa rekrutacja na studia stacjonarne na Politechnice Białostockiej.

Są jeszcze miejsca na architekturze krajobrazu, architekturze wnętrz, automatyce i robotyce, biotechnologii, ekoenergetyce, elektronice i telekomunikacji, elektrotechnice, gospodarce przestrzennej, informatyce i ekonometrii, inżynierii biomedycznej, inżynierii rolno-spożywczej i leśnej, inżynierii środowiska, leśnictwie, logistyce, matematyce stosowanej, mechatronice, turystyce i rekreacji, zarządzaniu oraz zarządzaniu i inżynierii produkcji. Lista kierunków może ulec poszerzeniu.

Natomiast na studiach drugiego stopnia wolne miejsca są jeszcze na matematyce stosowanej oraz zarządzaniu.

W sumie na 19 kierunkach studiów pierwszego stopnia zostało blisko 400 miejsc, a na 2 kierunkach drugiego stopnia - 26 miejsc.

Rejestracja na wszystkie kierunki, poza architekturą wnętrz (która potrwa do 1 września) zakończy się 6 września.

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kiedyś rozmawiałem z jednym facetem, mówi tak, "trzeba iść na studia na politechnikę, bo nawet jak jej nie skończysz, to będziesz miał kumpli, którzy skończą i będą siedzieć na kierowniczych stołkach i po znajomości dadzą robotę".

G
Gość

Na "pewnej uczelni" jest wiele kierunków, elektrotechnika, informatyka, budownictwo, automatyka, mechanika itd.

Po "pewnej uczelni" jest tylko jeden kierunek: zachód, praca na zmywaku.

 

Pociotki władz "pewnej uczelni" za kasę podatników budują roboty "marsjańskie" a setki innych studentów marnują swoją młodość w tym syfie.

w
wers
W dniu 09.08.2016 o 16:06, Gość napisał:

haha Mikoluszko zalozyl Unibep? :lol: :lol: :lol:a to dobre - sami piszecie ze skonczyl on studia w 1973 a z kolei na stronach Unibepu jest jak byk ze firma istnieje 66 lat wiec od ... 1950 roku !!!baa sam Mikoluszko przyznaje ze po studiach prace zaczal wlasnie w ... Unibepie. wiec jak on mogl go zalozyc??? kasa calkiem wam mozg przykryla?

dokładnie jak wyżej.

Warszawski desant "przejął" gotową spółkę  kilkanaście lat temu. Spółkę z tradycjami, zasobami ludzkimi, sprzętowymi...

Z tej spółki wywodzi się także wielki wódz z POLBUDu. Spólkę również z tradycjami nie mniejszymi od unibepu, a dziś juz w upadłości likwidacyjnej od kilku lat...

Spytajcie Mikołuszkę, czy ma tytuł mgr inż. czy samego inż. czy ma uprawnienia, które w tamtych czasach za przysłowiowe "masło" dawali... a może od razu w dyrektory poszedł za  jedynej słusznej w tamtych smutnych czasach partii

G
Gość

haha Mikoluszko zalozyl Unibep? :lol: :lol: :lol:

a to dobre - sami piszecie ze skonczyl on studia w 1973 a z kolei na stronach Unibepu jest jak byk ze firma istnieje 66 lat wiec od ... 1950 roku !!!

baa sam Mikoluszko przyznaje ze po studiach prace zaczal wlasnie w ... Unibepie. wiec jak on mogl go zalozyc???

 

kasa calkiem wam mozg przykryla?

D
Dawid

Taa jaasneee a tysiące "inżynierów" na zmywaku w Anglii

h
helenka

Widać, że po politechnice: w kapciach i fufacje na zdjęciu do gazety!!!

A
Anna

A gdzie dopisek: artykuł sponsorowany?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu