Polska energetyka migruje z południa na północ. Zmiany będą ogromne

Rafał Kerger
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Energa stawia na stabilność dostaw energii elektrycznej. – W tym celu musimy przeprowadzić szereg inwestycji w sieci, w aktywa wytwórcze, które wpływają na dostawę energii elektrycznej i jej wytwarzanie. I to jest naszym priorytetem – mówi Sławomir Staszak, prezes Energi, najbardziej zielonej z energetycznych grup w Polsce.

Czy rynek energii jest w Polsce wolny? Co dalej z cenami i przyłączeniami nowych odbiorców, szczególnie biznesowych? Jak poradzić sobie z transformacją, jednocześnie zachowując bezpieczeństwo energetyczne i surowcowe? Co dalej z Bełchatowem i projektem Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego? Dlaczego Pomorze, północ Polski będzie teraz energetycznym sercem Polski i ile zarabiają energetycy? Chcecie się dowiedzieć?

Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy Rafała Kergera, naszego redaktora naczelnego, ze Sławomirem Staszakiem, prezesem Energi. Znajdziecie ją w Strefie Biznesu TV pod tym linkiem.

Energa produkuje i dostarcza energię elektryczną i ciepło na obszarze jednej czwartej powierzchni Polski, w jej północnej i środkowej części. Eksploatuje 199 tys. km linii elektroenergetycznych wszystkich napięć. Jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych.

Modernizacja i cyfryzacja sieci priorytetem inwestycyjnym

W kontekście modernizacji sieci Energa kładzie nacisk na inteligentną infrastrukturę, co ma na celu nie tylko poprawę jakości dostaw, ale również – w dłuższej perspektywie czasu, obniżenie cen energii elektrycznej dla odbiorców.

– Robimy wszystko, żeby modernizacja i uinteligentnianie sieci powodowało, aby energia elektryczna była w sposób bardziej zrównoważony produkowana i aby finalnie była tańsza – wyjaśnia nasz rozmówca.

Energa-Operator, spółka z Grupy Energa, podpisała w lutym umowę pożyczki z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) na kwotę ponad 7,6 mld zł. Środki te mają wspierać modernizację i cyfryzację sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej w północnej i środkowej Polsce.

– To największa umowa inwestycyjna w historii Grupy – przyznaje Staszak. – W planie inwestycyjnym rozpisanym zgodnie ze strategią grupy kapitałowej Orlen do 2035 roku, nakłady na dystrybucję wyniosą blisko 40 miliardów złotych. Te 7,6 miliarda to jest około 20 proc. tej kwoty – wskazuje.

– Dziś mamy 86 proc. liczników zdalnego odczytu. W przyszłym roku będziemy mieli 100 proc. Porównując to z pozostałymi grupami energetycznymi, stawia nas to w pozycji lidera w tym obszarze – mówi prezes.

Nowe technologie i odnawialne źródła energii

Spółka inwestuje w odnawialne źródła energii, takie jak farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, a także w magazyny energii.

– Północ Polski staje się zielonymi płucami energetycznymi kraju – mówi Staszak.

Choć Energa nie jest bezpośrednio zaangażowana w projekty jądrowe, prezes Energi widzi potencjał w technologii SMR-ów (Small Modular Reactors). Przypomina, że w styczniu Orlen zaprezentował nową strategię, która dotyka kwestii SMR-ów.

– Orlen planuje wybudować 2 SMR-y na swoje potrzeby. To jest technologia, nad którą dziś warto pracować. Uważam, że rynki się otworzą mocno na technologię SMR-owe przez to, co pewnie siłą rzeczy stanie się w Stanach Zjednoczonych - zapotrzebowanie big techów na energię elektryczną przy ich centrach danych jest tak ogromne, że tę lukę muszą zacząć wypełniać właśnie jakimś nowym rozwiązaniem wytwórczym – tłumaczy.

Energa Operator będzie dostarczać energię elektryczną na potrzeby budowy elektrowni jądrowej, co stanowi ważny krok w kierunku transformacji energetycznej w Polsce.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu