Polska gospodarka na fali wznoszącej. „Najwyższe kwartalne tempo wzrostu PKB od końca 2022 r."

Maciej Badowski
PAP
Opracowanie:
W 2024 r. tempo wzrostu polskiego PKB wyniesie 2,9 proc., a w 2025 roku zwiększy się do 3,6 proc. Pomimo wcześniejszych spadków, w całym 2024 roku spodziewać się należy wzrostu inwestycji.
W 2024 r. tempo wzrostu polskiego PKB wyniesie 2,9 proc., a w 2025 roku zwiększy się do 3,6 proc. Pomimo wcześniejszych spadków, w całym 2024 roku spodziewać się należy wzrostu inwestycji. Fot. Karolina Misztal/Polska Press
Zgodnie z najnowszymi prognozami Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, polska gospodarka ma przed sobą okres stopniowego wzrostu. W 2024 roku oczekuje się wzrostu PKB o 2,9 proc., a w roku następnym tempo to ma wzrosnąć do 3,6 proc. Kluczowym czynnikiem napędzającym wzrost ma być zwiększony popyt krajowy, który w 2024 roku ma wzrosnąć o 4,9 proc., a w 2025 roku – o 5,5 proc. W środę Główny Urząd Statystyczny poda szybki szacunek PKB za II kw. br.

Spis treści

Optymistyczne prognozy wzrostu

Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG) przedstawił swoje najnowsze szacunki dotyczące przyszłości polskiej gospodarki. Zgodnie z nimi, w nadchodzących latach można spodziewać się stopniowego wzrostu. W 2024 roku tempo wzrostu PKB ma osiągnąć 2,9 proc., by w roku następnym wzrosnąć do 3,6 proc. IPAG podkreśla, że takie wyniki będą możliwe dzięki dynamicznie rosnącemu popytowi krajowemu.

Popyt krajowy jako motor wzrostu

Z analizy IPAG wynika, że popyt krajowy odegra kluczową rolę w napędzaniu wzrostu gospodarczego Polski. W 2024 roku jego wzrost ma wynieść 4,9 proc., a w roku 2025 jeszcze więcej - 5,5 proc. Szczególnie istotnym elementem popytu krajowego jest konsumpcja w sektorze gospodarstw domowych, która w pierwszym półroczu 2024 roku wzrosła znacznie szybciej, niż się spodziewano. Prognozuje się, że w całym 2024 roku wzrost konsumpcji osiągnie 4,2 proc., a w 2025 roku spowolni do 3,5 proc.

Inwestycje i rynek pracy

W zakresie inwestycji, mimo ich spadku w ostatnich kwartałach, IPAG przewiduje ich wzrost w 2024 roku o 2,2 proc., a w 2025 roku - o imponujące 9,8 proc. Wzrostowi inwestycji sprzyjać ma napływ środków finansowych z Unii Europejskiej. Co więcej, sytuacja na rynku pracy, według ekspertów, pozostaje stabilna. Mimo że nie przewiduje się dalszych znaczących spadków bezrobocia, to jego stopa na koniec 2024 roku ma wynieść 5,2 proc., utrzymując się na tym samym poziomie w 2025 roku.

Wyzwania inflacyjne

IPAG zwraca również uwagę na kwestie inflacji. W 2024 roku średni poziom inflacji ma wynieść 3,8 proc., a w grudniu tego roku wzrosnąć do 5,2 proc. W roku 2025 przewiduje się dalszy wzrost średniorocznego tempa wzrostu cen konsumpcyjnych do 4,6 proc. Mimo spodziewanej tendencji zniżkowej w kolejnych miesiącach, inflacja na koniec 2025 roku ma osiągnąć poziom 4,0 proc., pozostając powyżej celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego.

Podsumowując, najnowsze prognozy IPAG wskazują na stopniowy wzrost polskiej gospodarki w najbliższych latach, napędzany głównie przez zwiększony popyt krajowy. Pomimo wyzwań inflacyjnych i stabilnej sytuacji na rynku pracy, perspektywy dla polskiej gospodarki wydają się optymistyczne.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu