Przedsiębiorcy we wspólnym apelu do rządzących: pragniemy podkreślić znaczenie imigracji zarobkowej dla wzrostu zamożności Polski

Maciej Badowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kilkanaście organizacji przedsiębiorców, apeluje do rządu o otwarte i przychylne podejście do legalnej zrównoważonej imigracji zarobkowej. – Rynek wciąż poszukuje kolejnych pracowników – niezależnie, czy mówimy o sektorze IT, czy o branży transportowej. Z brakami mierzą się także sektory takie jak sądownictwo, przemysł, produkcja, branża budowlana, czy HoReCa – podkreślają sygnatariusze apelu.

Spis treści

Przedsiębiorcy apelują w sprawie legalnej imigracji zarobkowej

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców zaapelowały do rządu o „otwarte i przychylne podejście do legalnej zrównoważonej imigracji zarobkowej". Jak podano wspólny apel skierowany jest do „przedstawicieli władz centralnych, w tym stosownych ministerstw zaangażowanych w realizację polityki migracyjnej państwa polskiego, obok Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej , Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Infrastruktury o otwarte i przychylne podejście do legalnej zrównoważonej imigracji zarobkowej".

– Sytuacja na polskim rynku pracy jest bezprecedensowo dobra – wskazano i jednocześnie dodano, że „obok spektakularnego wzrostu gospodarczego ostatniego trzydziestolecia, za część tych danych odpowiada również niesprzyjająca Polsce demografia".

Sygnatariusze podkreślają, że rynek wciąż poszukuje kolejnych pracowników. – Niezależnie, czy mówimy o sektorze IT, czy o branży transportowej – napisano. – Z brakami mierzą się również sektory takie jak sądownictwo, przemysł, produkcja, branża budowlana, czy HoReCa – wymieniono dalej.

W dalszej części wskazano na problemy związane z nie tylko z potrzebami biznesu, ale również z presją na „system ubezpieczeń społecznych, opieki zdrowotnej, czy innych usług publicznych". Zdaniem przedstawicieli firm i stowarzyszeń, które podpisały się pod apelem – nie mamy i nie będziemy mieli innego wyjścia, niż dalej korzystać z legalnej imigracji zarobkowej.

– Naturalnie wielu imigrantów już w tej chwili pracuje w naszym kraju, integruje się ze społeczeństwem i generuje wpływy do sektora finansów publicznych. Szacunki się różnią, ale można śmiało stwierdzić, że w skali roku przebywają u nas w celach zarobkowych co najmniej dwa miliony samych Ukraińców. Ten rezerwuar, z którego tak szeroko korzystała polska gospodarka się jednak kończy – podkreślono.

Przy czym zwrócono uwagę, że po zakończeniu wojny najprawdopodobniej „część obywateli Ukrainy będzie chciało wrócić do kraju i brać udział w jego odbudowie". Dlatego „nieuniknione jest otwarcie się na inne kraje i kierunki". – Imigranci w Polsce pracują, nie są „klientami” systemu świadczeń społecznych, przyczyniają się do tworzenia naszego dobrobytu i odpowiadają za istotną część wzrostu gospodarczego. W perspektywie najbliższych dekad będą oczywistym elementem społeczeństwa – dodano.

odpowiedzią na wyzwania polskiego rynku pracy, oprócz imigrantów zarobkowych, zdaniem przedsiębiorców, jest aktywizacja osób, które z różnych powodów nie są aktywne na rynku pracy. Tutaj wskazano na niepełnosprawnych, seniorów, czy kobiety po urlopie macierzyńskim.

Sygnatariusze apelu

  • Business Centre Club
  • Federacja Przedsiębiorców Polskich
  • Konfederacja Lewiatan
  • Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego
  • Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców
  • Polska Izba Gospodarki Odpadami
  • Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych
  • Stowarzyszenie Producentów Cementów
  • Transport Logistyka Polska
  • Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
  • Związek Rzemiosła Polskiego

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu