Przedsiębiorcy we wspólnym apelu do rządzących: pragniemy podkreślić znaczenie imigracji zarobkowej dla wzrostu zamożności Polski

Maciej Badowski
Bezpieczeństwo jest wartością nienegocjowalną – da się ją jednak pogodzić z kontrolowanym, koniecznym otwarciem na tych cudzoziemców, którzy swoją pracą przyczyniają się do tworzenia wspólnego bogactwa – czytamy w apelu przedsiębiorców.
Bezpieczeństwo jest wartością nienegocjowalną – da się ją jednak pogodzić z kontrolowanym, koniecznym otwarciem na tych cudzoziemców, którzy swoją pracą przyczyniają się do tworzenia wspólnego bogactwa – czytamy w apelu przedsiębiorców. Andrzej Banas/ Polska Press
Kilkanaście organizacji przedsiębiorców, apeluje do rządu o otwarte i przychylne podejście do legalnej zrównoważonej imigracji zarobkowej. – Rynek wciąż poszukuje kolejnych pracowników – niezależnie, czy mówimy o sektorze IT, czy o branży transportowej. Z brakami mierzą się także sektory takie jak sądownictwo, przemysł, produkcja, branża budowlana, czy HoReCa – podkreślają sygnatariusze apelu.

Spis treści

Przedsiębiorcy apelują w sprawie legalnej imigracji zarobkowej

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców zaapelowały do rządu o „otwarte i przychylne podejście do legalnej zrównoważonej imigracji zarobkowej". Jak podano wspólny apel skierowany jest do „przedstawicieli władz centralnych, w tym stosownych ministerstw zaangażowanych w realizację polityki migracyjnej państwa polskiego, obok Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, także Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej , Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Infrastruktury o otwarte i przychylne podejście do legalnej zrównoważonej imigracji zarobkowej".

– Sytuacja na polskim rynku pracy jest bezprecedensowo dobra – wskazano i jednocześnie dodano, że „obok spektakularnego wzrostu gospodarczego ostatniego trzydziestolecia, za część tych danych odpowiada również niesprzyjająca Polsce demografia".

Sygnatariusze podkreślają, że rynek wciąż poszukuje kolejnych pracowników. – Niezależnie, czy mówimy o sektorze IT, czy o branży transportowej – napisano. – Z brakami mierzą się również sektory takie jak sądownictwo, przemysł, produkcja, branża budowlana, czy HoReCa – wymieniono dalej.

W dalszej części wskazano na problemy związane z nie tylko z potrzebami biznesu, ale również z presją na „system ubezpieczeń społecznych, opieki zdrowotnej, czy innych usług publicznych". Zdaniem przedstawicieli firm i stowarzyszeń, które podpisały się pod apelem – nie mamy i nie będziemy mieli innego wyjścia, niż dalej korzystać z legalnej imigracji zarobkowej.

– Naturalnie wielu imigrantów już w tej chwili pracuje w naszym kraju, integruje się ze społeczeństwem i generuje wpływy do sektora finansów publicznych. Szacunki się różnią, ale można śmiało stwierdzić, że w skali roku przebywają u nas w celach zarobkowych co najmniej dwa miliony samych Ukraińców. Ten rezerwuar, z którego tak szeroko korzystała polska gospodarka się jednak kończy – podkreślono.

Przy czym zwrócono uwagę, że po zakończeniu wojny najprawdopodobniej „część obywateli Ukrainy będzie chciało wrócić do kraju i brać udział w jego odbudowie". Dlatego „nieuniknione jest otwarcie się na inne kraje i kierunki". – Imigranci w Polsce pracują, nie są „klientami” systemu świadczeń społecznych, przyczyniają się do tworzenia naszego dobrobytu i odpowiadają za istotną część wzrostu gospodarczego. W perspektywie najbliższych dekad będą oczywistym elementem społeczeństwa – dodano.

odpowiedzią na wyzwania polskiego rynku pracy, oprócz imigrantów zarobkowych, zdaniem przedsiębiorców, jest aktywizacja osób, które z różnych powodów nie są aktywne na rynku pracy. Tutaj wskazano na niepełnosprawnych, seniorów, czy kobiety po urlopie macierzyńskim.

Sygnatariusze apelu

  • Business Centre Club
  • Federacja Przedsiębiorców Polskich
  • Konfederacja Lewiatan
  • Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego
  • Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców
  • Polska Izba Gospodarki Odpadami
  • Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych
  • Stowarzyszenie Producentów Cementów
  • Transport Logistyka Polska
  • Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
  • Związek Rzemiosła Polskiego

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu