Anwil szuka nowych kierunków sprzedaży PCW. „Na rynku nawozowym odnotowuje się import spoza UE na "bezprecedensową jak dotąd skalę"

Maciej Badowski
Opracowanie:
Anwil podobnie jak inni europejscy producenci nawozów i PCW zmaga się z konsekwencjami niestabilnych cen surowców i kryzysu energetycznego.
Anwil podobnie jak inni europejscy producenci nawozów i PCW zmaga się z konsekwencjami niestabilnych cen surowców i kryzysu energetycznego. Robert Woźniak/ Polska Press
W odpowiedzi na rosnący import z krajów spoza Unii Europejskiej oraz malejący popyt na polichlorek winylu (PCW), spowodowany spowolnieniem w sektorze budowlanym, Anwil, należący do Grupy Orlen, rozgląda się za nowymi możliwościami sprzedaży tego kluczowego produktu. Spółka poinformowała także, że jest na etapie finalizowania projektów związanych z produkcją i sprzedażą wodoru o jakości automotive.

Spis treści

Wyzwania rynkowe Anwilu

Anwil, znaczący gracz na rynku chemicznym, stoi przed podobnymi wyzwaniami, z jakimi zmaga się Grupa Azoty, w tym walką z konkurencją z Azji oraz niestabilnością cen surowców i kryzysem energetycznym. Spółka potwierdza, że zarówno w produkcji nawozów, jak i tworzyw sztucznych, w tym PCW, doświadcza trudności. Obecna sytuacja na rynku PCW jest efektem nie tylko zwiększonego importu z poza UE, ale również zauważalnego spadku popytu na ten produkt, głównie ze strony branży budowlanej.

Działania Anwilu w obliczu kryzysu

W odpowiedzi na te wyzwania, Anwil intensywnie poszukuje nowych kierunków dla swojego kluczowego produktu. Firma zwraca uwagę, że na rynku nawozowym również doświadcza wzmożonego importu z krajów spoza UE oraz spadku popytu, co wpływa na ograniczenie możliwości zakupu środków do produkcji rolnej. Mimo to, spółka kontynuuje realizację zobowiązań kontraktowych, współpracując z autoryzowaną siecią dystrybutorów.

Nowe projekty i zielona transformacja

Anwil podkreśla, że jest w trakcie finalizowania projektów, które umożliwią produkcję i sprzedaż wodoru o jakości automotive oraz zwiększą dostępność ługu sodowego. Inicjatywy te mają na celu również wprowadzenie biokomponentów do produkcji nawozów i tworzyw oraz wykorzystanie inteligentnych technologii w procesach produkcyjnych. Realizacja dyrektyw unijnych i przygotowanie do zielonej transformacji wymaga od spółki znaczących nakładów finansowych oraz opracowywania różnorodnych scenariuszy wdrażanych projektów.

W ramach programu dekarbonizacji, Anwil planuje redukcję emisji CO2 o 25 proc. do 2030 roku, realizując projekty związane m.in. z zielonym amoniakiem i sekwestracją dwutlenku węgla, wykorzystując przy tym potencjał Grupy Orlen. Spółka prowadzi także badania nad nowoczesnymi technologiami w gospodarce obiegu zamkniętego oraz optymalizacją procesów związanych z ekologią.

Wpływ przynależności do Grupy Orlen

Anwil zaznacza, że pomimo przynależności do Grupy Orlen, zakupy surowców, gazu czy energii odbywają się na warunkach rynkowych. Spółka przypomniała również o podpisaniu kontraktu na realizację inwestycji w nowe źródło szczytowo-rezerwowe pary, spełniające rygorystyczne normy emisyjne, co będzie miało kluczowe znaczenie dla produkcji nawozów i tworzyw sztucznych.

Anwil, z siedzibą we Włocławku, jako jedyny producent suspensyjnego polichlorku winylu w Polsce, stoi przed wyzwaniami, ale jednocześnie aktywnie szuka nowych rozwiązań i kierunków rozwoju, aby sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom rynkowym.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu