Branża apeluje do premiera. Chodzi o rozwój OZE w Polsce. „Stoimy przed ryzykiem drastycznej ingerencji"

Maciej Badowski
Zachowanie stabilności systemu zielonych certyfikatów jest kluczowe dla rozwoju OZE w Polsce – komentuje prezes PSEW. – Dziś znów stoimy przed ryzykiem tej drastycznej ingerencji – dodaje.
Zachowanie stabilności systemu zielonych certyfikatów jest kluczowe dla rozwoju OZE w Polsce – komentuje prezes PSEW. – Dziś znów stoimy przed ryzykiem tej drastycznej ingerencji – dodaje. PSEW
Przyszedł czas, żeby naprawić błędy poprzedników i rozwijać wytwarzanie OZE, najtańszej energii potrzebnej polskiej gospodarce – apelują do premiera Donalda Tuska organizacje branży OZE. – Dziś znów stoimy przed ryzykiem tej drastycznej ingerencji, która będzie kolejnym ciosem dla wytwórców OZE i konsumentów energii elektrycznej w Polsce. Obecna Rada Ministrów ma szansę naprawić skutki wielu lat zaniedbań i blokowania OZE w naszym kraju – wyjaśnia nam Janusz Gajowiecki, prezes PSEW.

Spis treści

Branża OZE apeluje do premiera Donalda Tuska

Przyszedł czas, żeby naprawić błędy poprzedników i rozwijać wytwarzanie najtańszej dziś energii potrzebnej polskiej gospodarce – piszą autorzy apelu: Sebastian Kwapuliński prezes zarządu Stowarzyszenia Energii Odnawialnej oraz Janusz Gajowiecki prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Jak wyjaśniono, obecnie trwają konsultacje projektu rozporządzenia w sprawie zmiany wielkości udziału ilościowego sumy energii elektrycznej wynikającej z umorzonych świadectw pochodzenia. Sygnatariusze apelują o określenie poziomu obowiązku w kolejnych latach na poziomie co najmniej 18 proc. w 2025 r., 13 proc. w 2026 r. i 13 proc. w 2027 r. Z kolei projekt przewiduje ustalenie wielkości udziału na poziomie 12,5 proc. w 2025 r., 12 proc. w 2026 r., 11,5 proc. w 2027 r.).

Autorzy apelu alarmują, że drastyczne obniżenie poziomu obowiązku doprowadzi do całkowitej zapaści na rynku zielonych certyfikatów, a tym samym uniemożliwi osiągnięcie rentowności źródłom wytwórczym funkcjonującym w tym systemie wsparcia.

– Ingerencja w system świadectw pochodzenia stanowić będzie wyraźne nadużycie zaufania inwestorów i zagrożenie dla zielonej transformacji i rozwoju gospodarczego. Brak inwestycji w OZE to również utrwalenie miksu energetycznego generującego najwyższe koszty, czyli długofalowe utrzymanie wysokich cen energii elektrycznej dla jej konsumentów – wskazano.

Nie możemy dopuścić do ponownej destabilizacji warunków inwestycyjnych i spowolnienia budowy nowych farm wiatrowych w Polsce. Atrakcyjność Polski w oczach firm inwestujących w odnawialne źródła energii po raz pierwszy od lat spadła. W tegorocznym indeksie EY RECAI Polska znalazła się na 18. miejscu, za Belgią, Grecją czy Chile. To o trzy miejsca niżej niż w poprzednim roku, dlatego nie możemy pozwolić, aby już zrealizowane inwestycje stały się przyczyną kolejnych spadków – czytamy w apelu.

Gajowiecki: Nie możemy dopuścić do ponownej destabilizacji warunków inwestycyjnych i wzrostu kosztów budowy farm wiatrowych w Polsce

Jak wyjaśnia Strefie Biznesu Janusz Gajowiecki, prezes PSEW, zachowanie stabilności systemu zielonych certyfikatów jest kluczowe dla rozwoju OZE w Polsce, dlatego branża rekomenduje pozostawienie dotychczasowej wartości ustawowej. Jednocześnie przypomina, że „w ciągu ostatnich ośmiu lat poprzednia partia rządząca zadała energetyce wiatrowej kilka bolesnych ciosów, niemalże kompletnie hamując jakiekolwiek inwestycje w nowe farmy wiatrowe". – Zaczynając od zablokowania energetyki wiatrowej przez zasadę 10H, przez gwarancje pochodzenia, ograniczanie przychodów aż po zielone certyfikaty - PiS jasno określił swoje stanowisko wobec zielonej i taniej energii z wiatru –tłumaczy.

Dziś znów stoimy przed ryzykiem tej drastycznej ingerencji, która będzie kolejnym ciosem dla wytwórców OZE i konsumentów energii elektrycznej w Polsce. Obecna Rada Ministrów ma szansę naprawić skutki wielu lat zaniedbań i blokowania OZE w naszym kraju. Przyszedł czas, żeby naprawić błędy poprzedników i rozwijać wytwarzanie najtańszej dziś energii potrzebnej polskiej gospodarce – dodaje.

Prezes PSEW podkreśla, że nie można dopuścić do „ponownej destabilizacji warunków inwestycyjnych i wzrostu kosztów budowy farm wiatrowych w Polsce". – Atrakcyjność Polski w oczach firm inwestujących w odnawialne źródła energii po raz pierwszy od lat spadła – zwraca uwagę. – Nie możemy pozwolić, aby już zrealizowane inwestycje zaczęły w przyszłości tracić. Dla inwestorów konieczna jest stabilność i przewidywalność systemu wsparcia. Nie można zmieniać czy pogarszać warunków kilka lat po zrealizowaniu projektów – podsumowuje.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu