Spis treści
Wiatr i słońce na czele zmian
W ostatnich miesiącach energia odnawialna przeżywa prawdziwy renesans, zauważalny szczególnie w Unii Europejskiej. Raport think-tanku Ember rzuca światło na znaczące zmiany w miksie energetycznym regionu, gdzie energia wiatrowa i słoneczna zyskują na popularności, wyprzedzając tradycyjne źródła oparte na paliwach kopalnych. To historyczny moment, gdyż po raz pierwszy odnotowano, że te zielone źródła energii wyprodukowały więcej energii elektrycznej niż węgiel i gaz, osiągając 30 proc. udziału w całkowitej produkcji.
Takie zmiany nie są jednostkowym zjawiskiem, lecz trendem obserwowanym w całej Unii. Ember podkreśla, że w 13 krajach członkowskich energia odnawialna już teraz dominuje nad paliwami kopalnymi. Szczególnie godne uwagi są Niemcy, Belgia, Holandia i Węgry, gdzie po raz pierwszy energia wiatrowa i słoneczna zyskały przewagę. Hiszpania również zasługuje na uwagę, osiągając w maju rekord, gdy ponad połowa jej energii elektrycznej pochodziła z odnawialnych źródeł wiatru i słońca.
Spadek węgla i gazu
Zmiany te są jeszcze bardziej znaczące w kontekście spadku produkcji energii z węgla i gazu. Raport Ember wskazuje, że udział tych źródeł spadł do 27 proc. z 33 proc. w analogicznym okresie poprzedniego roku. To spadek o 17 proc., czyli o 71 TWh, mimo wzrostu popytu na energię elektryczną o 0,7 proc. W szczególności produkcja z węgla kamiennego zmniejszyła się o 24 proc., a z gazu o 14 proc.
Te dane pokazują, jak szybko zmienia się europejski miks energetyczny, odchodząc od paliw kopalnych na rzecz bardziej zrównoważonych i ekologicznych źródeł. Spadek produkcji energii z węgla i gazu jest wyraźnym sygnałem, że Europa stawia na zieloną transformację.
Wzrost odnawialnych źródeł energii
Wzrost produkcji energii z odnawialnych źródeł jest imponujący. Fotowoltaika zanotowała wzrost o 20 proc., co przekłada się na dodatkowe 23 TWh, a energia wiatrowa wzrosła o niemal 10 proc., czyli o 21 TWh w porównaniu do pierwszej połowy 2023 roku. Również hydroenergetyka odnotowała wzrost o 21 proc., co oznacza dodatkowe 33 TWh. W sumie, w pierwszej połowie 2024 roku, odnawialne źródła energii dostarczyły 50 proc. energii elektrycznej w UE, co stanowi znaczący wzrost z 44 proc. w całym 2023 roku.
Wzrost produkcji energii odnawialnej w UE jest wspierany również przez rozwój elektrowni jądrowych, które zwiększyły swoją produkcję o ponad 3 proc., czyli o 9 TWh, głównie dzięki ponownemu uruchomieniu bloków we Francji. To pokazuje, że Europa stawia na dywersyfikację źródeł energii, równocześnie zwiększając udział odnawialnych źródeł w swoim miksie energetycznym.
Ember wskazuje również, że niemal połowa wzrostu produkcji energii wiatrowej pochodziła z Niemiec i Holandii, podkreślając ich rolę w promowaniu zielonej energii. Rozwój fotowoltaiki jest natomiast bardziej zróżnicowany geograficznie, z największym wzrostem na Węgrzech (49 proc.) i w Polsce (37 proc.), co świadczy o rosnącej popularności tej technologii w całej Europie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?