Spis treści
Podczas wtorkowego II czytania, posłowie Konfederacji uzasadniali wniosek o odrzucenie projektu tym, że ustawa wprowadzi zbędne biurokratyczne obowiązki dla polskich przedsiębiorców.
Firmy będą miały obowiązek szerszego raportowania na temat zrównoważonego rozwoju
Nowelizacja ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym, a także niektórych innych ustaw ma na celu implementację unijnych przepisów. Projekt przewiduje obowiązek szerszego raportowania na temat zrównoważonego rozwoju przez firmy.
Dodatkowo, podwyższa progi przychodowe, powyżej których konieczne jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Ministerstwo Finansów, które przygotowało projekt, podkreśla, że unijne przepisy "stanowią kolejny krok na drodze rozwoju sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie informacji niefinansowych, zwanej obecnie sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju".
Zgodnie z uzasadnieniem do projektu, które pojawiło się w lutym na stronach Rządowego Centrum Legislacji, nowe przepisy rozszerzają zakres podmiotów zobowiązanych do raportowania informacji o zrównoważonym rozwoju. Obowiązek ten obejmie duże firmy, przedsiębiorstwa będące jednostką dominującą dużej grupy kapitałowej, małe i średnie firmy notowane na rynku regulowanym (z wyłączeniem notowanych mikroprzedsiębiorstw), a także jednostki zależne i oddziały z siedzibą w UE, spełniające określone kryteria.
Sprawozdania mają przyczynić się do ochrona zdrowia i dobrostanu obywateli UE
Projektowane przepisy nakładają obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju według jednolitych standardów UE. Sprawozdania będą obejmować informacje dotyczące kwestii zrównoważonego rozwoju z obszaru środowiskowego, społecznego (w tym praw człowieka) oraz ładu korporacyjnego. Dokumenty te będą weryfikowane przez biegłych rewidentów i muszą być digitalizowane, przy czym format elektroniczny musi być "czytelny dla człowieka".
W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że celem tych działań jest ochrona, zachowanie i poprawa zasobów naturalnych UE oraz ochrona zdrowia i dobrostanu obywateli UE przed zagrożeniami i negatywnymi skutkami związanymi ze środowiskiem.
Zapisy ustawy mają wejść w życie 14 dni po jej ogłoszeniu, z wyjątkiem niektórych przepisów. W ramach jednej z poprawek przyjętych we wtorek przez komisję, odsunięto w czasie wejście w życie części z tych przepisów.
Źródło:
