Spis treści
Przemysł potrzebuje taniej energii
Pomysł utworzenia stref znajduje się w założeniach zmiany Prawa energetycznego. Te natomiast zostały opublikowane w piątek (16.05) w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Zgodnie z przyjętymi założeniami, Strefy Rozwoju Zrównoważonego Przemysłu mogłyby powstawać na mocy rozporządzenia ministra przemysłu.
- Z uwagi na lokalizację przemysłu i przemysłu energochłonnego oraz planowane wycofanie z użytku części elektrowni węglowych w centralnej i południowej Polsce konieczne jest przyjęcie rozwiązań ułatwiających tym przedsiębiorcom dostęp do taniej energii z odnawialnych źródeł. Powstające na północy kraju nowe, duże źródła energii, jak farmy wiatrowe czy elektrownia jądrowa, z uwagi na konieczność dystrybucji energii elektrycznej w znacznych ilościach i wysokie opłaty związane z przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej (tzw. koszty sieciowe) nie będą stwarzać dla odbiorców przemysłowych możliwości zakupu taniej energii - tak resort przemysłu tłumaczy swoją propozycję.
Ułatwienia dla przedsiębiorstw energochłonnych
W strefach miałyby obowiązywać preferencyjne taryfy przemysłowe na energię elektryczną. Dodatkowo obowiązywałyby w nich skrócenie terminów na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę oraz terminów na wydanie warunków przyłączenia do sieci.
Z takich rozwiązań skorzystałyby utworzone w SRZP przedsiębiorstwa energetyczne dostarczające energię do przedsiębiorstw energochłonnych za pośrednictwem linii bezpośredniej, przedsiębiorstwa z zawartymi przedwstępnymi długoterminowymi umowami dotyczącymi energii elektrycznej (PPA), przedsiębiorstwa energochłonne o rocznym zużyciu energii elektrycznej na poziomie co najmniej 100 GWh oraz firmy planujące budowę magazynów energii na potrzeby stabilizacji profilu.
W wykazie założono, że rząd przyjmie projekt odpowiedniej ustawy do końca czerwca 2025 r.
Źródło: PAP
