Spis treści
Nowe reaktory i ich technologie
Z planowanych dziesięciu jednostek, osiem to reaktory Hualong One, które są produktem chińskiej technologii. Pozostałe dwa to reaktory Westinghouse CAP1000, bazujące na technologii amerykańskiej. Decyzja o wyborze tych technologii jest częścią strategii Chin, która ma na celu rozwijanie krajowych zdolności produkcyjnych oraz integrację z międzynarodowymi standardami.
Budowa nowych reaktorów odbędzie się w pięciu nadmorskich prowincjach i regionach autonomicznych. Zarządzanie nimi zostanie powierzone państwowym koncernom energetycznym, co ma zapewnić efektywne wykorzystanie zasobów oraz stabilność dostaw energii.
Strategia energetyczna Xi Jinpinga
Inwestycja w nowe reaktory jądrowe wpisuje się w szeroką strategię przywódcy Chin, Xi Jinpinga, której celem jest redukcja zanieczyszczeń powietrza. W 2020 roku Xi zapowiedział, że Chiny będą dążyć do osiągnięcia szczytowej emisji dwutlenku węgla przed 2030 rokiem oraz uzyskania zerowej emisji netto przed 2060 rokiem.
Chiny dążą do zmniejszenia zależności od importu surowców energetycznych, ponieważ obecnie około 70% ropy naftowej jest sprowadzane z zagranicy. Wprowadzenie nowych reaktorów jądrowych ma pomóc w osiągnięciu większej niezależności energetycznej.
Obecna sytuacja i prognozy
Na koniec 2024 roku Chiny dysponowały 57 reaktorami o łącznej mocy 59,76 GW, co plasowało je na trzecim miejscu na świecie pod względem produkcji energii jądrowej. Prognozy wskazują, że do 2030 roku moc chińskich elektrowni jądrowych może wzrosnąć do 110 GW. Obecnie energia jądrowa stanowi 4,7% chińskiego miksu energetycznego, ale przewiduje się, że do 2040 roku udział ten wzrośnie do 10%.
Rozwój sektora jądrowego w Chinach jest kluczowym elementem długoterminowej strategii energetycznej kraju, która ma na celu nie tylko zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na energię, ale także przyczynienie się do globalnych wysiłków na rzecz ochrony klimatu.
