Polska gospodarka przyspiesza. Donald Tusk ogłasza sukces: „Mamy to!”

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Po raz pierwszy od trzech lat wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu przekroczył magiczną granicę 50 punktów. To sygnał, że ożywienie staje się faktem. Premier Donald Tusk oraz eksperci z S&P Global komentują najnowsze dane, które wskazują na poprawę sytuacji w sektorze wytwórczym.

Spis treści

Ożywienie w Polskim Przemyśle: wzrost PMI

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce osiągnął w lutym poziom 50,6 punktów, co jest znaczącym wzrostem w porównaniu do 48,8 punktów zarejestrowanych w styczniu. To pierwszy raz od kwietnia 2022 roku, kiedy PMI przekroczył granicę 50 punktów, co jest uważane za granicę oddzielającą rozwój od recesji.

Premier Donald Tusk wyraził swoje zadowolenie z tego wyniku, podkreślając jego znaczenie dla polskiej gospodarki.

„A więc mamy to! Po raz pierwszy od trzech lat PMI ponad 50 pkt, a więc ożywienie w polskim przemyśle staje się faktem! Brzmi technicznie, ale, wierzcie mi, to naprawdę dobra wiadomość” - poinformował premier Tusk na platformie X.

Wynik skomentował także Andrzej Domański, minister finansów:

„Przyspieszamy! Po raz pierwszy od 3 lat indeks PMI dla polskiego przemysłu przekroczył 50 pkt (50,6), sygnalizując ożywienie w sektorze. Silny komponent produkcji oraz nowych zamówień. Rok przełomu!” – napisał w mediach społecznościowych szef resortu finansów.

Nowe zamówienia i produkcja na wzrostowej śieżce

Zdaniem S&P Global, wzrost wskaźnika PMI odzwierciedla odnowiony wzrost nowych zamówień, produkcji i zatrudnienia, a także stabilizację poziomu zapasów pozycji zakupionych. Liczba nowych zamówień płynących do polskich producentów zwiększyła się w lutym, co zakończyło rekordowy okres spadku trwający od marca 2022 roku.

„Firmy z sektora wytwórczego zaraportowały poprawę warunków na rynkach, a także ożywienie gospodarcze. Tempo ekspansji było jednak marginalne” - wskazał w raporcie S&P Global.

Pomimo wzrostu nowych zamówień, eksportowe zamówienia wciąż spadały, choć w wolniejszym tempie. Wzrost produkcji był zauważalny, ale tempo wzrostu było umiarkowane. Firmy nadal redukowały zaległości produkcyjne, co wskazuje na ostrożność w podejściu do zwiększania produkcji.

Stabilizacja i pozytywne prognozy

Po czterech miesiącach uszczuplania stanów magazynowych, poziom zapasów wyrobów gotowych ustabilizował się. To pozytywny sygnał dla sektora, który może wskazywać na lepsze zarządzanie zasobami i przygotowanie na przyszły wzrost popytu.

„Należy jednak zauważyć, że tempo wzrostu było tylko umiarkowane. Mimo większej liczby nowych zleceń firmy wciąż redukowały zaległości produkcyjne w szybkim tempie. Tymczasem po czterech miesiącach uszczuplania stanów magazynowych, poziom zapasów wyrobów gotowych ustabilizował się. Wraz z poprawą warunków na rynkach w lutym, prognozy na nadchodzące 12 miesięcy uległy dalszej poprawie od początku tego roku. Nastroje były najlepsze od lutego 2024, ponadto od ponad trzech i pół roku wyższy wynik zarejestrowano tylko raz. Firmy przypisywały pozytywne prognozy nowym produktom, rosnącemu popytowi, lepszym warunkom w Niemczech i ożywieniu na rynkach” - czytamy w komentarzu do badania.

Wzrost cen i kosztów produkcji

W lutym, dzięki nasileniu popytu oraz poprawie prognoz, producenci zdecydowali się na podniesienie cen swoich wyrobów. To pierwszy taki ruch od blisko dwóch lat, a wzrost kosztów produkcji był najsilniejszy od lutego 2023 roku. Inflacja cen wyrobów przemysłowych była zgodna ze średnią z badań długoterminowych.

Podniesienie cen może być odpowiedzią na rosnące koszty produkcji, ale także sygnałem, że przedsiębiorstwa czują się pewniej w obliczu poprawiającej się sytuacji gospodarczej. To również wskazuje na rosnący popyt, który może napędzać dalszy rozwój sektora wytwórczego.

Podsumowując, najnowsze dane PMI wskazują na pozytywne zmiany w polskim przemyśle. Choć tempo wzrostu jest umiarkowane, a wyzwania związane z eksportem pozostają, to jednak poprawa wskaźników i optymistyczne prognozy na przyszłość dają nadzieję na dalszy rozwój gospodarczy.

Źródło: PAP

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu