Polska otrzyma od Komisji Europejskiej prezent na gwiazdkę, kolejne 40 mld zł z KPO. Resort dementuje fake newsy

Eryk Kołodziejek
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z zadowoleniem przyjęło decyzję Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu drugiego i trzeciego wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z zadowoleniem przyjęło decyzję Komisji Europejskiej o zatwierdzeniu drugiego i trzeciego wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy.
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej ogłosiło, że Polska otrzyma dodatkowe 40 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy jeszcze przed świętami. To oświadczenie pojawiło się w odpowiedzi na doniesienia medialne o rzekomym wstrzymaniu wypłat przez Komisję Europejską.

Spis treści

Zatwierdzenie wniosków przez Komisję Europejską

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z radością odnotowało zatwierdzenie przez Komisję Europejską wypłaty 2. i 3. wniosku o płatność z Krajowego Planu Odbudowy. Tym samym, zgodnie z zapowiedziami minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, kolejne 40 mld zł z KPO trafi do Polski na gwiazdkę. Ten fakt w oczywisty sposób dementuje nieodpowiedzialne doniesienia medialne o rzekomym wstrzymaniu wypłat z KPO przez Komisję Europejską - poinformował resort w oświadczeniu przesłanym PAP.

W tym tygodniu RMF FM informowało, że wypłata ponad 7 miliardów euro z KPO, związana z wnioskiem, który Polska złoży pod koniec miesiąca, może się opóźnić. Radio wskazało, że opóźnienie wynika z niewykonania przez Polskę zobowiązań dotyczących oskładkowania tzw. umów śmieciowych oraz innych technicznych niedociągnięć. Jednakże, jak zaznaczono, w najbliższych dniach do Polski trafi 9,4 miliarda złotych z wcześniejszego wniosku.

Reakcja minister Pełczyńskiej-Nałęcz

Podczas konferencji prasowej w Białymstoku, minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz stanowczo zdementowała informacje o wstrzymaniu środków z KPO, nazywając je fake newsami. Podkreśliła, że od roku nie ma żadnej blokady, a Polska wkrótce otrzyma kolejne 40 miliardów złotych z KPO. W sumie, w tym roku, Polska złożyła trzy pełne wnioski o płatność, co daje łącznie 67 miliardów złotych.

Minister Pełczyńska-Nałęcz zauważyła, że tempo realizacji KPO w Polsce jest wyjątkowe w porównaniu do innych krajów UE. Zapowiedziała, że do końca 2024 roku zostaną złożone jeszcze dwa kolejne wnioski o płatność. Podkreśliła, że chociaż zadanie jest trudne, zrobią wszystko, aby je zrealizować.

Plany na przyszłość i negocjacje z KE

Minister Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że po złożeniu dwóch kolejnych wniosków, w połowie stycznia 2025 roku odbędą się rozmowy z Komisją Europejską oraz kolejna rewizja KPO. Dodała, że Polska zidentyfikowała zapisy w KPO, które mogą pozwolić na wydłużenie okresu rozliczania o kilka miesięcy. Była to prośba samorządów i beneficjentów, dlatego rozpoczęto negocjacje z Komisją w tej sprawie.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zaznaczyło, że 40 miliardów złotych zostanie zainwestowane w rozwój Polski, w tym w zakup sprzętu i remonty szpitali onkologicznych, modernizację sieci energetycznych oraz budowę elektrowni wiatrowych na Bałtyku. Zatwierdzenie wniosków zamyka pierwszy etap nadrabiania dwuletnich zaległości w inwestycjach KPO.

Kolejne kroki w realizacji KPO

Jeszcze w grudniu resort planuje skierować kolejne wnioski o płatność do Komisji Europejskiej, co rozpocznie wielomiesięczny proces oceny reform i inwestycji. W pierwszym kwartale przyszłego roku planowana jest druga rewizja KPO, która obejmie kluczowe tematy, takie jak obowiązkowe oskładkowanie umów cywilnoprawnych.

Ministerstwo podkreśliło, że polski rząd dąży do znalezienia rozwiązania, które zwiększy ochronę społeczną pracowników, nie obniżając jednocześnie ich realnych wynagrodzeń. Rząd wyznaczy Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej ostateczny mandat negocjacyjny w sprawie rewizji KPO.

Krajowy Plan Odbudowy i jego znaczenie

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności to program mający na celu wzmocnienie polskiej gospodarki. Środki z programu mają pomóc Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone cele, zrealizować nowe inwestycje, przyspieszyć wzrost gospodarczy i zwiększyć zatrudnienie. Polska otrzymuje fundusze w formie bezzwrotnych dotacji oraz preferencyjnych pożyczek.

Po rewizji KPO składa się z 57 inwestycji i 54 reform. Polska ma otrzymać 59,8 miliarda euro, w tym 25,27 miliarda euro w dotacjach i 34,54 miliarda euro w pożyczkach. Zgodnie z celami UE, znaczna część budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne oraz transformację cyfrową.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu