Polska przed Wielką Brytanią jako szósty najważniejszy partner handlowy Niemiec

Lars Gutheil
Lars Gutheil, Dyrektor Zarządzający Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska)
Lars Gutheil, Dyrektor Zarządzający Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska) AHK
Udostępnij:
W pierwszym półroczu 2019 r. Polska zastąpiła Wielką Brytanię na szóstym miejscu w rankingu najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. W okresie od stycznia do czerwca b.r. wartość polsko-niemieckiej wymiany handlowej wzrosła o około 5 proc. w relacji r/r, do 60,7 mld euro, jak podał w sierpniu Federalny Urząd Statystyczny.

Ten scenariusz był możliwy do przewidzenia w świetle danych za pierwsze miesiące roku. Polska w imponujący sposób pokazuje swoją coraz bardziej znaczącą rolę dla niemieckiej gospodarki.

W rankingu partnerów handlowych Niemiec, ich wschodni sąsiad znajduje się jedynie za Chinami, Holandią, USA, Francją i Włochami.

Podczas gdy w pierwszym półroczu 2019 eksport z Niemiec do Polski wzrósł o 3,5 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2018 r., import polskich towarów i usług do Niemiec wzrósł o 6,7 proc.

Polskie towary i usługi z coraz większym powodzeniem sprawdzają się na rynkach międzynarodowych.

Równolegle, kraj ten pozostaje interesujący dla inwestorów i pomimo rosnącej niepewności na rynku międzynarodowym, wciąż przyciąga duże inwestycje zagranicznych dużych i średnich przedsiębiorstw, co dodatkowo stymuluje wymianę handlową z Niemcami.

Polska jest najważniejszym partnerem handlowym Niemiec w regionie Europy Środkowej i Wschodniej (CEE). Czechy (10 miejsce wśród partnerów handlowych Niemiec), Węgry (14 miejsce), Rumunia (18 miejsce) i Słowacja (19 miejsce) pozostają w pewnej odległości pod względem wartości obrotów.

Polska jest niewątpliwie jednym z wielkich wygranych europejskiej integracji.

Kraj ten bardzo skorzystał na funduszach europejskich, ale też zarządzał swoją gospodarką w sposób bardziej rozsądny niż wiele innych krajów. Zarówno to, jak i wysiłek polskich firm, przynosi dzisiaj rezultaty. Szczególnie w czasach słabszej koniunktury w Niemczech i innych krajach Europy Zachodniej, czasach osłabienia wolnego handlu i narastających konfliktów między USA i Chinami, polsko-niemieckie relacje są pewną stałą, na której można polegać.

Obejrzyj wideo:

Od 14 kwietnia Będzie wymagany PIN przy płatnościach zbliżeniowych do 50 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie