Polska traci 45 miliardów USD, bo nie dba o zatrudnienie osób w wieku 55+. Szwecja wzorem

Zbigniew Biskupski AIP
Piotr Hukało
Według szacunków PwC, gdyby stopa zatrudnienia osób 55+ była porównywalna do tej w Szwecji, PKB krajów zrzeszonych w OECD mogłoby wzrosnąć w długiej perspektywie nawet o 2 bln dolarów, a w Polsce o ok. 45 mld dolarów.

Polska znalazła się na 29. miejscu wśród przebadanych 34 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w rankingu PwC „Golden Age Index”, oceniającym poziom wykorzystania potencjału osób w wieku 55+ na rynku pracy. Oznacza to awans o zaledwie jedną pozycję w stosunku do poprzedniej edycji zestawienia. Eksperci PwC podkreślają, że gdyby stopa zatrudnienia osób 55+ była wyższa, PKB krajów zrzeszonych w OECD mogłoby wzrosnąć w długiej perspektywie nawet o 2 bln dolarów.

Czytaj też:
Już ponad połowa Polaków musi leczyć się prywatnie. Ile na co wydajemy?

Dane w najnowszym raporcie PwC „Golden Age Index” obejmują 2015 r. Zgodnie z nimi Polska awansowała o jedną pozycję w porównaniu z poprzednią edycją i znajduje się na 29. miejscu. Jak zwykle czołówka zestawienia należy do Islandii, Nowej Zelandii, Izraela i Szwecji. Z kolei na końcu zestawienia znalazły się Turcja, Luksemburg, Słowenia i Grecja.

Trzeba zdrowia i doskonalenia zawodowego

- Wzrost stopy zatrudnienia osób starszych jest wciąż jednym z podstawowych wyzwań społecznych i ekonomicznych stojących przed polską gospodarką. Aby było to możliwe, osoby starsze powinny mieć zapewniony dostęp do narzędzi umożliwiających im stałe doskonalenie swoich kwalifikacji, a także zdobywanie nowych umiejętności niezbędnych na rynku pracy. Konieczne jest także aktywna promocja uczenia się przez całe życie, które w Polsce wciąż jest terminem relatywnie nowym. Trzeba także pamiętać o tym, iż Polscy seniorzy są jednymi z najgorzej oceniających swój stan zdrowia w Europie. Bez poprawy tego czynnika istotny wzrost stopy zatrudnienia w tej grupie także nie będzie możliwy– mówi Mateusz Walewski, starszy ekonomista w PwC Polska.

Jak wynika z raportu, stopa zatrudnienia w grupie wiekowej 55-64 lat w Polsce wyniosła w 2015 r. 44,3 proc. (w 2014 r. 42,5 proc.), a w grupie 65-69 lat 9,5 proc. (spadek z 9,7 proc. w 2014 r.).

Średni efektywny wiek wyjścia z rynku pracy w Polsce to 61 lat – oznacza to 29. miejsce wśród krajów OECD. Średnia dla całej grupy to 64 lata.

Autorzy raportu PwC, na podstawie analizy krajów zajmujących czołowe pozycje w zestawieniu Golden Age Index, wskazali trzy kluczowe kwestie w zakresie wzmocnienia udziału osób w wieku 55+ na rynku pracy:
1. Finansowe zachęty dla pracodawców zatrudniających osoby powyżej 55 roku życia
2. Poprawa zdolności zatrudnienia osób starszych poprzez organizowanie szkoleń podnoszących kwalifikacje pracowników, szczególnie w kontekście zachodzącej transformacji cyfrowej
3. Wdrożenie regulacji zapobiegających dyskryminacji osób powyżej 55 roku życia

Program dla 55+ pilnie potrzebny

- Jesteśmy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Europie. Długookresowe prognozy wskazują na utrzymanie się tego trendu, dlatego wsparcie osób powyżej 55 roku życia na rynku pracy powinno przybrać kształt programu, a nie tylko doraźnych działań. Także pracodawcy w swoich strategiach zatrudnienia muszą zadbać o tę grupę pracowników, chociażby poprzez stworzenie dedykowanych dla nich programów rozwojowych – podkreśla Ewa Zmysłowska, dyrektor działu kapitału ludzkiego w PwC Polska.

Raport „Golden Age Index” obejmuje wszystkie 34 kraje z grupy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

OBEJRZYJ WIDEO:
Co drugi Polak planuje w tym roku wyjechać na wakacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu