Informacje o otrzymaniu przez część nauczycieli kilkaset złotych wypłaty mniej pojawiły się w mediach społecznościowych. W związku z faktem, że pracownicy systemu oświaty otrzymują wynagrodzenia z góry, już otrzymali pensję za styczeń.
– Ze względu na pewne rozliczenia podatkowe doszło w niektórych miejscach, jeżeli chodzi w szczególności o nauczycieli, do złego naliczenia podatku i siłą rzeczy te osoby otrzymają jego wyrównanie – mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia rzecznik rządu Piotr Müller.
Dodał także:
– Jednym z powodów, dla których w niektórych miejscach mogło dojść do złego naliczenia, jest faktycznie błąd księgowego czy kadrowego, jeżeli chodzi o naliczenie z poziomu PIT-2 – mówił rzecznik rządu.
Właśnie na tę wypowiedź uwagę zwróciło Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, w oświadczeniu SKWP "stanowczo sprzeciwia się takim stwierdzeniom". - "Jako instytucja działająca na rzecz księgowych wielokrotnie apelowaliśmy o rozważne i stopniowe wprowadzanie nowych przepisów, z którymi jako pierwsi muszą zmierzyć się księgowi. Dotyczyło to również Polskiego Ładu, wprowadzającego w ekspresowym tempie rewolucyjne zmiany w zakresie podatków i ubezpieczenia zdrowotnego"- czytamy w oświadczeniu.
Podkreślono także, że wiele "rozwiązań budzi wątpliwości interpretacyjne". Jednak zdaniem Stowarzyszenia "nie można twierdzić, że w przypadku wynagrodzeń nauczycieli księgowi popełnili jakiś błąd czy nie zrozumieli nowych przepisów". Jak wyjaśniono dalej, w wielu przypadkach, "mając na względzie bezpieczeństwo podatkowe pracowników i przedsiębiorców, księgowi zdecydowali się na ostrożne rozwiązania" oraz dodano, że "nie jest to jednak braku kompetencji".
- "Trudności związane z funkcjonowaniem nowych rozwiązań podatkowych oraz płacowych od 2022 r. są raczej dowodem na niejasność przepisów i są skutkiem ogromnego pośpiechu przy ich przygotowywaniu oraz wdrożeniu"- napisano w oświadczeniu.
MF: Dla nauczycieli zmiany są korzystne lub co najmniej neutralne
Do problemu odniosło się Ministerstwo Finansów. - Osoby na etacie, które zarabiają do 12 800 zł brutto skorzystają lub nie stracą na Polskim Ładzie. Dotyczy to także nauczycieli i pracowników służb mundurowych- wskazano.
Resort podkreślił, że nauczyciele, jak większość zawodów, PIT-2 składają tylko raz i obowiązuje on do odwołania. Jak wskazano, najczęściej odbywa się to przy rozpoczęciu zatrudnienia. „Świadczenie złożone raz w danym zakładzie pracy obowiązuje nie tylko w aktualnym roku podatkowym, lecz też w następnych latach” – wskazano i zapewniono, że Polski Ład nic w tej materii nie zmienia.
„Dla większości nauczycieli zmiany w Polski Ład są korzystne lub neutralne. Zyskają przede wszystkim nauczyciele o niższych zarobkach. Wszyscy nauczyciele zarabiający poniżej 11 141 zł brutto mies. zyskają lub ich pensja się nie zmieni. To zdecydowana większość nauczycieli” – napisano na oficjalnym profilu Ministerstwa Finansów.
