- W jaki sposób urzędy skarbowe pomagają podatnikom na Podkarpaciu zrozumieć zmiany podatkowe wprowadzone w Polskim Ładzie?
- Zależy nam na tym, aby każdy podatnik uzyskał informację w zakresie wprowadzonych zmian. Dlatego we wszystkich urzędach skarbowych uruchomione zostały specjalne dyżury, w których trakcie nasi pracownicy udzielają informacji o nowych rozwiązaniach podatkowych ujętych w Polskim Ładzie. Dyżury odbywają się w dni robocze, w godz. 8 do 19.
- Jak można uzyskać informację?
- Każda zainteresowana osoba może otrzymać informację podczas osobistej wizyty w urzędzie skarbowym lub kontaktując się telefonicznie. W przypadku osobistej wizyty pamiętajmy, aby umówić się wcześniej, korzystając z usługi rezerwacji na stronie wizyta.podatki.gov.pl. Dla osób, które preferują kontakt telefoniczny, przygotowaliśmy specjalne numery telefonów, pod którymi dyżurują nasi pracownicy. Ich wykaz można znaleźć na stronie internetowej Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie pod adresem www.podkarpackie.kas.gov.pl. Z uwagi na wygodę, szybkość, a także kwestie bezpieczeństwa, zachęcamy w szczególności do telefonicznego kontaktu z naszymi pracownikami.
Polski Ład. Podczas pierwszego dnia dyżuru podkarpackie urzędy skarbowe odpowiedziały na pytania 400 podatników
- Takie porady cieszą się zainteresowaniem w naszym regionie?
- Tak. Podczas pierwszego dnia dyżurów odpowiedzieliśmy na pytania ponad 400 podatników.
- O jakie sprawy najczęściej padały pytania?
- Najczęściej o zasady składania oświadczenia PIT-2, stosowanie ulgi dla klasy średniej czy też ulgę 4+, rehabilitacyjną oraz ulgę dla seniorów. Odpowiadaliśmy także na pytania dotyczące zasad rozliczania zaliczek na podatek dochodowy i zmiany w podatku zryczałtowanym.
- Jak wielu ekspertów skarbowych pomaga podatnikom w naszym regionie?
- W ramach dyżurów w zakresie Polskiego Ładu nasi klienci na Podkarpaciu każdego dnia mogą liczyć na wsparcie kilkudziesięciu ekspertów w urzędach skarbowych. Oczywiście zapewniamy im wsparcie z poziomu IAS w Rzeszowie. Pracownicy naszego pionu orzecznictwa są w stałych konsultacjach z urzędami skarbowymi i wspierają dyżurujących pracowników m.in. w zakresie podatków PIT, CIT czy VAT, tak aby każda osoba zgłaszająca się z pytaniem otrzymała niezbędną pomoc.
Polski Ład. O podatki i inne sprawy można się dowiadywać nie tylko w urzędach skarbowych. Gdzie jeszcze?
- Nie tylko poprzez kontakt z urzędem skarbowym można uzyskać informację, ale również poczytać w Internecie. Gdzie warto zajrzeć w wirtualnej sieci?
- Warto odwiedzić portal wiecejwportfelach.gov.pl, w którym najważniejsze informacje znajdą tam dla siebie zarówno pracownicy, pracodawcy, seniorzy jak i przedsiębiorcy. Jest też specjalna zakładka dotycząca wsparcia dla rodzin. W tym miejscu można znaleźć sekcję odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na temat reformy podatkowej. Na portalu wiecejwportfelach.gov.pl można znaleźć m.in. przykładowe wyliczenia dotyczące korzyści finansowych, a dzięki kalkulatorowi miesięcznego wynagrodzenia każdy pracownik może wyliczyć swoją miesięczną pensję „na rękę". Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu realnie wzrosną dochody netto Polaków. W ich portfelach zostanie ok. 17 mld zł więcej. Na reformie zyska 18 mln Polaków. Więcej pieniędzy zostanie m.in. w portfelach niemal 8 mln pracowników, czyli dwóch trzecich osób zatrudnionych na etatach. Polecam także portal www.podatki.gov.pl. To kompleksowa baza wiedzy o podatkach, w tym także o rozwiązaniach podatkowych wprowadzonych w Polskim Ładzie.
Niezależnie od dyżurów prowadzonych w urzędach skarbowych, osoby zainteresowane zmianami podatkowymi wprowadzonymi pakietem Polski Ład, mogą korzystać również z pomocy konsultantów Krajowej Informacji Skarbowej. Dzwoniąc na infolinię Krajowej Informacji Skarbowej pod nr 22 330 03 30 (z tel. komórkowych) lub 801 055 055 (z tel. stacjonarnych).
