Polski miliarder rezygnuje z przejęcia stacji telewizyjnej?

Maciej Badowski
Opracowanie:
Michał Sołowow, jeden z najbogatszych Polaków, miał zrezygnować z planów przejęcia TVN od Warner Bros Discovery.
Michał Sołowow, jeden z najbogatszych Polaków, miał zrezygnować z planów przejęcia TVN od Warner Bros Discovery. Adam Jankowski
Michał Sołowow, jeden z najbogatszych Polaków, miał zrezygnować z planów przejęcia TVN od Warner Bros Discovery. Decyzja ta jest wynikiem zawirowań rynkowych spowodowanych polityką celną administracji Donalda Trumpa oraz obawami o możliwą recesję w USA. Sołowow nie potwierdził oficjalnie rezygnacji.

Trudności na rynkach i decyzja Sołowowa

Michał Sołowow, znany ze swojego zaangażowania w różne sektory gospodarki, zaskoczył wielu swoją decyzją o rezygnacji z przejęcia TVN. Według nieoficjalnych informacji Business Insider Polska, decyzja ta była podyktowana trudnościami na rynkach związanymi z polityką celną Donalda Trumpa.

Polityka celna administracji Trumpa wpłynęła na klimat inwestycyjny, co z kolei mogło zniechęcić Sołowowa do kontynuowania rozmów o przejęciu. Obawy o możliwą recesję w USA dodatkowo komplikują sytuację, co czyni inwestycje w media mniej atrakcyjnymi w obecnych warunkach rynkowych.

Mimo że Michał Sołowow nie potwierdził oficjalnie swojej decyzji, Maciej Gorzeliński, reprezentujący spółkę miliardera, przyznał, że „czynniki makroekonomiczne mają istotne znaczenie dla takich inwestycji".

Wypowiedź ta podkreśla, jak ważne są stabilne warunki rynkowe dla realizacji dużych transakcji, takich jak przejęcie TVN. Inwestorzy muszą brać pod uwagę nie tylko potencjalne zyski, ale także ryzyko związane z globalnymi zawirowaniami gospodarczymi.

Kto jeszcze walczy o TVN?

Oprócz Michała Sołowowa, w rywalizacji o przejęcie TVN biorą udział także inne podmioty. Konsorcjum około 30 polskich inwestorów skupionych wokół Wirtualnej Polski oraz Ringier Axel Springer Polska (RASP) w konsorcjum z funduszem private equity CVC Capital Partners również wyraża zainteresowanie przejęciem stacji.

RASP, znany w Polsce jako właściciel takich marek jak Onet, „Fakt" i „Newsweek", w połączeniu z CVC Capital Partners, głównym akcjonariuszem Żabki, tworzy silne konsorcjum. Ta różnorodność inwestorów dodaje dodatkowego wymiaru do tej transakcji, co może wpłynąć na przyszłość TVN.

Przypomnijmy, w poniedziałek „Gazeta Wyborcza" poinformowała, że Sołowow miał złożyć najwyższą ofertę kupna TVN, co czyniło go liderem w wyścigu o przejęcie tej popularnej stacji telewizyjnej. – Nie mamy w tej sprawie żadnego komentarza – przekazał wtedy reprezentujący spółki należące do Michała Sołowowa Maciej Gorzeliński, odnosząc się do tych doniesień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu