Mylne informacje w sprawie planowanego zakupu najbogatszego Polaka

Eryk Kołodziejek
W rywalizacji o przejęcie TVN, oprócz Sołowowa, uczestniczy konsorcjum około 30 polskich inwestorów.
W rywalizacji o przejęcie TVN, oprócz Sołowowa, uczestniczy konsorcjum około 30 polskich inwestorów. Adam Jankowski
Maciej Gorzeliński, reprezentujący spółki Michała Sołowowa, odniósł się do informacji "Business Insidera" dotyczących rzekomego wycofania się Sołowowa z planów przejęcia TVN, mówiąc: "nie potwierdzam, nie zaprzeczam".

Spis treści

Zawirowania rynkowe a plany przejęcia

Według nieoficjalnych informacji "Business Insidera", Michał Sołowow miał zrezygnować z planów przejęcia TVN z powodu niekorzystnych zmian rynkowych. Te zmiany są związane z polityką celną prowadzoną przez Donalda Trumpa, która wpłynęła negatywnie na klimat dla transakcji przejęć. W kontekście tych doniesień, Gorzeliński nie udzielił jednoznacznej odpowiedzi, pozostawiając miejsce na spekulacje.

Konkurencja w walce o TVN

Wcześniej "Gazeta Wyborcza" informowała, że Sołowow złożył najwyższą ofertę na zakup TVN. Jednakże, przedstawiciel jego spółek nie skomentował tych doniesień.

W rywalizacji o przejęcie TVN, oprócz Sołowowa, uczestniczy konsorcjum około 30 polskich inwestorów związanych z Wirtualną Polską oraz Ringier Axel Springer Polska (RASP) w partnerstwie z funduszem private equity CVC Capital Partners, który jest głównym akcjonariuszem Żabki.

Profil biznesowy Michała Sołowowa

Michał Sołowow, urodzony w Kielcach w 1962 roku, jest jednym z najważniejszych przedsiębiorców w Polsce. Jego majątek, według magazynu "Forbes", wynosi 6,9 miliarda dolarów, co czyni go najbogatszym Polakiem. Sołowow jest właścicielem dużej grupy przemysłowej, w skład której wchodzą takie firmy jak Synthos, Cersanit, Barlinek oraz Sklepy Komfort. Synthos to jeden z największych producentów polistyrenu spienialnego w Europie, a Barlinek jest światowym liderem w produkcji desek podłogowych.

Inwestycje w nowoczesne technologie

W sektorze nowoczesnych technologii Sołowow inwestuje poprzez Synthos Green Energy, współpracując z GE Hitachi Nuclear Energy nad projektami energetyki jądrowej opartymi na technologii małych reaktorów modułowych (SMR). Dodatkowo, angażuje się w fotowoltaikę poprzez firmę Corab oraz serwis elektrowni wiatrowych z WP Systems.

Zróżnicowane portfolio biznesowe

Sołowow kontroluje również marki z branży handlowej, takie jak Komfort, Homla oraz North Fish. W jego portfolio znajdują się także firmy technologiczne, w tym 3DGence, producent drukarek 3D, oraz GeniCore, zajmująca się kompozytami. Łącznie, spółki należące do Sołowowa zatrudniają około 16 tysięcy pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu