Polski gigant chemiczny nadal zainteresowany małymi elektrowniami jądrowymi

Marek Knitter
Polska spółka Qemetica czyli dawniejszy Ciech mocno rozpycha się na amerykańskim rynku
Polska spółka Qemetica czyli dawniejszy Ciech mocno rozpycha się na amerykańskim rynku fot: Qemetica
Spółka Qemetica (dawniej Ciech) w dalszym ciągu jest zainteresowana projektem modułowych małych reaktorów jądrowych (SMR), poinformował dyrektor strategii Piotr Szlagowski-Budacz. Koncern nie widzi także zagrożenia do ostatecznego sfinalizowania przejęcia w Stanach Zjednoczonych.

Spis treści

Długoterminowo SMR-y wydają się tematem, który dobrze rokuje, o czym świadczy choćby to, że coraz więcej dużych firm wykazuje nim zainteresowanie. Dla nas to o tyle ciekawy kierunek, że potrzebujemy wysokotemperaturowej pary technologicznej, której nie da się dziś produkować z OZE. Zakładam jednak, że to projekt dotyczący terminów po 2030 roku – powiedział Piotr Szlagowski-Budacz w rozmowie z ISBnews.

 

Spółka zawarła porozumienie z Orlen Synthos Green Energy

W październiku 2023 roku Qemetica (wówczas jeszcze jako Ciech) zawarła z Orlen Synthos Green Energy (OSGE) porozumienie dotyczące analizy możliwości realizacji projektu budowy modułowych elektrowni jądrowych (Small Modular Reactors – SMR). 
Porozumienie dotyczyło weryfikacji możliwości realizacji inwestycji obejmującej budowę SMR-ów w technologii opartej o reaktory BWRX-300, na wybranych nieruchomościach będących w dyspozycji spółki. Intencją stron było zawarcie umowy współpracy w terminie do 30 czerwca 2024 roku, jednak w międzyczasie nastąpiły zmiany we władzach OSGE.

Inwestycja spółki w USA jest już bliska finalizacji

Qemetica nie widzi zagrożenia dla finalizacji przejęcia biznesu produkcji krzemionki strącanej od amerykańskiego koncernu PPG jeszcze przed końcem obecnego kwartału. Według Szlagowskiego-Budacza integracja nowego biznesu z Grupą Qemetica potrwa około roku.

– Nie widzimy zagrożenia dla zapowiadanego terminu finalizacji umowy przejęcia przez Qemetikę biznesu krzemionki strącanej od amerykańskiej firmy PPG i spodziewamy się, że zamknięcie transakcji nastąpi jeszcze w tym kwartale – powiedział Szlagowski-Budacz.

W jego ocenie, pełna integracja nowego biznesu w strukturach Grupy Qemetica powinna zająć około roku. 

– Oczywiście kontrybucja do przychodów i EBITDA będzie miała miejsce już w 2025 roku, ale oceniamy, że możliwe do uzyskania wyniki w efekcie tej akwizycji będą rosły jeszcze przez parę lat – dodał Szlagowski-Budacz. 

Pod koniec sierpnia br. Qemetica ogłosiła podpisanie umowy zakupu biznesu produkcji krzemionki strącanej od PPG za blisko 1,2 mld zł (310 mln USD), co oznaczać będzie przejęcie dwóch fabryk (w USA i w Holandii), a dodatkowo prawo do prowadzenia działalności produkcyjnej i badawczo-rozwojowej w kolejnych dwóch lokalizacjach w USA. Nowa działalność związana z krzemionką strącaną stanie się drugim co do wielkości biznesem grupy pod względem przychodów.

Qemetica (do czerwca 2024 roku Ciech) to grupa chemiczna, jeden z największych producentów sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największy producentem soli warzonej w Polsce, jeden z największych dostawców krzemianów sodu w Europie, największy polski producent środków ochrony roślin oraz wiodący w Polsce producent pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 5,42 mld zł w 2022 roku.

Źródło: ISBnews/Stooq.pl

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu