Polskie firmy stoją przed wieloma wyzwaniami. Konieczne nowe strategie rozwoju

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Obecnie z największą liczbą krótkoterminowych wyzwań mierzą się m.in. branże przemysłowe.
Obecnie z największą liczbą krótkoterminowych wyzwań mierzą się m.in. branże przemysłowe. Krzysztof Piotrkowski/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Choć polska gospodarka nie może narzekać na kondycję i konkurencyjność, ostatnie cztery lata przyniosły zmiany strukturalne w otoczeniu ekonomicznym. Trzeba zmierzyć się z innowacjami na rynku pracy i w inwestycjach, a także wysokimi kosztami energii oraz wymogami regulacyjnymi. Jak więc firmy mają sobie radzić z wyzwaniami współczesnego biznesu?

Spis treści

Ostatnie lata były wymagające dla polskich przedsiębiorców

Raport PKO Banku Polskiego „Kluczowe wyzwania dla polskich firm w krótkim okresie” wskazuje, że w przypadku wielu firm, konieczne staje się zdefiniowanie na nowo strategii rozwoju i modeli biznesowych.

Rosnąca presja ze strony zagranicznych producentów, wzrost cen energii, aprecjacja złotego czy zmiany w globalnych łańcuchach dostaw wpływają na konkurencyjność polskich firm. Od reakcji na te wyzwania będzie zależeć przyszłość ich działalności. Z naszego raportu wynika, że kluczowe są obecnie działania w zakresie transformacji energetycznej, zwiększenia wydajności pracy np. poprzez automatyzację, robotyzację i cyfryzację, czy dostosowania firm do nowych regulacji w obszarze ESG, przyznaje Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Z kolei Ilona Wołyniec, dyrektor Pionu Relacji z Klientami Strategicznymi i Finansowania Projektów, dodaje, że firmy powinny stawiać na kapitał zewnętrzny, także łączenie sił czy konsolidację w biznesie.

Największe krótkoterminowe wyzwania

Według ekspertów pięć głównych wyzwań dla firm w krótkim okresie stanowią:

  • niewystarczające inwestycje i transformacja cyfrowa,

  • zakłócenia w handlu zagranicznym,

  • zbyt wolny wzrost wydajności pracy,

  • transformacja energetyczna,

  • nowe wymogi regulacyjne.

Polskie firmy wyraźnie odczuwają pogorszenie swojej pozycji konkurencyjnej, również na rynku unijnym. Wiele z nich reprezentuje duże branże eksportowe - meblarską czy maszynową. Poszukiwanie rynków zbytu poza wspólnotą powinno być priorytetem dla firm czerpiących dużą część przychodów z eksportu. Branże o dużym udziale eksportu w przychodach i jednocześnie dużej zależności od rynków UE mocno odczuwają obecne osłabienie koniunktury, tłumaczy Piotr Bujak.

Krótkoterminowe wyzwania w większości obejmują branże przemysłowe, trwałych dóbr konsumpcyjnych, maszyn i pojazdów. Inne ponoszą również nakłady związane z dostosowaniem przedsiębiorstwa do nowych regulacji w obszarze ESG. Choć środki z KPO sprzyjają inwestycjom, wciąż hamulcami są niepewne otoczenie gospodarcze, wysokie stopy procentowe i osłabiona w ostatnim czasie kondycja finansowa wielu punktów.

Źródło: mat. prasowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu