Ponad 327 tys. przedsiębiorców ma Mały ZUS. Sprawdź co zrobić, żeby zacząć korzystać z obniżonych składek

Justyna Madan
Justyna Madan
Już ponad 327 tys. przedsiębiorców korzysta z Małego ZUS Plus
Już ponad 327 tys. przedsiębiorców korzysta z Małego ZUS Plus 123rf
Udostępnij:
Mały ZUS Plus jest rozwiązaniem dla przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają 120 tys. zł. Jak poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, do Małego ZUS-u zgłosiło się już ponad 327 tys. przedsiębiorców. Aby jeszcze w tym roku zacząć korzystać z takiego rozwiązania należy to zgłosić do 31 stycznia.

Od 1 lutego 2020 roku przedsiębiorcy mogą płacić obniżone składki na ubezpieczenia społeczne w ramach Małego ZUS Plus. Trzeba jednak spełnić dwa warunki:

  • przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej przez cały poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczyły 120 000 zł;
  • działalność gospodarcza w poprzednim roku kalendarzowym była prowadzona co najmniej przez 60 dni.

„Mały ZUS dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Nie obejmuje składki zdrowotnej, którą trzeba płacić w pełnej wysokości” – podaje strona rządowa Biznes.gov.pl.

327 tys. przedsiębiorców ma Mały ZUS Plus

„Kolejny już rok zainteresowanie programem jest stosunkowo duże. Do Małego ZUS-u plus mamy zgłoszonych ponad 327 tys. przedsiębiorców” – poinformowała PAP prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaznacza, że aby w tym roku korzystać z Małego ZUS-u, należy zgłosić taką chęć do 31 stycznia. Jeśli jednak korzystaliśmy z ulgi w poprzednim roku, nie musimy zgłaszać się do ZUS ponownie.

Do 20 lutego mija też termin, w którym przedsiębiorcy korzystający z Małego ZUS-u mogą złożyć dodatkowe dokumenty rozliczeniowe.

Jak długo można korzystać z Małego ZUS Plus?

„Niższe składki na ubezpieczenia społeczne można płacić maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu kolejnych 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej” – wyjaśnia rządowy portal.

Z Małego ZUS-u nie skorzystamy jeśli nie spełnimy kilku wymogów:

  • w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej korzystaliśmy z Małego ZUS lub Małego ZUS Plus łącznie przez 36 miesięcy;
  • spełniamy warunki do płacenia obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne, od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia;
  • rozliczamy się na karcie podatkowej i jednocześnie korzystamy ze zwolnienia z VAT;
  • podlegaliśmy ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu także z tytułu innej pozarolniczej działalności, na przykład jako wspólnik spółki jawnej;
  • wykonujemy w ramach działalności gospodarczej te same zadania, które wykonywaliśmy dla byłego bądź obecnego pracodawcy jako pracownik w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym.

Z Małego ZUS Plus nie skorzystamy również, jeśli w poprzednim roku prowadziliśmy działalność jako: twórca, artysta, osoba wykonująca wolny zawód, wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o., osoba prowadząca publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę lub ich zespół.

Do kiedy zgłosić się do Małego ZUS Plus?

Jeśli w 2021 roku prowadziliśmy działalność gospodarczą, ale dotąd nie korzystaliśmy z Małego ZUS lub z Małego ZUS Plus, a spełniamy warunki otrzymania ulgi, należy przekazać informację i dokumenty do ZUS w terminie do 31 stycznia 2022.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie