Podwyżki emerytur w 2022 roku będą rekordowe? Waloryzacja może sięgnąć nawet 8 proc.

Justyna Madan
Justyna Madan
Waloryzacja emeryt w 2022 roku będzie rekordowa?
Waloryzacja emeryt w 2022 roku będzie rekordowa? 123rf
Udostępnij:
Inflacja bije rekordy, co oznacza, że wskaźnik waloryzacji również będzie prawdopodobnie wyższy niż zakładał rząd. Minister rodziny i polityki społecznej zdradziła, że będzie to co najmniej 7 proc. Pojawiają się sygnały, że waloryzacja sięgnie nawet 8 proc. Ostateczny wskaźnik waloryzacji poznamy w lutym.

„W tym roku planujemy waloryzację procentową. Na końcu stycznia, kiedy już będą dokładne wskaźniki znane będzie ona na pewno na poziomie co najmniej 7 proc., takie są nasze szacunki” – powiedziała Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej w rozmowie z Wirtualną Polską.

Tymczasem pojawiają się sygnały, że wskaźniki mogą być jeszcze wyższe. "Waloryzacja emerytur będzie wyższa, niż początkowo zakładano. Świadczenia dla seniorów mogą wzrosnąć o co najmniej 8 proc. Jeśli potwierdzą się ustalenia, obecna minimalna renta wzrosłyby ze 1138 zł netto do 1229 zł, czyli o 91 zł. Z kolei emerytura w wysokości 2000 zł może być wyższa o 160 zł" - pisze "Super Express".

Waloryzacja rent i emerytur 2022

Na jakie podwyżki będą mogli liczyć emeryci po nowym roku? Wszystko zależy od wskaźnika waloryzacji.

Najprościej rzecz ujmując, waloryzacja to pomnożenie kwoty świadczenia przez wskaźnik waloryzacji. Wskaźnik waloryzacji to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym

„Waloryzacja ma charakter mieszany tzn. cenowo-płacowy – o wzroście świadczeń emerytalno-rentowych decyduje wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych (ogółem lub dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów) i realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia” – tłumaczy Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wszystko przez rosnącą inflację. W grudniu 2021 inflacja wyniosła 8,6 proc. W listopadzie było to 7,8 proc. W XXI wieku nie mieliśmy w Polsce tak wysokiej inflacji. Będzie to miało wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na renty i emerytury.

Jakie podwyżki dla emerytów?

Świadczenia emerytalne zostaną w 2022 roku podwyższone dwukrotnie. W styczniu, w związku z reformą podatkową Polskiego Ładu, od emerytur nie będzie odciągany podatek dochodowy, jedynie składka zdrowotna. To sprawi, że kwoty netto emerytur powinny wzrosnąć. I tak się stało w przypadku niższych lub średnich emerytur.

W marcu 2022 roku emerytury wzrosną o wskaźnik waloryzacji. Jeśli inflacja sięgnie 8 proc. co jest bardzo realne, wskaźnik waloryzacji podskoczy nawet do 6,15 proc..

Jak podaje „Fakt” - dzięki waloryzacji na tak wysokim poziomie w 2022 roku średnia emerytura w Polsce (2576 zł) wzrosłaby o ok. 150 zł. Przy najniższym świadczeniu (1250,88zł brutto) emerytura wzrosłaby do 1327,81 zł, ale kwota „na rękę” zależy od zmian związanych z Polskim Ładem. Będzie to prawdopodobnie około 72,07 zł netto.

Waloryzacja emerytur i rent 2022. Podwyżki przy wyżej podanych założeniach:

  • 1000 zł netto emerytury, w 2022 roku będzie to około 1129,90 zł.
  • 1200 zł netto będzie oznaczać 1366,46zł;
  • 1500 zł wzrośnie do 1720,70 zł,
  • 2000 zł do 2304,70 zł,
  • 2500 zł do 2785,12 zł,
  • 3000 zł do 3265,50 zł.

Swoją prognozę, w poniedziałek 20 grudnia przedstawił Super Express. "Niemal pewne jest, że przyjęty w budżecie wskaźnik waloryzacji rent i emerytur będzie różnił się od tego, który zostanie zastosowany w praktyce. "Ekonomiści szacują, że marcowa podwyżka wyniesie... nawet 9,7 proc." – podał dziennik.

W takim przypadku, emeryci którzy aktualnie otrzymują 1025 zł netto, w 2022 roku mogą liczyć na 1124,42 zł. Przy emeryturze 1350 zł "na rękę" będzie to 1480,95 zł. Waloryzowane będą również renty, renty rodzinne, socjalne czy zasiłki przedemerytalne, które przysługują osobom po 75. roku życia.

Są to jednak jedynie prognozy, a ostateczny wskaźnik waloryzacji, a co za tym idzie konkretne kwoty podwyżek emerytur, poznamy w lutym 2022 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
emil
No taka kasa i tak niewiele zmienia, więc problem emerytów pozostaje. A ci co wciąż pracują powinni to przemyśleć i nie rezygnować z ppk, bo ta kasa się nie jednemu bardzo przyda na starość.
J
Jarosław Klimkowski
Na razie to emeryci dostali więcej podwyżek cen. Wiem jak moim dziadkom się zrobiło trudno w tym roku, bo wszystko droższe. Poza lekami może, bo tam mają seniorską ulgę z dozów, ale i prąd, i gaz, i żarcie - wszystko w górę.
Dodaj ogłoszenie