Poprzedni rząd zabrał, nowy chce oddać. Czy będą podwyżki emerytur dla 15 tys. seniorów?

OPRAC.:
Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Podwyżki emerytur są możliwe, jednak czy budżet państwa na nie pozwoli?
Podwyżki emerytur są możliwe, jednak czy budżet państwa na nie pozwoli? 123rf.com/alfexe
Rząd PiS kilka lat temu obniżył świadczenia emerytalne kilkudziesięciu tysięcy seniorów w Polsce. Medialne doniesienia mówią teraz, że w MSWiA trwają prace nad poprawą tej sytuacji. Przywrócenie praw nabytych osób objętych ustawą to jeden ze 100 konkretów Koalicji Obywatelskiej.

Spis treści

Jedna ustawa obniżyły emerytury wszystkich

Zapowiedzi znane ze 100 konkretów KO i umowy koalicyjnej mówią, że rząd zajmie się odkręceniem tzw. ustawy dezubekizacyjnej, która obniżyła emerytury tysięcy seniorów w Polsce.

Problem emerytur byłych funkcjonariuszy SB trzeba rozwiązać ustawowo - mówiła Paulina Hennig-Kloska, obecna minister klimatu i środowiska jeszcze w kampanii wyborczej.

Obecnie Dziennik Gazeta Prawna podaje, że w MSWiA trwają prace nad zmianami w tej ustawie.

Obecnie w MSWiA trwają prace w tym zakresie. Po przygotowaniu konkretnych rozwiązań zostaną one przedstawione opinii publicznej - pisze ministerstwo w komunikacie.

Chodzi o zmiany w ustawie przyjętej w 2016 roku przez PiS, która radykalnie obniżyła świadczenia emerytalne byłych funkcjonariuszy w czasach PRL. DGP cytuje na swoich stronach apel organizacji wspierających te osoby, które wnoszą o „wprowadzenie rozwiązania przywracającego prawa nabyte emerytów pobierających świadczenia na podstawie przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy”.

Podwyżki emerytur dla 15 tys. osób mogą być niemożliwe

Ustawa sprzed 8 lat obniżyła emerytury ok. 40 tys. osób. Część z nich powróciła do swoich dawnych świadczeń dzięki wyrokom sądowym, część już zmarła, ale problem zaniżonych emerytur nadal dotyczy ok. 15 tys. seniorów.

Problemem przy nowelizacji ustawy dezubekizacyjnej może być nie tylko stan finansów publicznych, ale także ewentualne weto prezydenta. Nieoficjalnie mówi się jednak, że rząd może także bez podpisu Andrzeja Dudy pod ustawą podnieść emerytury byłym funkcjonariuszom.

Każda sprawa będzie traktowana jednak indywidualnie i tam, gdzie ewidentnie dany funkcjonariusz nie działał przeciwko opozycji czy Kościołowi, bo np. pracował w departamencie PESEL, będzie miał przywróconą pełną emeryturę - mówią nieoficjalnie źródła w rządzie.

Obecnie mają trwać prace organizacyjne w MSWiA. Do wspomnianych zmian w emeryturach może zatem dojść jeszcze w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu