Spis treści
Na co zwrócić uwagę podczas zakupów stacjonarnych?
- Uważajmy w miejscach publicznych takich jak: dworce, przystanki, sklepy, gdzie z uwagi na duże skupiska ludzi oraz panujący tłok narażeni jesteśmy na kradzież – apeluje KGP.
Unikajmy noszenia przy sobie większej gotówki, a jeśli już musimy ją ze sobą mieć, lepiej nie trzymać jej w jednym miejscu. Gotówkę rozdzielamy i trzymamy w różnych kieszeniach, dzięki temu zmniejszamy ryzyko utraty wszystkich pieniędzy, które przy sobie mamy.
Ponadto:
- jeśli płacimy za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela, wcześniej odliczmy odpowiednią kwotę;
- w żadnym wypadku nie zapisujemy numeru PIN na karcie płatniczej, czy na kartce umieszczonej w portfelu;
- w czasie zakupów nie chowamy nic w tylnych kieszeniach spodni, czy zewnętrznych kieszeniach kurtki, łatwo wyciągnąć z nich portfel, czy telefon komórkowy;
- torebkę trzymamy przy sobie, a toreb z zakupami nie zostawiajmy bez nadzoru;
- zamykamy torebkę czy plecak za każdym razem, kiedy wyjmujemy z nich portfel lub wkładamy zakupy;
- klucze trzymamy w innym miejscu niż dokumenty, na których widnieje nasz adres domowy.
Zakupy z dziećmi
W czasie świątecznych zakupów trzeba pilnować najmłodszych, aby się nie zgubili, a jeśli jednak do tego dojdzie, trzeba ten fakt natychmiast zgłosić do pracowników sklepu, w którym robimy zakupy.
- Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców lub opiekunów zawsze wróciły do miejsca, gdzie widziały ich ostatni raz, starsze dzieci powinny mieć zapisane w telefonie komórkowym kontakty do najbliższych osób – dodaje KGP.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupów w sieci?
Przede wszystkim nie zapominajmy o tym, że internet to miejsce, w którym oszuści grasują na dużą skalę i potrafią zastosować wiele metod, aby nas na nie nabrać. Nie róbmy zakupów pochopnie, zwłaszcza jeśli znajdziemy wyjątkowe okazje i bardzo duże promocje, wówczas lepiej najpierw sprawdzić wiarygodność strony, np. czytając o niej opinie i komentarze konsumentów.
Jeśli cena przedmiotu jest wręcz rażąco niska, powinno nas to zaalarmować. Może on pochodzić np. z kradzieży, dlatego lepiej jest zapisać korespondencję ze sprzedawcą, jako ewentualny dowód. Jeśli jest taka możliwość, wybierajmy opcję opłaty za towar przy odbiorze.
Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem zawsze upewnijmy się, czy nic nie wzbudza naszych wątpliwości, sprawdźmy dokładnie adres strony, płaćmy na zaufanych i chronionych urządzeniach. Uważajmy bardzo na emaile z linkami i podejrzane smsy, które mogą przychodzić częściej właśnie w okresie przedświątecznym.
Źródło: Komenda Główna Policji
