Portugalia uzależniona od polskich spółek. Spadki na giełdzie w Lizbonie

PAP, Zuzanna Czarnowska
Media zwracają uwagę na pogłębiające się uzależnienie Portugalii od polskiej gospodarki, czego przejawem był obserwowany pod koniec lipca spadek wartości akcji na giełdzie w Lizbonie spółki Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka. (zdjęcie ilustracyjne)
Media zwracają uwagę na pogłębiające się uzależnienie Portugalii od polskiej gospodarki, czego przejawem był obserwowany pod koniec lipca spadek wartości akcji na giełdzie w Lizbonie spółki Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka. (zdjęcie ilustracyjne) fot. Bartek Kosiński/Polska Press
Polska, na której rynku działa już ponad 100 spółek z Portugalii, stała się kluczowa dla stabilności gospodarki tego kraju – twierdzą lizbońskie media, wskazując na fakt, że gorsze wyniki notowane nad Wisłą nie pozostają bez wpływu na portugalską ekonomię. Portugalscy inwestorzy coraz uważniej obserwują sytuację na polskim rynku.

Spis treści

Spadki akcji Jeronimo Martins

Telewizja SIC oraz tygodnik "Expresso" zwracają uwagę na pogłębiające się uzależnienie Portugalii od polskiej gospodarki, czego przejawem był obserwowany pod koniec lipca spadek wartości akcji na giełdzie w Lizbonie spółki Jeronimo Martins, właściciela sieci Biedronka.

„Z powodu ogłoszenia gorszych wyników Biedronki akcje Jeronimo Martins drastycznie straciły wówczas na wartości” – odnotowała telewizja SIC.

Portugalscy ekonomiści wskazują, że za słabsze wyniki Jeronimo Martins w Polsce odpowiadają rosnąca konkurencja w handlu detalicznym oraz spadające wydatki polskich rodzin na żywność.

Polska jako centrum logistyczne i wsparcie dla Ukrainy

Według lizbońskiego "Expresso", trudna sytuacja Polski wynika z problemów gospodarczych jej głównych partnerów oraz regionalnych napięć.

"Największy partner handlowy Polski, Niemcy, ma problemy ze wzrostem gospodarczym (…), a z drugiej strony Polska ma ogarniętą rosyjską inwazją Ukrainę" - zauważa lizboński tygodnik.

Portal Myaicep, prowadzony przez Portugalską Agencję ds. Inwestycji i Handlu Zagranicznego (AICEP), zwraca uwagę na strategiczną rolę, jaką Polska zaczęła odgrywać od momentu wybuchu wojny na Ukrainie. Dzięki rozwojowi infrastruktury i położeniu geograficznemu, Polska stała się istotnym punktem na mapie logistycznej Europy.

„Polska stała się ważnym centrum logistycznym dla wsparcia w odbudowie Ukrainy” – podkreśla Myaicep.

Dodatkowo, rozbudowa infrastruktury transportowej przy granicy z Ukrainą przyczyniła się do dalszego wzmocnienia tej pozycji.

„W ostatnich latach rozwinięto w Polsce przy granicy z Ukrainą infrastrukturę transportową” – odnotowała podległa rządowi Portugalii agencja.

Mimo wyzwań gospodarczych, Polska pozostaje atrakcyjnym rynkiem dla inwestorów z różnych sektorów, takich jak przemysł maszynowy, farmaceutyczny, tekstylny, produkcja systemów energetycznych, materiałów budowlanych i form odlewniczych, a także dla dostawców win.

Wymiana handlowa między Polską a Portugalią

W 2023 roku Portugalia sprzedała do Polski towary o łącznej wartości 1,1 miliarda euro, podczas gdy import z Polski wyniósł 1,9 miliarda euro. Główne produkty eksportowane z Portugalii do Polski to maszyny 26,3%, samochody i inne środki transportu 12,2%, metale 9,8% oraz płody rolne 7,5%. Natomiast w imporcie z Polski dominowały maszyny 23,1%, samochody i inne środki transportu 11,1% oraz produkty chemiczne 10,1%.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu